VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bazilika: Zařízli nás, chtějí sál na kongresy

České Budějovice /ROZHOVOR/ -S Evou Čepičkovou, šéfkouBaziliky o tom, proč musí 28. února skončit.

9.2.2011 10
SDÍLEJ:

Eva Čepičková, ředitelka českobudějovické kulturní společnosti Bazilika, je přesvědčena, že skutečným důvodem výpovědi z prostor v centru IGY dluhy nejsou. Myslí si, že firma CPI, kterou ovládá miliardář Radovan Vítek, potřebuje sál na pořádání kongresů.Foto: Deník/ Václav Pancer

V noci na úterý spala jen dvě hodiny. Není se co divit. Obecně prospěšná společnost Bazilika, jíž Eva Čepičková šéfuje, k 28. únoru končí své působení ve stejnojmenném kulturním prostoru, jenž je součástí budějovického IGY centra. Jeho vlastník, CPI Group miliardáře Radovana Vítka, dala Bazilice výpověď kvůli dluhu a od března bude sál provozovat firma CPI Hotels.

Přečtěte si k tématu: Zádušní úvaha o kulturní scéně

Končí tak tým, který do Českých Budějovic přitáhl oscarovou dvojici Hansard – Irglová, finské Värttinä, americké Klezmatics, britské Levellers, špičky moderního tance i unikátní divadla. O práci přijde deset lidí, ale především zchudne kulturní nabídka v kraji. „Mám docela děsný pocit: jako by zhasla svíčka a byla tma,“ říká 54letá Eva Čepičková.

Firma CPI uvádí jako hlavní důvod, že jí dlužíte. Kolik peněz a za co?
K dnešnímu dni společnosti CPI dlužíme 25 tisíc korun a jsou to peníze, které vznikly z jejich pohledávek za leden a únor. Všechny pohledávky za loňský rok jsme vyrovnali 17. ledna. Ty peníze jim ale nepošlu, protože už nemůžu platit žádné faktury.

Jak to bylo s výpovědí? Kdy jste ji dostali a z jakého důvodu?
Dostali jsme ji 28. prosince a důvodem bylo to, že jsme neplatili faktury k datu jejich splatnosti. Přes léto jsme posunovali termíny splátek. Platili jsme ale neustále. Máme maily, kdy naše účetní hovořila s jejich odpovědnou osobou a ty věci si odsouhlasovaly. A nikdo neměl problém. Nicméně najděte právníka, který půjde hájit neziskovou organizaci proti CPI v této věci. To vůbec nepřichází v úvahu. Výpověď byla do konce ledna, nám se povedlo oddálit ji o měsíc.

Jak došlo CPI k názoru, že dluhy nemůžete vyrovnat?
To vůbec nechápu, protože nemají žádné informace o tom, jak letos hospodaříme. Loni jsme zaplatili všechny pohledávky. Teď, když udělám 28. února stopstav, skončíme v plusu asi s půlmilionem. Ale tím, že nám sebrali prostor, tak Baziliku odřízli od zdroje a nemůžeme fungovat, nemáme na mzdy ani na splácení. Nájem jsme měli ročně 2,6 milionu, oni nás nijak nešetřili. A přesto jsme to byli schopni zaplatit. Loňský rok byl první, kdy jsme po reorganizaci a oddlužení měli poprvé pocit, že společnost může být soběstačná a tým je schopen vydělávat.

Řekli jste, že dluh je jen záminka. Co je tedy skutečným důvodem výpovědi?
Že chtějí to kongresové centrum. Skončil Gomel, tak se jim hodí, že tady budou moci vydělávat peníze, když Gomel nefunguje. A až v listopadu začne fungovat, bude mít svůj vlastní kongresový sál. Šlo jim o to, aby ušetřili a nemuseli stavět vlastní prostor.

Nemůžete si ale za situaci přeci jen trochu sami? Říkáte, že se platby opožďovaly, já vím, že jste dříve faktury platili až s půlročním zpožděním. Neuškodilo to vaší pověsti?
To tady mohlo vzniknout a jde to už od začátku. Když se Bazilika začala stavět, mělo přijít ještě 15 milionů, které nepřišly, a i když jsme osekali investice, začínali jsme se sedmimilionovým dluhem a nebyli jsme schopni dostávat svým závazkům.

