Zdá se, že už od počátků vzniku tanečního centra to byl skutečný Boom! Tak se totiž jmenovala před deseti lety při Domě dětí a mládeže založená skupina tanečníků a tanečnic, která se dokonce probojovala na mistrovství světa a pyšnila se čtvrtým místem na mistrovství Evropy. A z původních dvaceti členů se postupně rozrostla na sto dvacet.

Tanec tehdy zvítězil

V tu dobu stála spoluzakládající členka skupiny Lenka Čondlová před rozhodnutím: zvolit profesionální dráhu tance, nebo jej zcela opustit. Zvítězil tanec. „Chtěla jsem ale realizovat svoje nápady ve vlastní taneční škole, která by měla širokou základnu. Proto jsem se při jejím zakládání v září 2002 rozhodla pro taneční centrum, které by soustřeďovalo tanečníky všech věkových kategorií,“ vzpomíná devětadvacetiletá ředitelka Move 21 Lenka Čondlová. Dodává, že tehdy měly na starosti spolu s lektorkou baletní přípravy Světlanou Mládkovou sto padesát dětí a k dispozici jediný 75 m velký sál, šatnu a kancelář v prostorách kasáren na Mariánském náměstí.


„Časem jsme získali ještě jeden stejně velký prostor a náš lektorský tým se rozrostl na čtyři trenéry, ale o dva roky později jsme museli řešit otázku prostor opět. To už nás ale byly tři stovky. Po dlouhém hledání jsme objevili bývalý Otavan v Riegrově ulici, kde jsme si pronajali výrobní halu a po částečné rekonstrukci mohli začít používat tři taneční sály,“ doplňuje Lenka Čondlová.


K dnešnímu dni navštěvuje čtyři moderně vybavené sály na osm set milovníků tance. O taneční průpravu svěřenců se stará čtrnáct lektorů, kteří se sami vzdělávají v tanečních trendech a pedagogické práci prostřednictvím seminářů a mezinárodních workshopů.

Flamengo a hip hop vedou

Zájem o tanec a každoroční nárůst tanečníků ve věku nad třicet připisuje Lenka propagaci tance v médiích, jako jsou pořady Stardance nebo Tanečník roku. Prozrazuje, že u dospěláků stále vede zájem o flamengo, mládež chce zase ovládnout svět hip hopu. Rozšiřování základny dětských tanečníků, kteří třeba právě sfoukli třetí svíčku na narozeninovém dortu, souvisí podle jejích slov s důkladným systémem tanečního vzdělávání, který v centru vytvořili.


„Začala jsem před třemi lety učit jednou týdně děti v mateřských školách základní pohybové vazby a správné držení těla. Baví je to, ke konci roku si nastudují vystoupení, které pak předvedou na slavnostním galavečeru. Máme také reprezentační týmy, které připravují všestranné tanečníky. Děti se učí moderní styl, základy baletu i gymnastiky a tradičně se zúčastňují místních soutěží,“ pochvaluje si trenérka Kamila Finková, která dnes vede taneční školičky ve dvanácti mateřských školách.

Odnaučit špatné návyky

Přesto zdůrazňuje, že děti docházejí do centra stále více se špatnými pohybovými návyky. „Mají špatné držení těla, nedobrou techniku běhu, nesprávnou motoriku a koordinaci, což jsou důsledky současného životního stylu. Stejně jako nadváha a špatné stravovací návyky,“ přiznává trenérka. Vzápětí ale oceňuje dobrou spolupráci s rodiči soutěžních týmů, kteří dokonce založili fanklub.


A uznání si dětská, juniorská i hlavní věková kategorie opravdu zaslouží. Vždyť jméno taneční školy je slyšet každoročně nejen při vyhlašování mistrů a vicemistrů Evropy, odkud dovezli několikrát medaile, ale i na mistrovství světa, kde reprezentovali jižní Čechy už osmkrát.


Pokud se chcete nechat provést živou retrospektivní cestou za choreografickou škálou tanečního centra Move 21, přijměte pozvání na dnešní 19. hodinu. Slavnostní narozeninový večer, ve kterém se setkáte nejen s tanečníky Move 21, ale i s mistry světa v electricboogie, bude moderovat Libor Bouček.