VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Příběhy z obou stran železné opony

Jižní Čechy -Putovní výstava fotografií Příběhy připomene život v jihočeském pohraničí z let 1945 až 1989.

21.6.2011
SDÍLEJ:

Život v pohraničí z let 1945 - 89 mapuje putovní výstava fotografií s názvem Stories, která začne 22. června v Nové Bystřici na Jindřichohradecku. Na snímku zabijačková zábava v obci Sedlo.Foto: Jana Hunterová

Dva státy, dva systémy, dva světy. Příbuzní a známí na obou stranách hranice, léta 1945–1989 v Rakousku a Československu. Jak ale rozdílné politické režimy zasáhly do života obyčejných lidí?Co odlišovalo každodennost textilního dělníka v Nové Bystřici od života textilního dělníka v městečku Groß-Siegharts? Co život zemědělce na státním statku v Českém Rudolci a sedláka v dolnorakouském Kautzenu, co o sobě věděli?

Všechny tyto otázky se pokouší zodpovědět putovní výstava fotografií s názvem Stories, která cestu po svých 12 zastaveních načne 22. června v knihovně v Nové Bystřici na Jindřichohradecku. Zhruba 350 snímků dokumentuje všední den lidí v pohraničních obcích a městech jižních Čech a Rakouska v období po druhé světové válce do pádu železné opony.Na české straně spatří snímky ještě lidé v Kunžaku, Českém Rudolci, Českých Velenicích, Rapšachu, Suchdole nad Lužnicí, Nových Hradech, Benešově nad Černou a Pohorské Vsi.

Život na hranicích zdokumentoval tým 20 českých a rakouských fotografů podvedením Miroslava Hucka. Snímky postihují vývoj v jednotlivých místech. „Zobrazují masopust nebo oslavu prvního máje v Česku, kterou na rakouské straně berou vážně, ale my z toho máme po těch 40 letech víceméně recesi. Nebo zabijačka: tam to EU zakázala, u nás to ještě existuje,“ popsalMiloslav Paulík, ředitel Národního muzea fotografie a vedoucí projektu Stories.

Fotografiemapují také život v českých oblastech z doby, kdy tam lidé zažili poválečný odsun Němců, kolektivizaci nebo osidlování. „Území rozdělené ostnatým drátem. Na jedné straně malé rodinné farmy, moderní automobily a plné obchody. Na straně druhé zemědělská a průmyslová velkovýroba, železniční opravny a strojírny, velké textilky a váznoucí zásobování. Na jedné straně rozvinuté služby, na druhé domácí kutilství, chalupy a chaty,“ shrnuli obraz doby historici.

Autor: Václav Koblenc

21.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Purkarec zaplavili voraři. Spolek "Vltavan" oslavil 115. výročí své existence. Letos se rozhodli k výročí nestavět vor, ale zrekonstruovat kapličku svatého Jana Nepomuka, patrona všech plavců.
21

OBRAZEM: 115. výročí spolku "Vltavan"

Baráčníci z Boršova letos pozvali na dožínky 16 povozů s koňmi. Ty se sem sjeli z celých jižních Čech a vyšperkovali tak tradiční vesnickou slavnost.
30

OBRAZEM: Staročeské dožínky v Boršově

OBRAZEM: Mladošovice slaví 650 let i štěstí při bouřce

Mladošovice - Mladošovice slaví velké výročí, na které se sjíždí místní rodáci.

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení