VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Místo jiného bytu si vykoledoval vězení za vyhrožování úřednicím magistrátu

ZE SOUDNÍ SÍNĚ - Invalidní důchodce pan Josef (30) to loni na jaře „zpestřil“ úřednicím odboru sociálních věcí Magistrátu města Českých Budějovic.

27.9.2007 2
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Profimedia.cz

Dvacátého druhého března dopoledne napadl v kanceláři magistrátu mimo jiné výrazy „kur . .  kancelářské, svi . .  komunistické“ vedoucí odboru.
Čtvrtého dubna pak kolem 8.40 hodiny na stejném místě odhodil svazek klíčů tak, že jimi zasáhl vedoucí do zápěstí, častoval ji opět výše uvedenými výrazy, plivl na ni a vyhrožoval, že jí rozsekne hlavu sekerou.

Falešná lítost?

V přípravném řízení se odmítl vyjádřit, u hlavního líčení před okresním soudem řekl, že svého chování lituje a do budoucna se podobného jednání vyvaruje. Žádnou sekeru prý tehdy u sebe stejně neměl.


Vysvětloval, že bydlel na Vltavě, odkud byl přestěhován mezi Romy na Vrbenskou a problémy, které s tím měl, chtěl řešit na magistrátu výměnou bytu.

Špatné ovládání

Úřednice odboru uvedly, že s panem Josefem jsou neustále problémy, nadává jim, je opakovaně silně agresivní. Podle svědkyně měl u sebe jednou sekeru, jindy pilu, jednou měl ke krku kolegyně přiložit nůž.


Bylo konstatováno, že pan Josef je z těžce dissociální rodiny, vyrostl v dětských domovech, byl hospitalizován v psychiatrických léčebnách s těžkou poruchou osobnosti. Podle soudní znalkyně byly v době žalovaných činů jeho ovládací schopnosti podstatně sníženy. Podmínky pro ústavní výchovu ale dány nejsou, přičemž možnost opakování podobných projevů je u něho více než pravděpodobná . . .


Okresní soud vzal v úvahu předchozí tresty pana Josefa (naposledy v říjnu 2005 rok podmíněně na tři) a v rozsudku výrazně akcentoval při vysoce pravděpodobné recidivě v budoucnu individuální represi – uložil obžalovanému za výtržnictví a vzbuzení důvodné obavy (nebezpečné vyhrožování) rok nepodmíněně.

Pokračuje?

Pan Josef se odvolal. V rámci doplnění dokazování krajský soud mimo jiné konstatoval, že na odvolatele byla podána obžaloba za incident v jedné advokátní kanceláři v prosinci 2006 (poškozování cizí věci), a vyslechl informaci státního zástupce, že obviněný je podezřelý, že letos 3. září vešel do kanceláře na radnici a znovu zde úřednicím vulgárně nadával, hrozil, že všechny pozabíjí, a musel být zklidněn městskou policií.


Obhajoba zdůrazňovala, že všechny problémy obžalovaného pramení z jeho nespokojenosti a nesouhlasu se změnou bytu, jak ji provedl zmíněný odbor. Veškeré averze přitom koncentruje na vedoucí odboru „nadanou pravomocemi jednat se sociálně slabšími“: podle obhájkyně „její vystupování vůči člověku nevysoké duševní úrovně asi nebylo zcela správné“.


Nepodmíněný trest by prý také mohl jejího mandanta přivést do kritické situace – stresové stavy řeší neadekvátně, řekla obhájkyně s poukazem na nedávné vážné sebepoškození pana Josefa.


Krajský soud nicméně jeho odvolání zamítl.


Podle znalkyně – psychiatričky byl příčetný a je tedy trestně odpovědný. „Vzhledem k tomu, že psychiatři mu zjevně pomoci nemohou a hrozí recidiva jeho chování, nezbývá než nadřadit ochranu společnosti nad individuální problémy agresora, jemuž se nelíbí, kde bydlí,“ řekla předsedkyně senátu v odůvodnění rozhodnutí.

27.9.2007 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Filip Vlček
1

Filip Vlček je rád, že už nejezdí s odtahovou službou a může hrát zase hokej

Náraz do stromu nepřežila spolujezdkyně.
4

Žena po pondělní nehodě v nemocnici zemřela

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Okolo jižních Čech 2017 nabídne kvalitní podívanou

Jindřichův Hradec /ROZHOVOR/ – Každý pátek na stránkách Deníku budeme v průběhu srpna přinášet letní seriál Deníku, který jsme pojmenovali: Okolo jižních Čech 2017.

Povodně 2002: Všechno mokré šlo do kontejnerů

Jižní Čechy – Lidé, kteří povodněmi nejvíce ztratili, měli přirozeně strach, co bude dál.

Pětadvacet stran a hnutí chce do parlamentu

Jihočeský kraj – Do úterního odpoledne odevzdalo na krajském úřadu kandidátní listiny (KL) 25 politických stran a hnutí. Poslední dvě až krátce před koncem termínu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení