Do finále směřuje Mezinárodní hudební festival, který tento týden nabídne v Českém Krumlově tři koncerty a příští víkend poslední dva. Ode dneška do soboty zazní v Maškarním sále a Pivovarské zahradě skladby klasiků Händela, Bacha, Vivaldiho, temperamentní cikánské rytmy i jazz. Představí se Slovenský komorní orchestr, Pavel Šporcl s cimbálovkou Romano Stilo i zázračné dítě, teprve čtrnáctiletá houslistka z Jižní Koreje Yookyung Kang.

Slovenský komorní orchestr

„Komorní odnož Slovenské filharmonie, jejímž otcem byl vynikající, původem český houslista Bohdan Warchal, je již v Krumlově takřka rezidenčním tělesem. A vrací se i letos, aby ve čtvrtek v Maškarním sále předneslo několik vybraných perel klasické hudby,“ uvedla mluvčí festivalu Lucie Johanovská.
Figurují mezi nimi díla Händela, Bacha, Griega, Mendelssohna-Bartholdyho i Mozarta. Těleso vzniklo v roce 1960 a stalo se jedním z nejpopulárnějších v oblasti klasické hudby na Slovensku.

„Kritika vyzdvihovala především propracované frázování a měkký barevný zvuk,“ upřesnila Johanovská. Těžištěm repertoáru byla hudba baroka, ale i 19. a 20. století a množství premiér. Pod novým šéfem, slezským rodákem Ewaldem Danelem, přibylo romantismu a hudby 20. století.

Nové pražské kolegium rozhlasových symfoniků

V pátek zavítá do Krumlova zázračné dítě, teprve čtrnáctiletá houslistka z Jižní Koreje Yookyung Kang, trumpetista Marek Zvolánek a Nové pražské kolegium rozhlasových symfoniků. Při komorním koncertě dojde na Charpentierovo Te Deum, Händelovu Vodní hudbu s trubkou či Vivaldiho Čtvero ročních dob.

„Yookyung Kang nyní studuje v přípravném ročníku Národní univerzity hudby a umění v Soulu. Zvítězila v celé řadě soutěží, loni vystoupila s Berlínskými symfoniky a po koncertě jí dirigent Shambadal řekl, že je zázračným dítětem,“ vylíčila Johanovská.

Druhým sólistou večera bude trumpetista Marek Zvolánek, člen Symfonického orchestru Českého rozhlasu (SOČR) a jeden z nejlepších tuzemských hráčů na tento nástroj. Muže, který již v 17 letech udělal konkurs do České filharmonie, přivedla k trubce babička.

„Když se v sedmi letech rozhoduje, na co se dítě dá, tak trubka pro ni byla asi hezká, líbila se jí, ačkoli mě bavil na druhou stranu spíše fotbal. Babičku trumpeta oslovila v kostele u sv. Mikuláše na Malostranském náměstí, když tam v 60. letech hrál Ivo Preis s varhanami, a asi to byl pro ní tak hluboký zážitek, že když se narodil jediný vnuk, tak si vzpomněla,“ myslí si Marek Zvolánek, jenž natáčí i hudbu k filmům, počítačovým hrám a čtyři roky je sólotrumpetistou FOKu.

Pavel Šporcl a Romano Stilo

Vrcholem pátého festivalového víkendu bude v sobotu Gipsy Way – koncert Pavla Šporcla a slovenské cimbálové skupiny Romano Stilo v Pivovarské zahradě. „Vedle cikánské, maďarské a rumunské lidové hudby zazní skladby Pabla de Sarasateho, Johannesa Brahmse či Arama Chačaturjana inspirované touto muzikou, a to vše bude navíc okořeněno i kapkou jazzu,“ nastínila Johanovská.

Seznámili se před dvěma lety, kdy Šporcla Slováci pozvali na jejich benefiční koncert do Bratislavy. A budějovického rodáka napadlo, že by to mohli dát dohromady. „I proto, že ty cikánské virtuozní věci na housle znám a hodně se mi líbí,“ vysvětlil Šporcl v rozhovoru pro Deník.

Překvapili ho, jak ho vzali mezi sebe. Po několika zkouškách mu řekli, že je jedním z nich. Stal se dokonce jejich primášem. „To je nezapomenutelné. Nikdy se nebudu vydávat za to, že bych dokázal ty věci hrát tak úžasně jako oni, žijí v tom celý život. Ale hodně mě podporují. Ty koncerty jsou krásné: oni v sobě mají cikánskou vroucí krev, takže vystoupení má neuvěřitelné grády a energii, ale na druhou stranu i spoustu melancholie, je v tom hodně pláče. Dost si to užíváme,“ popsal Šporcl.

Na koncertech, při nichž znějí Uherské tance či Šavlový tanec, ho nejvíc baví naprostá volnost v hraní – ke skladbám mnohdy nejsou ani noty, takže toho musel spoustu odposlouchat. Na pódiu pak hodně improvizují.

Festival skončí příští víkend. V pátek 20. srpna přinese Poctu Chopinovi v provedení klavíristy Jana Simona a Pražákova kvarteta, v sobotu se při slavnostním závěrečném koncertě představí houslista Vadim Gluzman a SOČR.