VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Báli jsme se, že nás vyhodí ze školy

České Budějovice -Českobudějovický kytarista Michal Pixa alias VZ2 a Pixies vzpomíná na začátky punkové kapely Visací zámek před třiceti lety

16.12.2011
SDÍLEJ:

Kytarista Michal Pixa z punkové kapely Visací zámek. Foto: Deník/Radek Gális

Visací zámek nerezaví. O tom se přesvědčili před několika dnyspokojení návštěvníci koncertu známé punkové kapely v českobudějovickém Kulturním domě Vltava.
K nejvýraznějším členům třicetileté hudební legendy patří českobudějovický Michal Pixa (51) alisas VZ2 čili Pixies. Koncertů v rodném městě si vždycky užívá a během posledního dvouhodinového vystoupení vyběhal a vypotil aspoň dvě kila.


Když jste jel na přelomu 70. a 80. let studovat z Českých Budějovic do Prahy, vzal jste si s sebou taky kytaru?
Zpočátku určitě ne, protože jsem měl tady na jihu kapelu Frekvence, ve které jsem na kytaru hrál, a měl ji tedy doma. Až postupem času, někdy ve druháku nebo dokonce až ve třeťáku, jsem si ji začal vozit do Prahy, protože jsme se s Honym (Jan Haubert) domluvili, že založíme kapelu.
V kapele Frekvence dva nebo tři roky zpíval Hebík, který začínal s námi a přišel jako zpěvák. My byli už o pár let starší než on. Hrávali jsme na zábavách v jižních Čechách a okolí.

Visací zámek je školní kapela, protože jste se setkali při studiu stavební fakulty, že?
Je to všeobecně známo, že my čtyři z pěti členů jsme se setkali v jednu chvíli v jednom kruhu. Což je svým způsobem unikátní, protože v kruhu je dvacet lidí.
Byli jsme tam dva, jeden tam propadl a další tam přestoupil. Hony znal Ivana (Ruta) , takže jsme ho přibrali do kapely.

Byli jste hodně odvázaná kapela s atmosférou koncertů a svéráznými texty, které se tehdejšímu režimu nelíbily. Báli jste se, že můžete mít nepříjemnosti s bezpečností?
To víš, že jsme měli pořád nějakou obavu. Pořád jsme žili částečně ve strachu, že to nemusí dobře dopadnout. Strach, že nás vylijou ze školy, stále existoval. Tím pádem to bylo ale svým způsobem zajímavé.

Nebáli se vaši doma, že budete mít kvůli hraní problémy nebo nebudete mít čas na studium?
Naši tomu nějakým způsobem ani moc nevěnovali pozornost. V pozdějších letech, to už jsem měl po škole, ale otec projevoval určité obavy, abychom si to moc nerozlili u StB. Občas měli narážky, abychom neměli průšvih, ale jinak se o to moc nezajímali. Ani o tom moc nevěděli, protože jsem jim taky nic moc neříkal.

Na které známé kapely jste v té době chodili?
Tenkrát v osmdesátých letech bylo takové hudební pražské jaro. Vznikaly tehdy punkové kapely a kapely nové vlny.
Chodili jsme na Garáž, Jasnou páku, Letadlo, Pražský výběr. Obcházeli jsme tyhle partičky a jejich koncerty. Nevím, jestli kvůli inspiraci, ale měli jsme je rádi a chodili na ně.

Vaše kapela vznikla v roce 1982, takže spolu hrajete už třicátý rok. Čím to je, že tak dlouho držíte pohromadě?
Jak říkal Magor Jirous: Kdo jiný by s těmi pitomci hrál. Je to svým způsobem jedinečný. Každý z nás si uvědomuje, že kdyby nebyl ve Visacím zámku, tak by se asi dneska možná jen těžko prosadil. Když z nějakého hudebního tělesa, které se prosadilo, vystoupíš, tak musíš být nějaký fenomenální instrumentalista, ale ani pak nemáš ještě nic zaručeno.
Nebo musíš mít úžasné nápady, které jsou ještě lepší než v té staré partě. Ale odněkud odejít a zkusit se prosadit znovu, tak to postrádá smysl. Samozřejmě, jsou tu další aspekty, třeba že můžeš být unavený nebo se ti už nechce. Ale nás to všechny baví.

