VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hosínský betlém doplní figura kováře

Jižní Čechy -Od Půlnoční mše mohou Jihočeši obdivovat jesličky i v kostelích. Většina jich pochází z druhé poloviny 19. století.

22.12.2010
SDÍLEJ:

Poprvé letos položí o štědrovečerní půlnoci jezulátko do jesliček před kostelem v Hosíně u Budějovic. Správce farnosti Jan Řičánek (na snímku) plánuje s místními nadšenci, že každý rok tam přibude další figura. Třeba nedávno zesnulého místního kováře.Foto: Deník/ Jaroslav Sýbek

Stavění betlémů patří k nejstarší dochované vánoční tradici, staví se nejen v rodinách a muzeích, ale snad v každém jihočeském kostele. Poprvé ho lidé mohou vidět o Půlnoční mši na Štědrý den. Obvykle bývají vystaveny do Tří králů, tedy do 6. ledna, někde zůstávají déle.

Většina současných kostelních betlémů vlivem josefínských reforem pochází až z doby od druhé poloviny 19. století. „V jihočeské oblasti se zvláště ve vnitrozemí setkáme nejčastěji s produkcí betlémů českých dílen z konce 19. století a první poloviny 20. století. Půvabný je třeba folkloristický betlém od moravského řezbáře a výtvarníka Metoděje Floriana v Soběslavi,“ řekl konzervátor českobudějovického biskupství Jiří Černý.

Z tyrolských dílen

Další betlémy pro jihočeské farnosti vznikaly podle Černého v dílnách Františka Vratislava Buka v Praze, Jana Procházky v Příbrami, v Chrámovém družstvu v Pelhřimově, jejich autory byli i kutnohorští řezbáři Bohumil Bek a František Charvát.

Řada vyřezávaných betlémů byla podle něj objednána v tyrolských dílnách v Grödenu, například pro Český Krumlov, Jindřichův Hradec či Hlubokou nad Vltavou. Betlémy, které vynikají velikostí figur, se nacházejí třeba ve Zlaté Koruně na Českokrumlovsku nebo v Prachaticích, rozměrný betlém se staví i v klášterním kostele v Českých Budějovicích. Letos poprvé položí o štědrovečerní půlnoci jezulátko do jesliček před kostelem v Hosíně.

Den před Štědrým dnem se staví betlém v boční kapli chrámu svatého Víta v Českém Krumlově. Na konstrukci z fošen pokryté zeleným plátnem a jedlovými větvemi se vybuduje jeskyně s Betlémem, v oknech jehož domů svítí světla. Pannu Marii a Josefa s Ježíškem v jesličkách obklopují oslík, kravička a pastýři, popsal Eduard Beneš, který se na stavbě podílí. Asi půlmetroví tří králové přibudou do betléma až na Tři krále. Ostatní polychromované postavy jsou menší a na rozdíl od lidových betlémů jsou oblečené do biblických oděvů.

První postaví chýši

Náročná práce čeká farníky ve Zlaté Koruně. Před Štědrým dnem musí postavit téměř šestimetrový betlém. Moc jich na to není, věřící se podle kostelníka Františka Cáby musí sjet z celého okolí. Betlém pochází z roku 1941 a vyrobil ho Břetislav Kafka z Červeného Kostelce. Stavět se začne až ve středu, po úterním Vánočním koncertě, na kterém zazněla Rybova mše v podání sólistů, sboru a filharmonického orchestru.

„Začínáme s betlémskou chýší, a máme co dělat, abychom ji na metrovou podestu vyzdvihli, měří kolem metru. Nad ní se pak vznáší anděl, v chýši je svatá rodina. Sošky jsou asi 60 centimetrů vysoké,“ popsal kostelník. Kolem chýše jsou skaliska a na nich pastýři s ovečkami. Kolik figur betlém má, věčně zaneprázdněný kostelník přesně neví. „Musí se to vidět,“ odpovídá na dotaz František Cába.

Nejnovější farní betlém mají v Hosíně u novorománského kostela svatého Petra a Pavla, jenž se vypíná na kopci nad Českými Budějovicemi. Před jeho vchodem už teď před jesličkami klečí Panna Maria s Josefem a čekají na štědrovečerní narození Ježíška. Správce farnosti Jan Řičánek plánuje s partou divadelních a místních nadšenců, že každý rok tam přibude další figura. Třeba nedávno zesnulého místního kováře.

JAROSLAVA MIKEŠOVÁ, ČTK

22.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Baráčníci z Boršova letos pozvali na dožínky 16 povozů s koňmi. Ty se sem sjeli z celých jižních Čech a vyšperkovali tak tradiční vesnickou slavnost.
30

OBRAZEM: Staročeské dožínky v Boršově

Rodáci z Mladošovic oslavili v sobotu úctyhodné stáří obce i štěstí, které měli místní v noční bouřce. V zrostlý strom v blízkosti kostela spadl totiž přesně na místo, kde napáchal jen minimální škodu.
11

OBRAZEM: Mladošovice slaví 650 let i štěstí při bouřce

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Nehoda na objízdné trase na Netolice

Podeřiště u Malovic - Kamion s pick upem se srazili v Podeřišti, tedy na objízdné trase do Netolic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení