Na vznik Muzea vltavínů v Českém Krumlově chybí šest milionů korun. Občanské sdružení se o finanční podporu opakovaně uchází v Regionálním operačním programu (ROP). Autoři projektu by rádi tuto světovou raritu prezentovali v jednom z nejnavštěvovanějších českých měst. Zatím ale ve výzvách ROP, jimiž se zabývala policie kvůli údajně nezákonnému rozdělování evropských dotací, neuspěli. Před pár dny radní navíc odmítli se sdružením uzavřít novou dohodu o partnerství.

Občanské sdružení Muzeum vltavínů, jež vzniklo na podzim 2006, podporu města potřebovalo ke snadnějšímu získání dotace z 16. výzvy ROP. Podle starosty Dalibora Cardy (ČSSD) město ve stejném programu žádá o dotaci na opravy přístupů ke klášterům. „Projekt občanského sdružení Muzeum vltavínů proto radní považují za konkurenční, šance města na získání peněz by tak byla menší,” řekl starosta.

Sdružení na muzeum podle předsedy Víta Kršuly potřebuje po přehodnocení projektu zhruba šest milionů korun, původně žádalo o 8,5 milionu korun. Zajištěné má prostory v jednom z domů v Panské ulici v historickém centru města a také sbírku vltavínů. Zapůjčí je jak soukromí vlastníci, tak muzeum v bavorském městě Nördlingen a další instituce. Sdružení pracuje na jejich elektronické databázi a také přípravě 3D filmu a map. Na rozjezd projektu na rozvoj infrastruktury cestovního ruchu přispěl Jihočeský kraj.

V interaktivní expozici muzea by se návštěvníci dozvěděli vše o vzniku vltavínů, o jejich výskytu a formách i o souvisejících tématech - meteoritech či vymření dinosaurů. „Ve skleněných prosvětlených tubusech by pak viděli ty nejkrásnější vltavíny z mnoha lokalit,” popsal záměr Vít Kršul.

Vltavíny jsou silně křemičitá skla, řadí se mezi tektity, tedy přírodní skla. O jejich původu se vedly dlouhou dobu spory. Bývaly pokládány za strusku ze středověkých skláren nebo nejčastěji za skla sopečná. Nyní převládá názor o vzniku vltavínů následkem přírodní katastrofy - dopadu meteoritu na Zemi, při němž se přetavily pozemské horniny.

Vltavíny vznikly před zhruba 15 miliony let v oblasti jižních Čech a jižní Moravy. Jihočeské vltavíny mají zelenou barvu, moravské jsou nahnědlé. Větší zájem o vltavíny nastal koncem 19. století, kdy se začaly používat ve šperkařství. Nyní prožívá vltavín ve šperkařství svoji renesanci. Největší sbírky vltavínů si lidé mohou prohlédnout v Týně nad Vltavou a v Třebíči na Vysočině.

(čtk)