28. února skončíte. Jak velký vliv to bude mít na kulturní dění ve městě a v kraji?
Jsem přesvědčena, že vliv to bude mít hodně veliký. Za pět let, co Bazilika fungovala, jsme vytvořili jiný typ scény. Stali jsme se centrem, které se zaměřovalo na mladé, vzdělané a kreativní lidi. Považuji to za hodně velkou ztrátu.

V prosinci jste zavřeli Solnici, teď kolabuje Bazilika. Jaký je váš pocit?
Docela děsný. Měla jsem radost, že se v Budějovicích kulturní scéna rozjela, no a teď je to, jak kdyby se zhasla svíčka a byla tma. Po odchodu Katky Melenové (zakladatelka Baziliky - pozn. red.) jsme zeštíhlovali, dělali změny v dramaturgii a jedno z těch rozhodnutí bylo i opustit Solnici, abychom to finančně zajistili. Rok 2010 jsme skončili úplně fantasticky, teď na konci února máme už vyděláno půl milionu, což ukazuje, že naše společnost je zdravá. Zaťápli nás v momentě, kdy jsme se uzdravili a postavili na vlastní nohy.

CELÝ ROZHOVOR VE STŘEDEČNÍM VYDÁNÍ DENÍKU

Bazilika, o.p.s.
Bazilika je českobudějovická obecně prospěšná společnost, která vznikla 21. 7. 2003. Založila ji divadelní herečka a režisérkaKateřina Melenová. Svou činnost zahájila Bazilika v klubu Solnice 22. září 2003 (ten skončil loni v prosinci). V kulturním centru Bazilika, jež sídlí v IGY, funguje od listopadu 2005. Nyní dostala výpověď a k 28. únoru končí.

Do Budějovic přiváděla velká jména z ciziny jako Glen Hansard, Levellers, Klezmatics či Värttinä, i tuzemská (Dan Bárta, Monkey Business aj). Z divadel Husu na provázku či nejlepší tituly z přehlídky Tanec Praha. Pořádala jazzový, taneční a divadelní festival.
Více na http://www.bazilika.cz

Autor: Václav Koblenc

9.2.2011 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Filip Novák

Favoritem jsou Pardubice, my musíme hlavně bojovat, tvrdí kapitán Filip Novák

Ilustrační foto.

Rakušan řídil v Českých Budějovicích podnapilý

OBRAZEM: V Boršově nad Vltavou začíná jaro trhy

Boršov nad Vltavou - Boršovští dnes pořádali první letošní boršovský trh. U fotbalového hřiště vyrostly stánky s občerstvením, s ručně vyráběným zbožím jako šperky nebo cukrovinkami, nebo kořením. Návštěvníci si mohli poslechnout živou hudbu a hlavně potkat se s přáteli v příjemné sousedské atmosféře

OBRAZEM: Vodáci odemkli řeku Lužnici

Suchdol nad Lužnicí - Stovky lidí, téměř 150 lodí, krásné jarní počasí, stav vody přesně podle představ a dobrá nálada. Při tradičním rituálu vodáků, kterým je každoroční Odemykání Lužnice, panovaly ideální podmínky.

Bitva u Sudoměře má čtvrté pokračovaní

Sudoměř 24. března - Už počtvrté se v sobotu 235. března vrátí dějiny na místa, kde 25. března 1420 došlo k památné bitvě. Přibližně 400 husitů (včetně žen a dětí), mířících na horu Tábor, dostihli jejich nepřátelé – vojsko strakonických johanitů a katolických šlechticů, přezdívaných Železní páni.

Uzavírka u Diamantu skončila, příští týden začne další

České Budějovice – Řidiči v pátek zajásali, neboť před 14. h byl znovu otevřen pravý jízdní pruh ve směru do města a pravé odbočení na Strakonickou ulici směrem na sídliště Vltava.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies