VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tunel pod kolejištěm soud nezasypal - žalobu na Jihočeský kraj zamítl

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Krajský soud včera zamítl žalobu ing. Marty Zavřelové proti souhlasnému rozhodnutí odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu Jihočeského kraje o umístění stavby přeložky silnic II/156 a II/157, tzv. zanádražní komunikace, s podjezdem pod kolejištěm Českých drah.

19.7.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Alena Burešová

Zmíněným rozhodnutím úřad zamítl odvolání paní Zavřelové proti rozhodnutí Ma〜gistrátu města Č. Budějovic o umístění zmíněné stavby.

Nedostatky?

Žalobkyně tvrdí, že rozhodnutí je v rozporu s územním plánem, když provedení úpravy směrné části tohoto plánu, o nějž se rozhodnutí opírá, je nicotným úkonem. Vytýká úřadu, že přehlédl nedostatky v posuzování původní projektové dokumentace, rozpory v užité terminologii atd.
Argumentuje zásahy do práv majitelů nemovitostí v lokalitě, zhoršením životního prostředí. Tvrdí, že již v tomto územním řízení by měly být vyřešeny zásadní otázky dokumentace, nikoliv zabývat se jimi až v řízení o vydání stavebního povolení. Dojde ke zhoršení kvality bydlení vibracemi, hlukem, prachem. Statika budov může být negativně ovlivněna i změnou únosnosti základových zemin v důsledku snížení horizontu spodních vod atd.
Podstatně se sníží i možnost oprav přilehlých nemovitostí, není dořešen bezpečný vjezd a výjezd z garáží kolem východní rampy kruhového objezdu přeložky apod.


Zjednodušeně to vyjádřil další účastník řízení pan Václav B. „Zásadně se stavbou nesouhlasím, ta se do daného prostoru nevejde, navíc silnice je už teď přetížená,“ řekl a tvrdil, že existují lepší a levnější možnosti řešení .


Žalovaný oponoval, že v posouzení věci vycházel ze směrného územního plánu města Českých Budějovic, s nímž je stavba v souladu. Posuzovat samotný územní plán pak úřad nemohl a nemůže to ani soud. Dodal, že s námitkami žalobců se vypořádal už v předchozím řízení .


Soud poté zrekapituloval ze spisu podklady pro napadená rozhodnutí – stanoviska dotčených orgánů státní správy včetně odborných studií hlukových, imisních, vibračních, hydrogeologických a dalších. Poté, kdy stavební úřad českých Budějovic obdržel souhlasná odborná stanoviska, vyhověl žádosti a územní rozhodnutí vydal s tím, že splňuje požadavky stavebního zákona a odpovídá stavu územně plánovací dokumentace. Druhostupňový orgán pak s několika upřesněními z podnětů dalších účastníků řízení (okna, východní rampa) rozhodnutí potvrdil.

Pro a proti

V závěrečném návrhu žalobce zopakoval, že v původní plánovací dokumentaci byla stavba umístěna v jiném prostoru. Žalovaný se podle něho nezabýval ani nesouladem technických řešení s platnými normami. Kritizoval i některé podklady pro rozhodnutí – například studie prý počítá s plynulým průjezdem tunelem, ale už ne s tím, že na výjezdu je značné stoupání, že tam budou řidiči brzdit, řadit a přidávat, s čímž souvisí více emisí a vibrací a podobně.
Žalovaný uzavřel, že žalobkyně neprokázala, že by byla rozhodnutím zkrácena na svých právech a že by jeho rozhodnutí bylo nezákonné. Slovo dostal v závěru i pan B., který mínil, že „KNV nepodrazí radnici“, ale že kdyby prý už dnešní exhalace a vibrace byly změněny nezávislým programem, byli bychom překvapení. Zopakoval, že dotčené sousední nemovitosti budou stavbou silně znehodnoceny.


Soud poté žalobu zamítl.


V odůvodnění předsedkyně senátu k námitce, že stavba neodpovídá územně plánovací dokumentaci, podotkla, že její závazná část se schvaluje obecně závaznou vyhláškou a jako taková se vymyká přezkumu soudu – ten nemůže říci, jestli je špatná nebo dobrá, a nemůže tak učinit ani nadřízený krajský úřad, je to věc města.


K námitkám zhoršením kvality bydlení soud uzavřel, že stavební úřad vydávající rozhodnutí je odborníkem na stavebně technický postup, kdežto speciální zájmy chrání speciální orgány – vodoprávní, hygienické a další. Stavební úřad je proto povinen vyžadovat si jejich stanoviska, a v tomto případě tak učinil. Požadavky jednotlivých odborností také zohlednil jako podmínky pro vydání stavebního povolení. Jeho postup byl v souladu se zákonem.


„Projektová dokumentace řeší jen umístění stavby, vše další bude otázkou stavebního řízení, v němž žalobkyně i další účastníci mohou uplatnit své připomínky,“ uzavřela předsedkyně senátu.


Proti rozhodnutí krajského soudu je možná jen kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně.

19.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Nehoda na objízdné trase na Netolice

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Dobrá zpráva pro řidiče: Sobotní ráno už se Švehlovým mostem

Tábor - Táborský deník dostal pozitivní zprávu. V noci z pátku na sobotu začne provoz přes Švehlův most.

Testovaní hokejisté Jáchym a Prokeš na zkoušce v ČEZ Motoru neuspěli

České Budějovice – Poprvé se v přípravě hokejisté ČEZ Motoru střetli s jedním ze svých soupeřů z první WSM ligy a ukázali svou sílu. Kladenské Rytíře, kteří by rovněž měli patřit k aspirantům na postup, porazili po velice solidním výkonu 3:1. Další zápas odehrají v úterý netradičně ve Strakonicích proti Plzni (17.30).

Země živitelka bude letos jiná

České Budějovice - Organizátoři považují letošní 44. roční Země živitelky za přelomový. Tradiční událost se koná 24. až 29. srpna na Výstavišti v Českých Budějovicích. Na největší výstavní a veletržní akci v České republice přijede 747 vystavovatelů. To je o 50 více než loni. Zúčastní se 22 zemí.

Lidé kolem Vltavy na Českokrumlovsku zachraňují i psy

Rožmberk nad Vltavou – Nejenom věci, ale také své psy ztrácejí vodáci plující po Vltavě. Své o tom ví Martin Pavljuk, který se ujal nejednoho bezradného psa běhajícího kolem Vltavy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení