Fotbalisté Dynama si v pátém kole I. ligy připsali do tabulky pravdy první plusový bod, což samo o sobě potěší. Ale co hlavního, mužstvo se po příchodu staronového kouče Pavla Tobiáše dokázalo semknout, zabojovat a prezentovat se disciplinovaným a ve druhé půli i velice slibným výkonem!

Třiapadasátiletý Pavel Tobiáš se po návratu ze Zlína tudíž netajil svou spokojeností.

Přivezli jste cenný bod, kdo z fanoušků ale zápas sledoval na internertu, asi byl trošku zklamán, že jste ty body nepřivezli všechny tři, že jste na ně měli. Co vy na to?
Souhlasím, že po sportovní stránce je to ztráta dvou bodů. My ale i bod bereme, před zápasem jsme totiž nebyli v jednoduché pozici. My sahali nejen do sestavy, ale dělali i zásadní změny v taktice. Měnili jsme bránění standardních situací i spoustu dalších věcí. I proto si toho bodu cením. Ještě víc mě ale těší, že hráči dali na má slova a že zápas opravdu velice poctivě a tvrdě odpracovali.

Zdálo se, že vaším záměrem bylo v první půli hlavně nedostat gól a po změně stran sami udeřit.
Přesně tak. Právě to bylo zcela jednoznačně naším cílem. Mužstvo dostávalo zbytečné a hodně laciné góly, proto jsme v první půli vsadili na taktický výkon, disciplínu a jednoduchou hru. Soupeř měl psychickou výhodu v tom, že šel do zápasu se čtyřmi body, my jen s jedním. Postupně jsme se do hry dostávali stále víc a druhou půli měli jasně ve své moci. Navíc jsme měli čtyři slibné, ale skutečně velice slibné příležitosti. Druhá půle byla na šance 4:0 pro nás.

Hodně jste byl mrzutý, že jste žádnou z nich neproměnili?
Je to velká škoda, těžko ale hráčům něco vytknout. Oni při těch svých šancích volili správná řešení, bohužel při nás nestálo štěstí. Co ale vytknout třeba Šímovi, když nádhernou střelou ze třiceti metrů trefí břevno? Jít to o pár centimetrů níž, byl z toho gól měsíce, možná spíš roku!

Taktickým záměrem asi bylo i nasazení Hudsona až ke konci zápasu: měl jste ho jako eso v rukávě?
Hudson je rychlostním typem hráče a potvrdil to i ve Zlíně. Hrál výborně, to ale platí i na další hráče.

Součástí změn v sestavě byl návrat Leštiny to týmu, na druhý kraj obrany šel Peroutka. Snažíte se dostat do týmu více budějovických hráčů?
Tak především: já nechci diskriminovat hráče, kteří k nám přijdou odjinud. To rozhodně ne. Kdo sem přijde a chce tu odvádět poctivou práci, je vítán. Já si vážím každého hráče stejně. Nicméně, my jsme Dynamo České Budějovice, a tak hráči, kteří klubem prošli, by měli dostat šanci. Ta kostra budějovická by měla být znát. A Leština je podle mne velice kvalitní hráč a je škoda, aby hrál za béčko.

Poprvé v této sezoně dostal v lize šanci David Homoláč. Vsadil jste na jeho zkušenosti a dobrou hru hlavu?
Já začnu od konce: Homoláč odvedl vynikající výkon a byl v tomto zápase nejlepším hráčem na hřišti! Ale teď zpět k té otázce: Homoláč nastoupil proto, že jsem vsadil na bojovníky, kterým on je.

Nemrzí vás tón některých referátů? Třeba nedělní Sport hovořil o bídné hře, že to bylo k nekoukání a že na takový fotbal nikdo chodit nebude…
Já ve Zlíně odehrál deset zápasů, a když domácí nevyhráli, ty komentáře vždycky byly takové, že šlo o špatný zápas. A když domácí vyhráli, tak naopak. Ať si ve Zlíně řeší své problémy, my se ale musíme starat sami o sebe. Pro nás je důležité, že jsme patřičným nasazením náročný zápas zvládli bez jakýchkoli komplikací a že po takticky odehraném prvním poločase jsme druhou půli odehráli fotbalově. Ti, kteří zápas viděli, určitě potvrdí, že z naší strany hra měla ligové parametry. Za druhou půli na hřišti soupeře čtyři gólovky, to taky o něčem svědčí…

Liga má o víkendu pauzu, vy jste ji ale vyšperkovali hodně náročnou prověrkou sil – v sobotu totiž budete sparringpartnerem národního mužstva!
A už ve středu Český pohár ve Velkém Meziříčí… Čeká nás hodně náročný týden, protože ani pohár nepodceňujeme a chceme v Meziříčí postoupit. Proti nároďáku jistě bude možnost prostřídat víc hráčů, takže uvidím i další hráče. Přesto bychom nechtěli být jen obětním beránkem, ale pro národní tým dobrý sparringpartner. Týdenní režim tomu přizpůsobíme, ale spíše tak, že tréninkovou frekvenci ještě víc navýšíme. Až příští týden před Boleslaví budeme formu už ladit.