Takže ještě nemáte občas chuť vystupování nechat?
Když koncertů není moc, což jich teď zrovna je, tak nás to hodně baví. Když je toho moc, pak přijde únava a jsme rádi, když je čtrnáct dní nebo měsíc volno. Pak máme znovu nový náboj a chuť do dalšího hraní. Stačí čtrnáct dní vysadit a chuť hrát je zas.

Příští rok bude vaše kapela slavit třicetiny. Uvažujete o tom, jak je hudebně oslavíte?
Bude určitě nějaký větší koncert ještě s jinou kapelou, kterou máme rádi. Přemýšlíme, že příští rok uděláme podzimní túru ke třiceti letům trvání a ukončíme ji v nějakém velkém sále v Praze, třeba v Lucerně.

Vy hrajete na kytaru už přes třicet let. Co bylo pro vás hraní tenkrát na začátku a co je pro vás teď?
Tenkrát pro mě bylo hraní seznamování s kytarou. Cítil jsem hlavně určitou radost, když jsem si přebrnkal nějaké tóny své oblíbené kapely. Dneska je to v něčem jiném. Sice pořád cítím potřebu hrát, ale už necítím potřebu tolik cvičit.
V muzice je obrovský náboj, který tě nějakým způsobem strhne, že se z tebe stane jiný člověk. Je to realizace, ale to je klišé.

Takže mladším kolegům doporučíte, aby hráli v kapelách?
To je samozřejmě každého věc, ale jestli má někdo touhu se tímhle způsobem realizovat, tak rozhodně ano.

Kytarista Michal Pixa alias VZ2, Pixies

Michal Pixa se narodil 13. dubna 1960. Ještě před nástupem na vysokou školu hrál na zábavách v kapele Frekvence. Nastoupil na Stavební fakultu ČVUT v Praze, kde se setkal s dalšími hudebníky, se kterými v roce 1982 založil punkrockovou kapelu Visací zámek (Jan „Hony“ Haubert – zpěv
Michal „Pixies“ Pixa – kytara, zpěv
Vladimír „Savec“ Šťástka – baskytara
Ivan „Hroch“ Rut – kytara, zpěv
Jiří „Sweet P“ Pátek – bicí). O kapele vypráví kniha Jana Hauberta Hluboká orba. Všichni členové mají titul inženýr. Michal Pixa se věnuje koncertům
i počítačovým technologiím. Žije na Českobudějovicku.

Autor: Radek Gális

16.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Boršovští v sobotu pořádali první letošní boršovský trh. U fotbalového hřiště vyrostly stánky s občerstvením, s ručně vyráběným zbožím jako šperky nebo cukrovinkami, nebo kořením
28

OBRAZEM: V Boršově nad Vltavou začíná jaro trhy

Suchdol nad Lužnicí /OBRAZEM/ - Stovky lidí, téměř 150 lodí, krásné jarní počasí, stav vody přesně podle představ a dobrá nálada. Při tradičním rituálu vodáků, kterým je každoroční Odemykání Lužnice, panovaly ideální podmínky.
28

OBRAZEM: Vodáci odemkli řeku Lužnici

Bitva u Sudoměře má čtvrté pokračovaní

Sudoměř 24. března - Už počtvrté se v sobotu 235. března vrátí dějiny na místa, kde 25. března 1420 došlo k památné bitvě. Přibližně 400 husitů (včetně žen a dětí), mířících na horu Tábor, dostihli jejich nepřátelé – vojsko strakonických johanitů a katolických šlechticů, přezdívaných Železní páni.

Uzavírka u Diamantu skončila, příští týden začne další

České Budějovice – Řidiči v pátek zajásali, neboť před 14. h byl znovu otevřen pravý jízdní pruh ve směru do města a pravé odbočení na Strakonickou ulici směrem na sídliště Vltava.

Zlatým Ámosem se stal Jihočech Lukáš Lis

Praha /VIDEO/ - Titul Zlatý Ámos pro nejoblíbenějšího učitele v Česku získal učitel češtiny a angličtiny Lukáš Lis ze základní školy Soběslav. Lis vyhrál i hlasování na internetu a stal se zároveň Ámosem sympaťákem. Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) ho korunovala Ámosem češtinářem.

Stoletá Anna Buriánková se nejraději směje

Sezimovo Ústí - Když ve svých 22 letech mladá Anna přijela do Sezimova Ústí, všude rostlo jen obilí a stálo pár domků, kde našla bydlení. Jako první přijely do Baťova ženy a dívky a jak oslavenkyně říká, trochu se tu bez mužů bály.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies