VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FEJETON: Městečko Písek. Kocourkov. Žena, se kterou jsem nikdy nespal

Jan Cempírek píše o aktivních okrskářích, pokutách i vraždě v romantických kulisách.

23.9.2014
SDÍLEJ:

Kvůli hraní na ulici, za které dostal Dan Vertígo v Písku pokutu, vznikla petice.Foto: Deník/ Václav Pancer

K Písku mám hezký vztah. Prvně jsem 
o něm četl z pera rodáka docenta Mařana, mého dětského gurua v oblasti broukologie (zdravím docenta tam nahoru!). Časem jsem získal několik skvělých píseckých kamarádů (zdravím lesárnu!), jezdil s píseckými teraristy na dobrodružné výpravy (zdravím p. Máchu!), pár večerů propil v azylu oblíbené kavárny (zdravím Vavřinu!) a provoněl se Lesem ke Sladovně (zdravím Terezu a Vaška!). Písek mám tedy rád, ale přitom … mám to s ním jako s ženou, 
se kterou jsem nikdy nespal. Vím dost, ale nerozumím. Intimita v tom mém píseckém jednostranném vztahu chybí.

A tak bývám Pískem občas zaskočen. Jako tenkrát, když zabili Tibora Danihela. Je to zvláštní věc, představit si vraždu v tak romantických kulisách. Jak mi tehdy přišlo divné, že se něco podobného může přihodit právě v krásném Písku! To o pár let později mě Písek překvapil naopak velmi mile. Povodeň, starý most, Portyč. Srpen 2002. Zkáza, zmar, tragédie, řeklo by se. Ale kdež. Město jakoby se nadechlo. Kalné vody Otavy 
v oněch dnech nepřinesly jen slzy a dřinu, ale probraly k životu i utajovanou sílu starobylého sídla. A sebevědomí: Já – hrdý Písek – jsem přežil horší věci než nějakou velkou vodu!!! Byla to velká hodina města Písku a nezbylo než zatleskat: Bravo, Písek! Ty jsi Město!

Kvůli hraní na ulici, za které dostal Dan Vertígo (na snímku) v Písku pokutu, vznikla petice.Jenže… To bylo. Poslední dobou mě Písek opět udivuje. Hloupými šmouhami na kráse. Kauzičkami. A třeba i svou městskou policií, která se umí chovat jak slon v porcelánu. Letos v červnu dostal brněnský muzikant říkající si Dan Vertígo pokutu 300 korun za nepovolené pouliční muzicírování. Inu, neměl správné lejstro a aktivní okrskáři tasili blok a kasírtašku. Ha ha. Vyhlášky o venkovních produkcích platí v řadě měst, proč by ne, ale v drtivém počtu případů jen jako formální rámec proti rušení nočního klidu. Že by okrskáři vymáhali na umělcích výpalné, to zvykem věru nebývá. Však má celá příhoda i své pokračování. Vznikla petice proti postupu měšťáků. Sám Vertígo vzal příhodu sportovně, ale o petici se zmínil na svém facebookovém profilu slovy hravými: „V Písku jsem schytal pokuťáka, svým podpisem petišn podpoříte osvobození tohoto městečka!"

Milí Písečtí – zpozorněte! 
A přečtěte si Vertígovo prohlášení ještě jednou! V očích návštěvníka odjinud není Písek tím hrdým městem, které čelilo povodni. Není přátelským místem přívětivých obyvatel. Pro návštěvníka je Písek „městečkem". Tak. Já vím, třeba je to jen náhoda. Slůvko. Projev velkopansky nafrněného Brňáka. Ale možná také ne. Možná Vertígovo „městečkové" rýpnutí charakterizuje současný Písek více než trefně.

A sama červnová pokuta je jen špičkou ledovce. V Písku se totiž nahromadily resty, které mu nedělají z pohledu zvenčí dobré jméno. Od problematického pozadí financování Technologického centra, přes pozdvižení nad Pleskotovou lávkou až po tuto muzikantskou story. Vážně, skoro kocourkovské městečko. Já k tomu říkám – škoda. Víc nemohu. Ale petici Vertíga jsem podepsal. A proč? Proč se do věci míchám, když sám výše tvrdím, že Písku nerozumím? Proč podepisuji petice a píši do novin moudra? Protože mám Písek rád. Zvenčí, zdaleka, jako nepříliš zasvěcený, ale přesto zajímající se příznivec. Milí spolužáci lesáci, chásko od Vavřiny apod., v muzikantské petici vidím pro váš Písek dobrou příležitost. Je před volbami. Zkuste si vybrat někoho, kdo dá městu šmrnc a glanc. 
Ať nejsou na webu petice 
o hloupostech, jakými je pokutování muzikantů na ulici. Ať není Písek městečkem příliš aktivních okrskářů. Ať je Písek městem s velkým M.

JAN CEMPÍREK
Autor je spisovatel
jcempirek@seznam.cz

Autor: Redakce

23.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Boršovští v sobotu pořádali první letošní boršovský trh. U fotbalového hřiště vyrostly stánky s občerstvením, s ručně vyráběným zbožím jako šperky nebo cukrovinkami, nebo kořením
28

OBRAZEM: V Boršově nad Vltavou začíná jaro trhy

Suchdol nad Lužnicí /OBRAZEM/ - Stovky lidí, téměř 150 lodí, krásné jarní počasí, stav vody přesně podle představ a dobrá nálada. Při tradičním rituálu vodáků, kterým je každoroční Odemykání Lužnice, panovaly ideální podmínky.
28

OBRAZEM: Vodáci odemkli řeku Lužnici

Bitva u Sudoměře má čtvrté pokračovaní

Sudoměř 24. března - Už počtvrté se v sobotu 235. března vrátí dějiny na místa, kde 25. března 1420 došlo k památné bitvě. Přibližně 400 husitů (včetně žen a dětí), mířících na horu Tábor, dostihli jejich nepřátelé – vojsko strakonických johanitů a katolických šlechticů, přezdívaných Železní páni.

Uzavírka u Diamantu skončila, příští týden začne další

České Budějovice – Řidiči v pátek zajásali, neboť před 14. h byl znovu otevřen pravý jízdní pruh ve směru do města a pravé odbočení na Strakonickou ulici směrem na sídliště Vltava.

Zlatým Ámosem se stal Jihočech Lukáš Lis

Praha /VIDEO/ - Titul Zlatý Ámos pro nejoblíbenějšího učitele v Česku získal učitel češtiny a angličtiny Lukáš Lis ze základní školy Soběslav. Lis vyhrál i hlasování na internetu a stal se zároveň Ámosem sympaťákem. Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) ho korunovala Ámosem češtinářem.

Stoletá Anna Buriánková se nejraději směje

Sezimovo Ústí - Když ve svých 22 letech mladá Anna přijela do Sezimova Ústí, všude rostlo jen obilí a stálo pár domků, kde našla bydlení. Jako první přijely do Baťova ženy a dívky a jak oslavenkyně říká, trochu se tu bez mužů bály.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies