VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ročně minimálně jeden hráč do ligy!

České Budějovice - Po několikaleté přestávce se do Dynama vrací zkušený kouč Pavel Tobiáš, jenž nastupuje do funkce šéftrenéra mládeže. Střídá ve funkci Petra Skálu, jenž by měl působit u A–týmu mužů jako trenér brankářů.

6.6.2008
SDÍLEJ:

Pavel Tobiáš (vpravo) včera na Složišti se svým předchůdcem ve funkci šéftrenéra mládeže Petrem Skálou. Foto: Deník/ Mila Ortman

S Pavlem Tobiášem jsme ve čtvrtek na Složišti mluvili.

Pokolikáté už se do Dynama vracíte?
Jako hráč, anebo trenér?

Jako trenér.
To je jiná, protože jako hráč jsem nikdy z Dynama neodešel… Jako trenér se vracím už počtvrté. Všechny ty tři předchozí návraty byly příjemné, tento jistě nebude výjimkou.

Co vašemu návratu předcházelo?
Kontaktovali mě Jirka Kotrba a Roman Rogoz, tudíž nynější vedení klubu. Dali mi určitou nabídku na spolupráci a já ji přijal.

Dal jste si nějaký čas na rozmyšlenou?
Já přemýšlel spíše o náplni práce, která mě tady čeká. Od roku 1993 jsem byl všude jako první trenér u mužů v první či druhé lize, což přece jen je jiná práce než u mládeže. Došel jsem ale k názoru, že až takový rozdíl to nebude, protože vedle funkce šéftrenéra budu i trenérem prvoligového dorostu. A to už v podstatě jsou chlapi, kteří by měli být připraveni naskočit do ligy. Alespoň někteří z nich.

Vedl jste v lize i ty nejslavnější české kluby v čele se Slavií či Brnem. Není váš post krokem níž? Nebude vám třeba zájem médií chybět?
Co se týká práce, krok níž to určitě není. Co se týká renomé, asi ano. První liga, ale i druhá a možná i třetí, jsou více sledovány. Já to ale tak neberu, protože to, co budu dělat, má svou prestiž. Dynamo navíc v mládeži patří v zemi mezi ty nejlepší. Třeba v Anglii jsou zápasy devatenáctek velice sledované a uznávané.

Vaším posledním působištěm byla Příbram. Proč to tam nevyšlo úplně dle představ?
Ale pozor, Příbram já považuji za velice dobré angažmá! První rok byl vynikající, do poslední chvíle jsme hráli o špičku tabulky. Měli jsme velice kvalitní tým s řadou výborných hráčů, kteří dnes s úspěchem hrají v jiných klubech. Právě odchodem většiny z těchto opor byla další sezona poznamenána. Přesto jsme rozjeli soutěž dobře, jenže jak to bývá, po čtyřech prohrách, přitom s nejužší špičkou ligy, vedení klubu sáhlo ke změně trenéra.

Co jste po odchodu z Příbrami ty necelé dva roky dělal?
Mám–li být upřímný, tak jsem se maximálně věnoval své rodině. Co jsem vlastně dvacet let nedělal, to jsem teď doháněl. Své děti jsem si pořádně neužil, stále jsem byl někde pryč z domova a manželka je vychovávala sama. Teď mám ale dvě vnučky a ty si užívám, s nimi jsem prakticky denně. Hlavně kvůli tomu těch dvou let vůbec nelituji, v mém životě patří k těm nejkrásnějším. Jenže co naplat, pracovat je třeba, a proto jsem tuto nabídku přijal.

Jakmile se za ty dva roky někde schylovalo ke změně trenéra, mezi adepty vždy padalo i vaše jméno. Byly to jen spekulace, anebo jste měl nějaké nabídky?
Když jsem začínal, bylo pár trenérů s licencí. Teď už je víc z čeho vybírat. Každý rok jsou desítky nových koučů a ti bývalí ligoví hráči většinou nechtějí jít k mládeži. Mají kontakty, mají manažery a chtějí hned do ligy. Ta konkurence je každý rok větší a tlak mládí obrovský. Já si sice myslím, že ti mladí by si měli tu cestu nahoru projít od mládeže. Jako jsem si ji prošel já, či třeba Jirka Kotrba.

Neměl jste chuť to zkusit venku?
Měl jsem nějaké nabídky ze zahraničí, přičemž pro mne ty nejzajímavější byly ze Slovenska. Jednu aktuální jsem právě teď odmítl, protože už jsem kývl na tuto funkci. Nabídky odjinud než ze Slovenska pro mne byly vzhledem k jazykové bariéře těžko akceptovatelné. Když člověk neumí dokonale anglicky, je to těžké. Neumím si představit, že někomu bych něco říkal a ten by to dál tlumočil hráčům. Já potřebuji mít neustále kontakt s hráči, nic jiného neberu.

Zmínil jste nabídku ze Slovenska, kterou jste odmítl. Ale co když nějaká nabídka přijde z Česka? Máte ve smlouvě nějaká pootevřená vrátka?
V tuto chvíli o tom nechci ani uvažovat. Já se s Jirkou Kotrbou dohodl, že pokud do této funkce půjdu, nebudu si nikde bokem něco dál hledat. To přece nejde. Pokud by ale nějaké superzajímavá nabídka přišla, je docela možné, že bychom se o ní začali bavit. Rozhodně ale nebudu dělat ligový dorost Dynama a vedle toho obtelefonovávat ligové kluby, zda nepotřebují Tobiáše. To v žádném případě dělat nebudu! Chci se maximálně věnovat práci na svém novém postu a docílit toho, aby z toho dorostu, který já budu trénovat, byl každý rok minimálně jeden hráč připraven rovnou naskočit do první ligy. A ne, aby na svou šanci, jako třeba Jirka Peroutka či další hráči, čekali pět či více let.

Dokončení rozhovoru v sobotu

Autor: Bohumil Ortman

6.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Petr Rychlý si na otáčivém hledišti v Českém Krumlově ve hře Ženy Jindřicha VIII. zahraje dvojroli.

Hraje v paruce a bez nápovědy

Sběratelka poslala svůj poklad dál. Přispěla na dobrou věc!

Pomohou i náušnice

AUTOMIX.CZ

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

Potřebujete nové auto, ale nemůžete či nechcete za něj utratit mnoho peněz? Pak samozřejmě začnete hledat mezi ojetinami. A co když plánujete utratit nejvýš padesát tisíc korun? Lze za takové peníze koupit slušné a spolehlivé auto?

Poslední rozloučení v českobudějovickém krematoriu

České Budějovice - Poslední rozloučení v Obřadní síni českobudějovického krematoria. 

Jízda městem zrychlí, kruháč je hotový

České Budějovice – Od čtvrtka jezdí řidiči po novém kruhovém objezdu v křižovatce ulic Husova a Strakonická. Rondel o průměru 59 metrů je první dokončenou součástí propojky sídlišť Vltava a Máj. Její stavbu kraj s městem zahájil v dubnu. Práce za 110 milionů korun mají být hotové příští rok v květnu.

Na tři zářijové dny zavřou Černou věž

České Budějovice - Plánujete-li výstup na Černou věž v době od 7. do 9. září, zvolte jiný termín. V uvedených dnech zůstane památka pro veřejnost uzavřena kvůli přípravě a realizaci každoročního projektu Vltava žije.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení