VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Jak může šokovat fotka toho, jak vypadá polovina lidstva?“

České Budějovice /FOTOGALERIE/ - Německý fotograf Wolfgang Tillmans, držitel prestižní ceny Turner Prize, vystavuje v českobudějovickém Domě umění intimní i sociálně politické snímky.

26.11.2015
SDÍLEJ:

Poprvé v České republice představuje svou tvorbu držitel ceny Turner Prize, německý fotograf žijící v Londýně Wolfgang Tillmans. Výstava v Galerii současného umění a architektury českobudějovického Domu umění potrvá do 27. prosince.Foto: Deník/ Jaroslav Sýbek

Je to něco jako Oscar ve filmu. Podobně prestižní je v umění cena Turner Prize. Jeden z jejích držitelů, 47letý německý fotograf Wolfgang Tillmans, se poprvé představuje v Česku. V českobudějovickém Domě umění vystavuje do 27. prosince práce 
z posledních let, které dokládají jeho rozpětí: intimní věci 
i sociálně politická témata.

Svou tvorbou nechce šokovat, přesto některé snímky, nahé hýždě a mužské přirození, pro někoho skandální možná budou. „Plno lidí to může brát jako problematické, a to je tato výstava hodně umírněná, jeho fotky bývají daleko ostřejší. Ale ne že by chtěl šokovat,“ říká kurátor Michal Škoda.

Fotograf je přesvědčen, že lidé by se neměli bát pohledu na svá těla. Zajímá ho, proč se bojí. „Mužské pozadí není 
v podstatě nic skandálního, není mým záměrem kohokoli šokovat, chci si jenom hrát. 
A jak by mohla šokovat fotka toho, jak vypadá polovina lidstva?“ ptá se Wolfgang Tillmans. Jen výjimečně narazí: nedávno mu policie předčasně zavřela výstavu při QueerFestu v ruském Petrohradu, přesunul ji pak jinam…

Pozornost na sebe upoutal zkraje 90. let, kdy začal využívat nejen galerie a muzea, ale 
i noviny, časopisy, pohlednice a plakáty, čímž oslovil rovněž diváky, kteří plánovitě nechodí na výstavy. Účinek snímků násobí tím, že je tiskne v široké škále velikostí, od monumentálních formátů po rozměry poštovní známky.

„Snažím se dívat na svět beze strachu. Strach je nejdestruktivnější prvek současné společnosti, strach lidí ze sebe, 
z pravdy. Fotím témata, která lidstvo přitahovala vždy, 
a snažím se ke každému přinést něco nového,“ řekl Wolfgang Tillmans.

Poprvé v České republice představuje svou tvorbu držitel Turner Prize, německý fotograf žijící v Londýně Wolfgang Tillmans. Výstava v Galerii současného umění a architektury českobudějovického Domu umění potrvá do 27. prosince.

Jeho spontánně působící momentkové fotografie mají stejnou hodnotu jako precizně propracovaná díla. Podle kurátora je výjimečný svým přístupem a zájmem o všechno. „Je abnormálně precizní 
a neuvěřitelně citlivý. Fascinuje mě, jak pracuje s prostorem,  s náladou, pocity,“ řekl Michal Škoda a fotograf to přiznává: musí procítit prostor. Několik týdnů tak doma studoval zmenšený model budějovické Galerie současného umění a architektury, aby si udělal co nejlepší představu.

„Vtahuje diváka do svého světa. Pro mě je velmi přitažlivý jeho zájem o každodennost, která je i mým tématem. To je hodně dobré a hodně silné. Je to výpověď o životě,“ řekl Michal Škoda.

Jako kluk se Tillmans zamiloval do astronomie, ta probudila jeho touhu dívat se na svět kolem sebe. A je to dívání se nadmíru pozorné. Například velkoformátová fotka mořských plodů obsahuje podle fotografa tolik detailů, kolik si mozek není ve skutečnosti schopen zapamatovat. „Jde o odraz reality, ve které žijeme, neustále jsme bombardováni informacemi. Nejdůležitější je, jakou informaci vidíme a jaký jí přikládáme význam,“ říká Tillmans.

Poprvé v České republice představuje svou tvorbu držitel ceny Turner Prize, německý fotograf žijící v Londýně Wolfgang Tillmans. Výstava v Galerii současného umění a architektury českobudějovického Domu umění potrvá do 27. prosince.Někdy pracuje i bez fotoaparátu. V Domě umění tuto metodu ukazují dva snímky, třeba velkoformátová fotka zelené barvy, elegie za analogovou fotografii. Vznikla chemickým experimentem s látkami, které se používají při výrobě fotografií.

Svým dílem se pokouší posunout o něco žánr fotografie a zasadit ho do veřejného života. Politický náboj podle něj nesou i obyčejné věci jako svoboda bavit se nebo prozkoumávání sexuality. Tak třeba u záběrů z Petrohradu se zaměřil na aktivity bojující za práva gayů a lesbiček, a propojuje vrstvy soukromé a politické. „Když řeknu, že jsou to tanečníci z posledních dvou gay klubů v Petrohradu, získává fotografie jiný rozměr… Krásně to ukazuje, že pokrok není nekonečný.“

Jiná obří fotografie nazvaná Slabý signál slouží jako metafora neporozumění. Zdálky černobílý rastr, ale když si ji divák prohlédne zblízka, objeví se barvy. „Fotografie jako taková má velkou výhodu, že nabízí nehybný obraz, zachycení okamžiku. Jde o rozhodnutí, které musím udělat,“ řekl Wolfgang Tillmans.

Fotograf Wolfgang Tillmans se narodil 16. srpna 1968 v Německu. Jeho zájem sahá od předmětů každodennosti až po palčivá sociální, politická a společenská témata. V roce 2000 se stal prvním držitelem prestižní ceny Turner Prize, který není Brit. Žije v Londýně.

Autor: Václav Koblenc

26.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Purkarec zaplavili voraři. Spolek "Vltavan" oslavil 115. výročí své existence. Letos se rozhodli k výročí nestavět vor, ale zrekonstruovat kapličku svatého Jana Nepomuka, patrona všech plavců.
21

OBRAZEM: 115. výročí spolku "Vltavan"

Baráčníci z Boršova letos pozvali na dožínky 16 povozů s koňmi. Ty se sem sjeli z celých jižních Čech a vyšperkovali tak tradiční vesnickou slavnost.
30

OBRAZEM: Staročeské dožínky v Boršově

OBRAZEM: Mladošovice slaví 650 let i štěstí při bouřce

Mladošovice - Mladošovice slaví velké výročí, na které se sjíždí místní rodáci.

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení