VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jihočeský bluegrass bude hrát také za mořem

České Budějovice - Nový dech nabrala českobudějovická bluegrassová kapela Giant Mountain´ Band, jejíž název si členové skupiny volně převedli do češtiny jako Krakonoška.

13.4.2009
SDÍLEJ:

Kapela zůstává věrná svému žánru.Foto: Archiv

Ačkoliv tato muzikantská formace vznikla již před šesti lety, zdá se, že teprve nyní se dostala na parketu, která jejímu soundu a záměru vyhovuje nejlépe. Velký podíl na této vyhraněnější hudební profilaci má nepochybně příchod amerického mandolinisty a zpěváka Luciena Holmese.

Při zrodu kapely, která si už v roce 2003 jako žánr zvolila výhradně bluegrass, stáli Jan Kadlec (housle), Petr Poláček (kytara). Jan Ondřich (mandolína), Martin Vojna (banjo) a k nim se zanedlouho přidal Michal Hanuš (kontrabas). O rok později vítězně zabodovali v krajském i v celostátním kole Porty, ale tentokrát s Petrem Sejkem jako baskytaristou a Janem Kašparem. Toho u kontrabasu již na podzim vystřídal Zdenek Schwager, který občas fungoval i jako sólový zpěvák, ale hlavně jako pohotový moderátor. Po odchodu Martina Vojny a Jana Ondřicha se v následujících dvou letech objevuje v sestavě banjista David Pažout Kažimír a po pár měsících také mandolinista Lucien Holmes, který obohacuje kapelu, v níž z původního složení zůstali jen Petr Poláček a Jan Kadlec, také o skvělý sólový i vokální zpěv. Zatím poslední změnou je loňský příchod kontrabasisty Petra Zbořila, kterého si pamatujeme z Pergamenu a někdejšího Grassbandu.

„Příchodem Luciena, který je učitelem na mezinárodní škole na Hluboké, jsme nabrali nový, dá se říci, že originálnější směr. Víc než polovinu našeho současného repertoáru tvoří vlastní věci, vesměs Lucienovy v angličtině anebo převzaté skladby s českými texty, na kterých se podílel Zdenek a David,“ přibližují současný trend kapely Petr Zbořil a Jan Kadlec.

Jak svorně konstatují, vyhovuje jim pro koncertování spíše klubové a komornější prostředí, už i díky tomu, že nehrají na standardní aparaturu, ale pouze na jeden prostorový mikrofon, což působí pro publikum přirozeněji a živěji. Paradoxně vystupují podstatně více mimo region než v krajském městě a okolí, pokud nepočítáme předchozí pravidelné účasti na strakonickém bluegrassovém festivalu, kde však letos na programu budou chybět, anebo Jihočeské zpívání v Trocnově. Někdejší vítězství na Portě jim vyneslo natočení čtyř písniček v profesionálním studiu, ale samostatné album kapela nemá.

I když materiál pro tento záměr se již pečlivě shromažďuje a připravuje. Zatím v nejbližších plánech figuruje natočení kvalitního demosnímku pro prezentační účely.

„Zkoušíme v Country klubu v Mladém, o víkendech si zahrajeme s přáteli někde v příjemné hospůdce, ale co nám fakticky chybí, je trvalá domovská scéna, kde bychom mohli aspoň jednou měsíčně vystoupit. Kdyby se takový prostor našel, moc by nám to pomohlo,“ svěřují se s aktuálním problémem J.Kadlec a P.Zbořil.

Za pár měsíců se má Giant Mountain´s Band předvést před publikem v Anglii, ale tu největší koncertní cestu prozatím odsunuli na příští rok – Lucien totiž připravuje pro kapelu turné do Států, kolébky bluegrassu, což je nejen hodně vysokou muzikantskou metou pro tento žánr, ale nesporně i úžasný zážitek pro všechny.

Autor: Hana Hosnedlová

13.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Purkarec zaplavili voraři. Spolek "Vltavan" oslavil 115. výročí své existence. Letos se rozhodli k výročí nestavět vor, ale zrekonstruovat kapličku svatého Jana Nepomuka, patrona všech plavců.
21

OBRAZEM: 115. výročí spolku "Vltavan"

Baráčníci z Boršova letos pozvali na dožínky 16 povozů s koňmi. Ty se sem sjeli z celých jižních Čech a vyšperkovali tak tradiční vesnickou slavnost.
30

OBRAZEM: Staročeské dožínky v Boršově

OBRAZEM: Mladošovice slaví 650 let i štěstí při bouřce

Mladošovice - Mladošovice slaví velké výročí, na které se sjíždí místní rodáci.

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení