VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Detektiv v galerii vyvolává spoustu otázek

České Budějovice – Do nového roku s novým znalcem umění. Kurátorem známé českobudějovické Galerie Měsíc ve dne se stal mladý malíř Jakub Albín. Od ledna se tak začíná uskutečňovat dramaturgická proměna jejího výstavního programu.

8.2.2015
SDÍLEJ:

Výstava Marka Meduny je dialogem s diváky.Foto: František Nárovec

„První rok se Jakub Albín rozhodl zaměřit na problematiku vztahů mezi obrazem, znakem, textem a slovem, přirozeně vyplývající se sousedství galerie výtvarného umění s literární kavárnou Měsíc ve dne," prozrazuje spolumajitelka galerie a kavárny Eliška Štěpánová.

Obraz a slovo se navzájem inspirují a produktivně doplňují, stejně jako mezi nimi vzniká napětí jako mezi dvěma odlišnými nástroji uchopování světa. Program galerie Měsíc ve dne se sérií výstav a krátkodobých událostí tak bude celý rok zaměřovat na vybrané aktuální podoby těchto vztahů v dílech českých umělců a umělkyň.

Marek MedunaVýtvarník se narodil v roce 1973. Žije a pracuje v Praze. Je zakládajícím členem skupiny Rafani. Za hlavní médium tvorby považuje výstavu. V jejím rámci volně kombinuje malbu, kresbu, objekt, video a text. Věnuje se i grafickému designu.

Svébytnou tvůrčí 
a prezentační platformou je mu osobní blog medunameduna.blogspot.cz s bezmála 7800 příspěvky. Vedle výstav se skupinou Rafani a účastí na kolektivních přehlídkách se prezentoval v brněnské Fait Gallery (Mezi zloději psů, 2013), v pražské galerii Svit (Všechno bylo zdarma, 2014) a v Autocenter Berlin (Cizinci jsou náchylní k zastřelení, 2014).

V současné době je zde výstava nazvaná Svět jako kapitál jako hra výtvarníka Marka Meduny. Výstava je dialogem mezi jejím autorem Markem Medunou, kurátorem Jakubem Albínem a jeho dvěma spolupracovníky, kurátorem a kritikem umění Jiřím Ptáčkem a vizuálním umělcem Michalem Vavrečkou.

Marek Meduna poskytl soubory prací, navrhl varianty jejich vzájemných relací, předestřel instalační možnosti a realizaci výsledného tvaru přenechal galerijnímu týmu. Ten se snažil být věrný tomu, co na Medunově kresebné tvorbě považuje za významné. Uvnitř jen zhruba vytyčeného prostoru každopádně zbylo dost místa k pohybu uvnitř i úniku mimo něj.

„V ústřední postavě Medunových kreseb poznáme detektiva," usmívá se jeden z iniciátorů výstavy, spolupracovník a kolega Jakuba Albína, kurátor Jiří Ptáček.

„Kresby s detektivem se staly osou výstavy. Vypadají jako ilustrace k příběhu. Situace a indicie nám však neposkytují tolik vodítek, abychom příběh pochopili v jeho příčinnosti, mohli si ho představit nebo převyprávět. Není tedy nakreslený detektiv obrazem nás samých?" ptá se Jiří Ptáček.

„Marek Meduna volně kombinuje výtvarné jazyky a symboly tak, aby diváky přitahovalo takto se chovat čili zkoušet dešifrovat, hledat usvědčující důkazy a narážet na hranice naší vyšetřovací metody. A dříve nebo později se potkat s výtvarností jeho prací, kterou tyto neúspěšné pokusy o porozumění vyzdvihují do popředí," dodává Jiří Ptáček.

Autor: Radek Gális

8.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policie - ilustrační snímek

Policie stále vyzývá svědky poškození Audi Q7

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Tolik lodí vyhozených větrem na břeh, na Lipensku snad nikdo nepamatuje

Dolní Vltavice – Neuvěřitelnou sílu nabral vítr, který se hnal přes otevřenou hladinu lipenského jezera při noční bouřce z pátku na sobotu. Obrovské vlny spolu s větrem nejenomže utrhly několik ukotvených jachet, ale na břeh hodily i těžký prám převozníků v Dolní Vltavici. Zpátky na vodu ho převozníci dostávali heverem.

Lesníci varují před vstupem do lesů

Českokrumlovsko - Velké škody napáchal nárazový vítr z páteční bouřky v lesích. Není radno do nich nyní chodit. Poškozeny jsou i lesy města Český Krumlov.

Polomy na Šumavě zastaví turisty

Šumava - O zákaz vstupu do lesů chce požádat Národní park Šumava dotčené obce s rozšířenou působností. V pondělí to Deníku potvrdil Jan Dvořák, tiskový mluvčí Národního parku Šumava.

Nevím, kde jsou Strakonice, usmívá se před duelem s Plzní Peter Galamboš

České Budějovice – V přípravných zápasech ukazuje, že by mohl být posilou. Urostlý slovenský centr Peter Galamboš (28 let) přišel do ČEZ Motoru před sezonou z Martina. Třikrát už se dokázal trefit do černého a další gól by rád přidal v úterním přátelském utkání s extraligovou Plzní, které českobudějovičtí hokejisté odehrají netradičně ve Strakonicích (17.30).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení