VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Když děti dostávaly jen jablka a ořechy

České Budějovice – Pec, o kus dál dřevěná koloběžka a kolovrat. Vánoce našich prababiček připomíná v Jihočeském muzeu (JM) kolekce s názvem Štědrej večer nastal. Doplňuje ji výstava lidových řemeslníků z jižních Čech. V úterý JM zahájilo expozici 20 let jižních Čech pohádkových s Jaroslavem Kerlesem.

2.12.2014
SDÍLEJ:

Jihočeské muzeum otevřelo dvě adventní výstavy. Přinášejí pohled na Vánoce našich prababiček a stará řemesla.Foto: Deník/Jaroslav Sýbek

Adventní program muzea doplní koncem tohoto týdne třídenní výstava zbraní a výstroje vojáků za první světové války. JM bude mít otevřeno 
i na Štědrý den, a to do 13 hodin.

Pohled na jihočeské Vánoce z přelomu 19. a 20. století je zde rozdělen do dvou částí. Jedna zobrazuje lidové prostředí, druhá svátky měšťanské, 
z období biedermeieru. K oběma patří dětský koutek.

V iluzi lidové světnice navozují vánočno prostřený stůl, pec, kolébka, truhla, dřevěná koloběžka, brusle, sáňky, almara, kolovrat, vánočka v ošatce i stromeček, který visí špičkou dolů. „Děti měly 
v lidovém prostředí trošku chudší Vánoce, dostávaly často jen jablíčka, oříšky a jednu hračku," řekla kurátorka Alexandra Khadka.

Jihočeské muzeum otevřelo dvě adventní výstavy. Přinášejí pohled na Vánoce našich prababiček a stará řemesla.Měšťanské zákoutí vrací návštěvníka do první poloviny 19. století. V nápodobě pokoje figurují stůl, sofa, harmonium i dřevěný koník na kolečkách. Zajímavostí jsou loutky a loutková divadélka. „V té době patřila k vánočním svátkům, v měšťanských rodinách je mohly děti najít pod stromečkem. Všechny loutky jsou z našich sbírek, snad ani nebyly nikdy vystaveny," řekla kurátorka.

Jako doplňky muzejníci do výstavy zařadili betlémy staré i současné, vánoční ozdoby, ukázky koled, pastorel, liturgických zpěvů rorátů, rorátní svíčky, dřevořezby madon 
s ježíškem, staré fotky 
z českokrumlovského Fotoateliéru Seidel nebo doudlebské kroje.

Druhá tematická kolekce, Na Vánoce dlouhé noce, představuje práce nositelů tradic lidových řemesel. „Je to předvánoční kaleidoskop, ochutnávka, protože škála tvůrců je ohromná. Jsou to řemesla provázaná s tímto regionem, některá z nich jsou na vymření," řekla Marcela Macková, autorka výstavy.

Příchozí zde najde dřevěné hračky, jež dělá Jiří Drhovský ze Zvěrkovic, pletení košů 
a nůší z loubků od Milana Macha, podmalby na skle, výšivky rybí šupinou, známé mj. 
z blatských krojů, jimž se dnes věnuje Ludmila Dominová; představuje se velešínský betlémář Pavel Rouha a také Miroslav Stecher, výrobce dud a fanfrnochů. Prostor je věnován i Doudlebanu, což je nejstarší jihočeský folklorní soubor.

„Připomínáme i tkalcovnu pana Kubáka ze Strmilova: vzpomínám, jak mi jeho tatínek tkal před 35 lety šerku (tkanina, z níž se šily sukně 
a kabáty –  pozn. red.) do Úsvitu. Myslím, že se na výstavě oko i duše potěší," řekla Marcela Macková.

K oběma expozicím je připraven program pro děti. Věkově je rozprostřen od mateřských škol až po gymnázia. Zapojí také děti z Arpidy – centra pro rehabilitaci osob se zdravotním postižením – a děti se sluchovým postižením.

„Každá skupina dostane pracovní listy, které si odnese domů. Jde nám i o to, že děti dnes nemají o adventním čase povědomí," řekla Jitka Pešková, která má programy na starosti. Dětský program přinese během adventu ještě dílny, divadlo, koncert a mikulášskou nadílku.

Jihočeské muzeum otevřelo dvě adventní výstavy. Přinášejí pohled na Vánoce našich prababiček a stará řemesla.

Obě vánoční výstavy potrvají do začátku ledna, oproti nim sběratelská výstava vojenské výstroje a výzbroje bude pouze třídenní, otevřená 
od 5. do 7. prosince a přístupná zdarma. Navazuje na expozici z listopadu 2011, která lákala třeba na kolt, z něhož pravděpodobně střílel Buffalo Bill. „Tentokrát dominuje první světová válka, výstava se týká oblasti jižní fronty 
a částečně východní," řekl Vladimír Sedláček z Klubu historických zbraní.

Sál tak zaplní pistole, revolvery, pušky, kulomety, minomety, dělostřelecké granáty, bodáky, jídelní nádobí či pítka, jako doplněk poslouží věci z druhé světové války.

Náklady na vánoční výstavy činí podle ředitele JM Františka Štangla 30 až 35 tisíc korun.  „Doufám, že přijde hodně návštěvníků. Lze předpokládat, že zájem bude poměrně velký, už nyní je nasmlouváno více než 2000 žáků," řekl ředitel.

Autor: Václav Koblenc

2.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policie - ilustrační snímek

Mladý řidič při nehodě vypadl z auta, později zemřel

Motor ve Strakonicích udolal Plzeň.

Motor má cenný plzeňský extraligový skalp

Sebevrahovi zachránili život policisté

České Budějovice – Skočit z 2. patra chtěl v úterý dopoledne asi 30letý muž, což svědek oznámil na lince 158. Do Kostelní ulice se bleskem sjeli policisté a specialisté zásahové jednotky.

OBRAZEM: Jiří Máška na Hluboké

Strakonice, Hluboká - Na začátku srpna byla zahájena výstava Jiřího Mášky a jeho přítele sochaře Tomáše Havlíka na Hluboké. Přesto, že byla vysoká teplota, přišlo kolem osmdesáti lidí, kteří se skvěle bavili.

Policie stále vyzývá svědky poškození Audi Q7

České Budějovice - Už před dvěmi týdny požádala policie svědky nehody, aby pomohli vypátrat řidiče automobilu, který na parkovišti u OD Penny market v Novohradské ulici poškodil Audi Q7 černé barvy a ujel. Nyní policie vyzývá znovu a s dalšími informacemi.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení