VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na světě ještě není tak špatně, jak se zdá

Krnín - Novotou a tiskařskou černí ještě voní kniha Balady z Trní jihočeského autora Jana Matěje Krnínského.

10.12.2008
SDÍLEJ:

Obálka knihy Balady z Trní jihočeského autora Jana Matěje Krnínského.Foto: Repro: Deník

Jen málokterá knižní novinka se ale může pochlubit tak účastnicky mohutnou a spontánní prezentací, jakou byla večerní autogramiáda v českokrumlovském pivovaru za účasti kmotrů Václava Vydry a tamějšího starosty Luboše Jedličky, s hudební kulisou skupiny Papouškovo sirotci.

O novém titulu i o knihách všeobecně jsme si pak povídali s Janem Matějem Krnínským, který je nejen autorem, ale i nakladatelem.

Kdy Balady z Trní vznikly a co bylo motivací k jejich napsání?
Tahle novela vznikla zhruba před třemi roky a psal jsem ji asi rok. Chtěl jsem, aby přinesla čtenáři dobrou zprávu, že to není na světě ještě strašné, jak se všeobecně tvrdí.
Pomáhaly mi k tomu i příběhy mých předků, kteří zažili mnohem těžší doby a nefňukali, jako mnozí dnes. A předlohou pro jednu z hlavních postav byl můj děda.

Ovlivnil dědeček nějakým zásadním způsobem váš život, vaše dětství?
Děda byl velice přímý člověk, mám dojem, že schválně říkal nahlas, co si myslel, aby zabránil intrikám.
Přestože byl zámečník z malé vísky (a zároveň i trochu hříšník a bonviván), přátelili se s ním i právníci, primáři a další tehdejší osobnosti, protože dokázali ocenit jeho přirozenou moudrost a vtip.
Mně teprve nyní, třicet let po jeho smrti, dochází, že právě od něj jsem se naučil vážit si dobrých lidí a od těch, kteří škodí, se bez rozpaků a bez lítosti distancovat.

Proč jste knihu vydal až nyní?
Nejdříve jsem si prostřednictvím několika literárních publicistů ověřil, zda by můj rukopis přijalo i jiné nakladatelství, abych předešel případným nařčením, že mám snazší situaci, když jsem nakladatelem. Teprve pak jsem ji vydal u sebe v Růži.

Jaké jsou první ohlasy na váš příběh?
Musím přiznat, že vynikající, dokonce už po pár dnech přiobjednávaly distribuce další výtisky nad běžný rámec.

A co si myslíte o situaci na předvánočním knižním trhu?
Každé nakladatelství se snaží přijít v této době se svými nejlepšími počiny, pro distributory a knihkupce to jsou takové žně, které jim pomáhají přežít zbytek roku, kdy se knihy stanou pro většinu konzumní společnosti zase drahými zbytečnostmi. Teď si často lidé uvědomují, že kniha je důstojný a ne zas tak drahý dárek.

Jak vidíte nejbližší budoucnost pro klasickou knihu?
Dovolím si oproti jiným tvrzením říci, že zájem o knihy neupadá, ale pravdou je, že v současnosti vychází mnohem víc knih, než tahle malá republička unese.
O to obezřetnější musí být nakladatel při sestavování edičního plánu a vědět, jakou cílovou skupinu chce svými knihami oslovit a proč.
Každý nakladatel si vybral svou práci dobrovolně a nemám rád, když věčně pláčí, že jim stát nebo kraj nepomohou. Mám ověřeno, že když je proč, tak státní instituce pomohou, ale nemohou se angažovat při každém rozmaru nakladatele nebo ještě hůř – autora samonakladatele.
Já se o budoucnost svých knížek nebojím, určitě cestu ke čtenáři najdou – a to je také smysl mé práce…

Autor: Hana Hosnedlová

10.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Kostýmy a transparenty si na páteční majálesový průvod chystají studenti Vyšší odborné školy a Střední školy v Českých Budějovích.
4

Žáci jako postavy z komiksů. Budějovický Majáles vrcholí

Radek Prokeš

Radek Prokeš se pokusí porvat o své místo v kádru hokejistů ČEZ Motoru

V Písku si dobijete baterku a budete online

Písek - Nabít si mobil, tablet nebo notebook a přitom se připojit k internetu mohou nyní obyvatelé i návštěvníci Písku.

Samsonovi chybí energie

České Budějovice – Na suchu se tento týden ocitl Samson na centrálním sloupu kašny uprostřed českobudějovického náměstí Přemysla Otakara II. Mimo provoz jsou vodní střiky, které jinak v teplém období roku k této dominantě města neodmyslitelně patří.

Útočník Michal Chovan opouští ČEZ Motor a vrací se domů na Slovensko

České Budějovice - Nepříjemná zpráva se potvrdila. Útočník Michal Chovan definitivně opouští České Budějovice a vrací se domů na Slovensko do Zvolena.

Víly jako učitelky. Říkají dětem, jak funguje příroda

Rudolfov, České Budějovice - Vzdělávat děti tak trochu jiným způsobem a připomenout jim tím třeba věci, na které dnešní společnost dost možná už zapomněla, chtějí manželé Alena a Josef Kučerovi z Českých Budějovic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies