VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Červená Karkulka není, dospělí lžou dětem

České Budějovice – Román je jazyková hra a autor nemusí čtenáři vysvětlovat, jak přišel na to, co píše. I to zaznělo na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity při přednášce filozofa světového formátu Johna Rogerse Searleho, jenž působí na University of California.

16.6.2017
SDÍLEJ:

Jako červená Karkulka...Foto: Instagram/Katerina Plotnikova

Specialista na řečové akty a filozofii jazyka přednášel jihočeským studentům bohemistiky.

Objasnil jim, že principem literatury jsou předstírané řečové akty. John R. Searle vypráví: „Moje žena je Češka. Když byla malá, byla překvapená, že vlastně fakticky není nic takového, jako je Červená Karkulka. Dospělí prostě lhali, když tohle napsali. A nejenom že dospělí lžou dětem, oni lžou i sami sobě. Existují celé knihovny, kde je jedna lež vedle druhé.“ To, co autor v knize tvrdí nebo předstírá, se totiž nikdy nestalo. Čtenáři by se jistě rádi autora rozečteného románu zeptali na spoustu otázek. On ale nemusí vysvětlovat, jak ví to, co v románu tvrdí, on si příběh vymyslel. „Je to jazyková hra,“ říká filozof.

Právě konvence umožňují autorovi nemluvit pravdu. Pokud jde například o román o Sherlocku Holmesovi, jehož vypravěčem je Dr. Watson, autor nejenže pronáší fingovaná tvrzení, dokonce se stává postavou Dr. Watsona.

Závazek tvrzení psaného slova je naopak důležitý v novinových článcích. Ani básně nejsou, jak říká specialista na řečové akty, fikční. Metafory, které nacházíme v poezii, jsou vlastně trefné a pravdivé.

„Každá fikce není literatura a literatura není nutně fikce,“ vysvětluje dále John R. Searle. Poukázal na rozdíl mezi literaturou a fikcí. „Fikce je jednoduchá. Je to autorovo rozhodnutí, o čem napíše a jak. Literatura je složitější,“ objasňuje americký filosof a ptá se: „Co dělá dílo literární?“ Podle Johna R. Searla jde o funkční status, který musí lidé přijmout. Je to to samé jako s řidičákem, který je jen v některých zemích dokladem, po jehož předložení lze koupit alkohol.

Vladimír Papoušek, děkan Filozofické fakulty v Českých Budějovicích a významný literární vědec, si návštěvy odborníka na řečové akty velice považuje. Sám jeho práci dobře zná a většinu jeho děl má přečtenou. Ukázaly mu nový přístup, jak přemýšlet o literatuře. Návštěva, která se domlouvala více než půl roku, přilákala posluchače, kteří zaplnili celý přednáškový sál.
„Miluju jeho smysl pro humor, sarkasmus a ostrost argumentace,“ vyjádřil svůj obdiv filozofovi Vladimír Papoušek.

John R. Searle:jeden z nejvýznamnějších filozofů současnosti
působí na University of California v Berkeley
přednáší o řečových aktech
porovnává umělou a lidskou inteligenci a jejich možnost
zabývá se tím, jak si lidé konstruují okolní svět

Autor: Kamila Dufková

16.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Milan Syrovátka z Českých Budějovic ukazuje svou letošní úrodu rajčat.

Rajčata si na sluníčku libují, jabloně trápí sucho

Jednotka SDH Netolice od 2:10 hodin odklízela polomy spojené s bouřkou, která přešla přes okolí. Obě cisterny se vrátily v 6 hodin na základnu.
12

Turisté mají po bouřce omezený pohyb po Šumavě

OBRAZEM: 115. výročí spolku "Vltavan"

Purkarec - Purkarec zaplavili voraři. Spolek "Vltavan" oslavil 115. výročí své existence. Letos se rozhodli k výročí nestavět vor, ale zrekonstruovat kapličku svatého Jana Nepomuka, patrona všech plavců.

OBRAZEM: Staročeské dožínky v Boršově

Boršov nad Vltavou - Baráčníci z Boršova letos pozvali na dožínky 16 povozů s koňmi. Ty se sem sjeli z celých jižních Čech a vyšperkovali tak tradiční vesnickou slavnost.

OBRAZEM: Mladošovice slaví 650 let i štěstí při bouřce

Mladošovice - Mladošovice slaví velké výročí, na které se sjíždí místní rodáci.

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení