Jihočeši po 15 letech vyloupili Ostravu

Ostrava – Obrovským šokem skončil sobotní zápas 20. kola I. ligy pro fotbalisty ostravského Baníku, kteří ve vítkovickém azylu prohráli s Českými Budějovicemi.

21.3.2010

Pavel Kučera za asistence obránce Jana Kroba zasahuje před ostravským Radimem Řezníkem.Foto: Deník(Pavel Sonnek

Jihočeši, kteří dokázali v Ostravě vyhrát téměř po patnácti letech, nečekaným vítězstvím naopak udělali důležitý krok na cestě k ligové záchraně.

Budějovice o výhře rozhodly už v prvním poločase, kdy zahrávaly v úvodních dvaceti minutách pět rohových kopů. Při tom posledním Neves nedokázal uhlídat Horejše, jenž hlavou rozhodl. „Rohový kop Ruda Otepka výborně rozehrál, míč prolítl až ke mně, já se do toho položil a trefil se k tyči,“ líčil svou zlatou trefu kapitán hostujících fotbalistů, jenž se do mužstva vrátil po jednozápasové přestávce.

„Celý první poločas byl z naší strany vydařený, hráli jsme takticky velmi dobře. Proti utkání na Slavii jsme se zatáhli ještě do hlubšího bloku, což se nám osvědčilo,“ pochvaloval si budějovický trenér Jaroslav Šilhavý.

Ten postrádal svého nejzkušenějšího hráče a jednu z opor Tomáše Hunala, jenž si odpykával trest za čtyři žluté karty. Trenér Šilhavý sáhl ještě k dalším změnám: poprvé v základní sestavě nastoupil na pravém kraji obrany Laštovka a ve středové formaci dostal příležitost Volešák.

Svěřenci ostravského kouče Miroslava Koubka v domácím prostředí zaváhali vůbec poprvé v sezoně a v boji o čelo tabulky ztratili veledůležité tři body. Za celý zápas se vůbec nedokázali vyrovnat s rolí jasného favorita. Kazili i jednoduché přihrávky a tentokrát se nedostávali ani do vyložených šancí.
Nedařilo se útočníkům, záložníkům, podpora nepřišla ani od krajních obránců. Výsledkem utrápené hry bylo i to, že v prvním poločase bylo rušno před brankou hostí snad je při střelách Nevese a Mičoly.

Dynamo po nečekaném vedoucím gólu zbylých sedmdesát minut pozorně bránilo a snažilo se hru kouskovat. Celý druhý poločas se hrál na polovině Budějovic, ale ze soustavného tlaku Baník vytěžil jen dvě šance. Nejprve střílel vysoko nad Lukeš a v 89. minutě spálil tutovku Tchuř, který z hranice malého vápna netrefil branku.

„Po přestávce jsme chtěli hrát jednoduše a hráče jsme nenabádali, aby nebyli pasivní. Už kvůli síle Baníku jsme se ale dostali pod tlak, který jsme ale ustáli. Udělali jsme velký krok k záchraně v soutěži,“ radoval se Šilhavý.

Ostravský kouč Miroslav Koubek byl v opačném rozpoložení, ale sportovně ocenil i hru soupeře. „Musíme tu porážku přijmout, takový je fotbal. Přišla ale v nevhodnou dobu,“ narážel Koubek na výsledky protivníků v boji o čelo tabulky. „Během utkání jsem si několikrát vzpomenul na náš pohárový zápas s Příbramí. I oni proti nám hráli s takovou taktikou a my se neprosadili. Budějovice po vedoucí brance hrály chytře, nám chyběla větší technická kvalita. Nedařilo se ani jednomu útočníkovi, nedostávali jsme se ani k odraženým míčům. Nepomohli jsme si ani standardkami,“ smutně konstatoval Koubek.

I on viděl, že jeho tým se s blížícím se koncem utkání dostával do křeče. „Mužstvo projevilo snahu s nepříznivým stavem něco udělat, ale dostalo se do úzkosti. Výkon soupeře musím ocenit, bojoval na hřišti o prostor a výborně bránil,“ dodal Koubek.

Už ve středu hraje Dynamo doma od 17.30 v dalším kole I. ligy s Bohemians 1905.

Ostrava – České Budějovice 0:1

Poločas: 0:1. Branka: 22. Horejš. Rozhodčí: Královec - Zlámal, Vysloužil. ŽK: Tchuř, Neves, Bolf - Laštovka. Diváci: 9317

Ostrava: Baránek - Řezník, Bolf, Neves, Tchuř - Lukeš, Marek, Lička - Varadi (77. Wojnar), Zeher (46. Vydra), Mičola (65. Strnad). Trenér: Koubek.

České Budějovice: Kučera - Laštovka, Horejš, Žižka, Krob - Hudson (69. Stráský), Otepka (90. Sedláček), Černák, Riegel, Volešák - Meszároš (81. Ondrášek). Trenér: Šilhavý.

Autor: Bohumil Ortman