VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dá se fotbal doučovat? Dá, říká Zdeněk Procházka

České Budějovice – Věc třeba v tenise běžná, nicméně ve fotbale zatím méně obvyklá.

2.4.2014
SDÍLEJ:

Zdeněk ProcházkaFoto: Deník/ Václav Pancer

Zdeněk Procházka, bývalý vyhlášený kanonýr mj. českobudějovického Dynama a pražské Sparty, později i úspěšný trenér, přichází s nabídkou specializovaných tréninků hlavně pro mladé fotbalisty.

Co ho na tuto myšlenku přivedlo? „Pokud to mladý fotbalista chce někam dotáhnout, potřebuje mít možnost se pravidelně připravovat. A na to tréninky v klubu většinou nestačí. Aby si některé základní věci dostal hráč pod kůži, musí je neustále nacvičovat," vysvětluje a dodává, že proto se nejen v Praze, ale také v dalších městech se objevila možnost jakéhosi fotbalového doučování u soukromých trenérů. „Jak mezi mladými hráči samotnými, tak i mezi jejich rodiči o tuto novinku zájem docela je," ujišťuje.

Procházka je přesvědčen, že by při těchto soukromých lekcích mohl zúročit své bohaté zkušenosti, které během své kariéry načerpal nejen v české lize, ale i v evropských pohárech. „Chtěl bych tyto soukromé tréninky i v Budějovicích nabídnout."

Počítá s tím, že by šlo o tréninky v menších skupinkách šesti až osmi hráčů. Větší počet by dle něj už neumožňoval individuální přístup. „Pokud by někdo měl zájem o vyloženě specializovaný individuální trénink, zaměřený na ryze konkrétní prvky, se kterými třeba má hráč problémy, nebo by je chtěl vylepšit, přicházela by v úvahu i tato možnost. A to třeba jen pro dva, nebo i jednoho hráče," říká Procházka.

Dle něj by podobné soukromé tréninky v žádném případě neměly narušit přípravu v klubech. „Proto by hráč zmíněné individuální dodatečné tréninky absolvoval jednou, eventuálně dvakrát v týdnu."

Čeští fotbalisté totiž právě v technice a individálních dovednostech za hráči ze zahraničí zaostávají. „Po této stránce bohužel jde na všech úrovních náš fotbal dolů," konstatuje fotbalový expert, dle něhož by se specializací techniky bylo třeba začít tak v šesti letech. „Horní hranice je u aktivních fotbalistů prakticky neomezená, protože zlepšit se dá v každém věku," soudí.

Zdeněk Procházka sice vynikal hlavně ve střílení gólů, což ale neznamená, že by školil jen hrotové útočníky. „Já jsem totiž přesvědčen, že především v raném věku je nutno od jakékoli specializace úplně upustit. Hráči by se měli učit všechny činnosti, ta specializace se poté už vyvine sama."

Dnešní fotbal dle Procházky si totiž od hráčů vyžaduje komplexní dovednosti. „Hráč musí umět bránit i útočit."

První předpoklad k úspěšnému „doučování" je, aby ten který hráč se chtěl zlepšovat a chtěl na sobě pracovat. „A samozřejmě u mladých kluků je třeba, aby ho v tom jeho rodiče ať už časově, anebo také finančně potom i podpořili."

Soukromé tréninkové hodiny chce Zdeněk Procházka dávat na hřišti v Českých Budějovicích nebo blízkém okolí. „Skupin mohu zvládat několik. Je totiž třeba, aby hráči v nich byli přiměřeně věku a také dle časových možností, protože v klubech nejsou tréninky ve stejných dnech a ve stejné době. To se musí skloubit dohromady."

Procházka se svým doučováním nechce v žádném případě být pro kluby konkurencí. „Právě naopak, cílem je to, aby se hráči zlepšovali a to, co se naučí, pak mohli uplatnit i ve svých klubech. I oddíloví trenéři by mohli z toho profitovat," uzavírá Zdeněk Procházka, jenž už první zájemce o výuku fotbalu prý má. „Dávám teď vše časově dohromady a už v těchto dnech bych chtěl celou akci rozjet," tvrdí.

(bližší informace lze získat na mailu:

fotbalovetreninky@seznam.cz)

Autor: Bohumil Ortman

2.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Švehlův most.

Dobrá zpráva pro řidiče: Sobotní ráno už se Švehlovým mostem

Antonín Stavjaňa (vlevo) s Martinem Štrbou

Testovaní hokejisté Jáchym a Prokeš na zkoušce v ČEZ Motoru neuspěli

Země živitelka bude letos jiná

České Budějovice - Organizátoři považují letošní 44. roční Země živitelky za přelomový. Tradiční událost se koná 24. až 29. srpna na Výstavišti v Českých Budějovicích. Na největší výstavní a veletržní akci v České republice přijede 747 vystavovatelů. To je o 50 více než loni. Zúčastní se 22 zemí.

Lidé kolem Vltavy na Českokrumlovsku zachraňují i psy

Rožmberk nad Vltavou – Nejenom věci, ale také své psy ztrácejí vodáci plující po Vltavě. Své o tom ví Martin Pavljuk, který se ujal nejednoho bezradného psa běhajícího kolem Vltavy.

Bakelitová kavalerie připomněla proslulé vozidlo z NDR

České Budějovice /VIDEO/ - V pátek dopoledne se Krajinskou ulicí v Českých Budějovicích rozlehl neobvyklý zvuk motorů. Pamětníci ovšem hned tušili, že jde o proslulý trabant.

Povodně 2002: Velká voda lidi sblížila. Byli na sebe hodnější

Jižní Čechy - Stoletá voda přišla, zničila a odešla v průběhu několika hodin. Lidem ale trvalo léta, než se vzpamatovali a zahladili po ní vnější stopy. Ty uvnitř si však nesou dál.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení