VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jihočeška si vyzpívala cenu Thálie

Praha, České Velenice /OBRAZEM/ – Z rukou Jiřího Suchého převzala v Národním divadle v Praze cenu Thálie sopranistka Lenka Pavlovič za roli Hortenzie v představení Ples v opeře, které hraje v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě.

29.3.2017
SDÍLEJ:

Lenka Pavlovič, která začínala v třeboňské základní umělecké škole, získala cenu Thálie za roli Hortenzie v inscenaci Ples v opeře.Foto: archiv Lenky Pavlovič

Lenka Pavlovič, která začínala v třeboňské základní umělecké škole, získala cenu Thálie za roli Hortenzie v inscenaci Ples v opeře.Lenka Pavlovič prožila dětství v Českých Velenicích jako Lenka Kotrbová a nyní zavzpomínala na své začátky v základní umělecké škole v Třeboni.

Chtěla jste se odmalička stát zpěvačkou?
Když jsem byla v druhé třídě, konal se nábor do základní umělecké školy v Třeboni. Moje mamka je umělecky založený člověk a tak bylo samozřejmostí, že mě tam pošle. Vybrala jsem si obor klavír. Plno dětí potichu a poslušně sedělo ve třídě, zatímco komise prověřovala u jednotlivců cit pro rytmus, hudební sluch a celkovou vyspělost. Bylo to utrpení. Musela jsem sedět, být potichu a čekat. Po chvíli jsem neseděla, nečekala a hlasitě se projevovala, aby bylo všem jasné, že už mě to nebaví. Tehdy nastupující ředitelka Stanislava Blažíčková prohlásila, že pro studium klavíru nemám základní předpoklady. Že nevydržím v klidu sedět u nástroje, trpělivě cvičit a především neumím být ticho. Ale že to jsou právě nejlepší předpoklady pro zpěv a že by si mě vzala k sobě do třídy. Urazila jsem se, dva dni jsem s nikým nemluvila a nechala jsem mamku, ať mě přemlouvá. Nakonec jsem se na to dala a dodnes mě to nepustilo. 

Přečtěte si také: Skupina X-tet pokřtí svou druhou desku Šepotání

Lenka Pavlovič
narodila 19. ledna 1986 v Českých Budějovicích. Dětství prožila v Českých Velenicích.
Studium zpěvu:
Základní umělecká škola Třeboň (od roku 1993), Církevní konzervatoř Bratislava, Hudební fakulta AMU Praha, studium ve Vídni u světově uznávané sopranistky Julie Conwell.
Zúčastnila se mnoha mezinárodních soutěží. Na 46. ročníku Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech získala několik cen, což jí umožnilo představit se na českých operních scénách.
Je častým hostem Opery Národního divadla v Praze, Státní opery Praha, Divadla J. K. Tyla v Plzni, Divadla F. X. Šaldy v Liberci, Divadla J. Myrona v Ostravě, Slezského divadla v Opavě či Rakouského Klassik Festival Schloss Kirchstetten.

Říkala jste si již ve škole v Třeboni, že se zpěvu budete věnovat i v budoucnu nejen jako pouhému koníčku?
Narodila jsem se ve znamení Kozoroha. Ti, než se do něčeho pustí, tak se opravdu dlouho a pečlivě rozhodují. Když se ale nakonec rozhodnou, je to rozhodnutí na celý život. Paní ředitelka Blažíčková k tomu přispěla neskutečně velkou měrou, protože i ona je osobnost, která nedělá nic polovičatě a když na něčem pracuje, nikdy to nebere jako volnočasový koníček. 

Kdo vás v dětství inspiroval a motivoval?
Myslím, že nejlepší inspirací a motivací byl úspěch, který jsem pod vedením paní ředitelky postupně začínala mít. Samozřejmě bez podpory mých rodičů, která mnohdy znamenala to, že mě mamka přemlouvala, abych vylezla na pódium, by z úspěchů nebylo pranic.

Co pro vás nyní znamená získaná Thálie?
Je to nesmírné ocenění celé dosavadní práce a snahy. Když jsem tu sochu Thálie v Národním divadle zvedla nad hlavu, cítila jsem neskutečnou vděčnost všem, kteří mi k tomu pomohli. Každá pomoc na té cestě měla svou formu. Někdo mi pomáhal pozitivním slovem, pochopením, důvěrou v mé schopnosti. Někdo pomáhal tím, že byl se mnou v těžkých chvílích a vydržel. Ale taťka pomohl vždycky a se vším!

Autor: Petra Lejtnarová

29.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

O propouštěné slévače má zájem strojírenský soused

Kanadská borůvka

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Bednařík: Fandím jim, ale nebylo by dobré, kdyby oba gólmani zmizeli v zámoří

České Budějovice – Dvojice talentovaných gólmanů ČEZ Motoru byla draftována kluby NHL. Petra Kváču si vybralo ve čtvrtém kole Colorado Avalanche, Jiřího Pateru získal v kole šestém nováček věhlasné zámořské soutěže Las Vegas Golden Knights. Oba již odcestovali na nováčkovský kemp.

Soutěž o nejoblíbenější provozovnu pro rok 2017

Jižní Čechy - Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospůdku, kavárnu, pizzerii, vinárnu nebo cukrárnu.

Vladimír Remek žije díky letišti

Planá – Osmdesát let letiště v Plané u Českých Budějovic oslavovaly tisíce sobotních gratulantů nadšených show nad hlavou i na zemi. Setkat se s kosmonautem Vladimírem Remkem, zažít umění akrobatické špičky Martina Šonky či zblízka vidět služební dravce, kteří na letišti plaší ptáky, aby nezavinili leteckou nehodu, podržet si sovičku, sednout do autobusu vozícího vězně či zkusit simulátor převracejícího se auta – to byly mimořádné zážitky.

OBRAZEM: Injekce pro komunitní zahradu

Rudolfov – Dar společnosti dm, šek na 350 000 Kč, zájmovému sdružení Naše zahrada v Rudolfově, vyvolal v sobotu slzy dojetí nejen u jeho předsedkyně Aleny Kučerové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies