VYBERTE SI REGION

Bazilika: Zařízli nás, chtějí sál na kongresy

České Budějovice /ROZHOVOR/ -S Evou Čepičkovou, šéfkouBaziliky o tom, proč musí 28. února skončit.

9.2.2011 10
SDÍLEJ:

Eva Čepičková, ředitelka českobudějovické kulturní společnosti Bazilika, je přesvědčena, že skutečným důvodem výpovědi z prostor v centru IGY dluhy nejsou. Myslí si, že firma CPI, kterou ovládá miliardář Radovan Vítek, potřebuje sál na pořádání kongresů.Foto: Deník/ Václav Pancer

V noci na úterý spala jen dvě hodiny. Není se co divit. Obecně prospěšná společnost Bazilika, jíž Eva Čepičková šéfuje, k 28. únoru končí své působení ve stejnojmenném kulturním prostoru, jenž je součástí budějovického IGY centra. Jeho vlastník, CPI Group miliardáře Radovana Vítka, dala Bazilice výpověď kvůli dluhu a od března bude sál provozovat firma CPI Hotels.

Přečtěte si k tématu: Zádušní úvaha o kulturní scéně

Končí tak tým, který do Českých Budějovic přitáhl oscarovou dvojici Hansard – Irglová, finské Värttinä, americké Klezmatics, britské Levellers, špičky moderního tance i unikátní divadla. O práci přijde deset lidí, ale především zchudne kulturní nabídka v kraji. „Mám docela děsný pocit: jako by zhasla svíčka a byla tma,“ říká 54letá Eva Čepičková.

Firma CPI uvádí jako hlavní důvod, že jí dlužíte. Kolik peněz a za co?
K dnešnímu dni společnosti CPI dlužíme 25 tisíc korun a jsou to peníze, které vznikly z jejich pohledávek za leden a únor. Všechny pohledávky za loňský rok jsme vyrovnali 17. ledna. Ty peníze jim ale nepošlu, protože už nemůžu platit žádné faktury.

Jak to bylo s výpovědí? Kdy jste ji dostali a z jakého důvodu?
Dostali jsme ji 28. prosince a důvodem bylo to, že jsme neplatili faktury k datu jejich splatnosti. Přes léto jsme posunovali termíny splátek. Platili jsme ale neustále. Máme maily, kdy naše účetní hovořila s jejich odpovědnou osobou a ty věci si odsouhlasovaly. A nikdo neměl problém. Nicméně najděte právníka, který půjde hájit neziskovou organizaci proti CPI v této věci. To vůbec nepřichází v úvahu. Výpověď byla do konce ledna, nám se povedlo oddálit ji o měsíc.

Jak došlo CPI k názoru, že dluhy nemůžete vyrovnat?
To vůbec nechápu, protože nemají žádné informace o tom, jak letos hospodaříme. Loni jsme zaplatili všechny pohledávky. Teď, když udělám 28. února stopstav, skončíme v plusu asi s půlmilionem. Ale tím, že nám sebrali prostor, tak Baziliku odřízli od zdroje a nemůžeme fungovat, nemáme na mzdy ani na splácení. Nájem jsme měli ročně 2,6 milionu, oni nás nijak nešetřili. A přesto jsme to byli schopni zaplatit. Loňský rok byl první, kdy jsme po reorganizaci a oddlužení měli poprvé pocit, že společnost může být soběstačná a tým je schopen vydělávat.

Řekli jste, že dluh je jen záminka. Co je tedy skutečným důvodem výpovědi?
Že chtějí to kongresové centrum. Skončil Gomel, tak se jim hodí, že tady budou moci vydělávat peníze, když Gomel nefunguje. A až v listopadu začne fungovat, bude mít svůj vlastní kongresový sál. Šlo jim o to, aby ušetřili a nemuseli stavět vlastní prostor.

Nemůžete si ale za situaci přeci jen trochu sami? Říkáte, že se platby opožďovaly, já vím, že jste dříve faktury platili až s půlročním zpožděním. Neuškodilo to vaší pověsti?
To tady mohlo vzniknout a jde to už od začátku. Když se Bazilika začala stavět, mělo přijít ještě 15 milionů, které nepřišly, a i když jsme osekali investice, začínali jsme se sedmimilionovým dluhem a nebyli jsme schopni dostávat svým závazkům.

28. února skončíte. Jak velký vliv to bude mít na kulturní dění ve městě a v kraji?
Jsem přesvědčena, že vliv to bude mít hodně veliký. Za pět let, co Bazilika fungovala, jsme vytvořili jiný typ scény. Stali jsme se centrem, které se zaměřovalo na mladé, vzdělané a kreativní lidi. Považuji to za hodně velkou ztrátu.

V prosinci jste zavřeli Solnici, teď kolabuje Bazilika. Jaký je váš pocit?
Docela děsný. Měla jsem radost, že se v Budějovicích kulturní scéna rozjela, no a teď je to, jak kdyby se zhasla svíčka a byla tma. Po odchodu Katky Melenové (zakladatelka Baziliky - pozn. red.) jsme zeštíhlovali, dělali změny v dramaturgii a jedno z těch rozhodnutí bylo i opustit Solnici, abychom to finančně zajistili. Rok 2010 jsme skončili úplně fantasticky, teď na konci února máme už vyděláno půl milionu, což ukazuje, že naše společnost je zdravá. Zaťápli nás v momentě, kdy jsme se uzdravili a postavili na vlastní nohy.

CELÝ ROZHOVOR VE STŘEDEČNÍM VYDÁNÍ DENÍKU

Bazilika, o.p.s.
Bazilika je českobudějovická obecně prospěšná společnost, která vznikla 21. 7. 2003. Založila ji divadelní herečka a režisérkaKateřina Melenová. Svou činnost zahájila Bazilika v klubu Solnice 22. září 2003 (ten skončil loni v prosinci). V kulturním centru Bazilika, jež sídlí v IGY, funguje od listopadu 2005. Nyní dostala výpověď a k 28. únoru končí.

Do Budějovic přiváděla velká jména z ciziny jako Glen Hansard, Levellers, Klezmatics či Värttinä, i tuzemská (Dan Bárta, Monkey Business aj). Z divadel Husu na provázku či nejlepší tituly z přehlídky Tanec Praha. Pořádala jazzový, taneční a divadelní festival.
Více na http://www.bazilika.cz

Autor: Václav Koblenc

9.2.2011 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Městská policie - ilustrační foto

Muž v noci metal přemety u náměstí, strážníci mu domluvili

Ilustrační foto.

Do bílé stopy neláká jen Šumava

Obří vejce od bavorské slepice

SUPERVEJCE. Hospodářku z Kastlu v okrese Altötting chovající 30 slepic překvapilo v kurníku neobvykle velké vejce. Vážilo 185 gramů, poštovní váha ukázala 183 gramy.

Největší mráz byl v sobotu v noci ve Volarech na Prachaticku

Jižní Čechy - Ve Volarech na Prachaticku byl v sobotu největší mráz v Jihočeském kraji i v celé ČR, a to minus 23,8 stupně. Stanice má však jen krátkou dobu měření, řekl meteorolog František Vavruška z českobudějovického pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu. Na stanicích s délkou měření větší než 20 let padly teplotní rekordy v Černé v Pošumaví na Českokrumlovsku a Byňově na Českobudějovicku.

Dva lyžaře musel ze sjezdovky do nemocnice transportovat vrtulník armády

Kramolín - Dva lyžaři ve věku 21 a 45 let se podle všeho dnes odpoledne srazili v plné rychlosti na kramolínské sjezdové trati č. 4, oba je musel transportovat vrtulník.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies