VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na světě ještě není tak špatně, jak se zdá

Krnín - Novotou a tiskařskou černí ještě voní kniha Balady z Trní jihočeského autora Jana Matěje Krnínského.

10.12.2008
SDÍLEJ:

Obálka knihy Balady z Trní jihočeského autora Jana Matěje Krnínského.Foto: Repro: Deník

Jen málokterá knižní novinka se ale může pochlubit tak účastnicky mohutnou a spontánní prezentací, jakou byla večerní autogramiáda v českokrumlovském pivovaru za účasti kmotrů Václava Vydry a tamějšího starosty Luboše Jedličky, s hudební kulisou skupiny Papouškovo sirotci.

O novém titulu i o knihách všeobecně jsme si pak povídali s Janem Matějem Krnínským, který je nejen autorem, ale i nakladatelem.

Kdy Balady z Trní vznikly a co bylo motivací k jejich napsání?
Tahle novela vznikla zhruba před třemi roky a psal jsem ji asi rok. Chtěl jsem, aby přinesla čtenáři dobrou zprávu, že to není na světě ještě strašné, jak se všeobecně tvrdí.
Pomáhaly mi k tomu i příběhy mých předků, kteří zažili mnohem těžší doby a nefňukali, jako mnozí dnes. A předlohou pro jednu z hlavních postav byl můj děda.

Ovlivnil dědeček nějakým zásadním způsobem váš život, vaše dětství?
Děda byl velice přímý člověk, mám dojem, že schválně říkal nahlas, co si myslel, aby zabránil intrikám.
Přestože byl zámečník z malé vísky (a zároveň i trochu hříšník a bonviván), přátelili se s ním i právníci, primáři a další tehdejší osobnosti, protože dokázali ocenit jeho přirozenou moudrost a vtip.
Mně teprve nyní, třicet let po jeho smrti, dochází, že právě od něj jsem se naučil vážit si dobrých lidí a od těch, kteří škodí, se bez rozpaků a bez lítosti distancovat.

Proč jste knihu vydal až nyní?
Nejdříve jsem si prostřednictvím několika literárních publicistů ověřil, zda by můj rukopis přijalo i jiné nakladatelství, abych předešel případným nařčením, že mám snazší situaci, když jsem nakladatelem. Teprve pak jsem ji vydal u sebe v Růži.

Jaké jsou první ohlasy na váš příběh?
Musím přiznat, že vynikající, dokonce už po pár dnech přiobjednávaly distribuce další výtisky nad běžný rámec.

A co si myslíte o situaci na předvánočním knižním trhu?
Každé nakladatelství se snaží přijít v této době se svými nejlepšími počiny, pro distributory a knihkupce to jsou takové žně, které jim pomáhají přežít zbytek roku, kdy se knihy stanou pro většinu konzumní společnosti zase drahými zbytečnostmi. Teď si často lidé uvědomují, že kniha je důstojný a ne zas tak drahý dárek.

Jak vidíte nejbližší budoucnost pro klasickou knihu?
Dovolím si oproti jiným tvrzením říci, že zájem o knihy neupadá, ale pravdou je, že v současnosti vychází mnohem víc knih, než tahle malá republička unese.
O to obezřetnější musí být nakladatel při sestavování edičního plánu a vědět, jakou cílovou skupinu chce svými knihami oslovit a proč.
Každý nakladatel si vybral svou práci dobrovolně a nemám rád, když věčně pláčí, že jim stát nebo kraj nepomohou. Mám ověřeno, že když je proč, tak státní instituce pomohou, ale nemohou se angažovat při každém rozmaru nakladatele nebo ještě hůř – autora samonakladatele.
Já se o budoucnost svých knížek nebojím, určitě cestu ke čtenáři najdou – a to je také smysl mé práce…

Autor: Hana Hosnedlová

10.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Petr Rychlý si na otáčivém hledišti v Českém Krumlově ve hře Ženy Jindřicha VIII. zahraje dvojroli.

Hraje v paruce a bez nápovědy

Sběratelka poslala svůj poklad dál. Přispěla na dobrou věc!

Pomohou i náušnice

AUTOMIX.CZ

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

Potřebujete nové auto, ale nemůžete či nechcete za něj utratit mnoho peněz? Pak samozřejmě začnete hledat mezi ojetinami. A co když plánujete utratit nejvýš padesát tisíc korun? Lze za takové peníze koupit slušné a spolehlivé auto?

Poslední rozloučení v českobudějovickém krematoriu

České Budějovice - Poslední rozloučení v Obřadní síni českobudějovického krematoria. 

Jízda městem zrychlí, kruháč je hotový

České Budějovice – Od čtvrtka jezdí řidiči po novém kruhovém objezdu v křižovatce ulic Husova a Strakonická. Rondel o průměru 59 metrů je první dokončenou součástí propojky sídlišť Vltava a Máj. Její stavbu kraj s městem zahájil v dubnu. Práce za 110 milionů korun mají být hotové příští rok v květnu.

Na tři zářijové dny zavřou Černou věž

České Budějovice - Plánujete-li výstup na Černou věž v době od 7. do 9. září, zvolte jiný termín. V uvedených dnech zůstane památka pro veřejnost uzavřena kvůli přípravě a realizaci každoročního projektu Vltava žije.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení