VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: V Domě umění končí výstava fotografa - archiváře

České Budějovice - Jörg Sasse, jedna z osobností školy fotografie v Düsseldorfu, má do 22. března výstavu v českobudějovickém Domě umění. Je jeho první v Česku.

20.3.2015
SDÍLEJ:

V českobudějovickém Domě umění končí 22. března výstava, na které své fotografie představuje Jörg Sasse (*1962), rodák z německého BadSalzuflenu.Foto: Deník/ Jaroslav Sýbek

Přiblížuje jeho cyklus Obrazy. Podle kurátora Pavla Vančáta je Sasse (*1962), rodák z německého BadSalzuflenu, spíše než fotografem posedle systematickým archivářem a konstruktérem obrazů.

„Jörg Sasse, patřící k ústředním osobnostem 'düsseldorfské školy' fotografie, od 90. let systematicky a osobitě sleduje vlastnosti syntetizovaného digitálního obrazu, ale také otázku, jak fotografický obraz zpětně formuje naše vlastní vnímání světa. V celém svém díle Sasse neustále upozorňuje na arbitrárnost a nepřehlednost naší obrazové paměti a její fotografické opory, aby v různých podobách vytvářel jakýsi osobní paralelní vesmír fotografie, který je osvobozen od konkrétnosti a existuje ve formě obrazových idejí,“ uvedl kurátor výstavy Pavel Vančát.

Sasseho výstava v Domě umění se soustředí na autorův klíčový cyklus Tableaus (Obrazy), v nichž od roku 1993 vytváří svoje vlastní fiktivní a přitom archetypální výjevy. „Jörg Sasse je v celé své tvorbě spíše než fotografem posedle systematickým archivářem a konstruktérem obrazů, vytvářejícím vlastní paralelní obrazové univerzum,“ popsal Pavel Vančát.

Další výstava, kterou Dům umění připraví, začne 1. dubna a věnuje se trojici RCR Arquitectes. Ta patří k respektovaným současným architektonickým atelierům nejen v rodném Španělsku. V roce 1988 jej založili Rafael Aranda, Carme Pigem a Ramon Vilalta. „Jejich stavby velice citlivě komunikují se svým okolím, vyhýbají se zbytečným či rétorickým formám, spojují zároveň pečlivost a sílu. RCR Arquitectes sídlí ve městě Olot v provincii Gerona. Krajina okolo tohoto malého města, v němž se tento tým architektů v roce 1988 etabloval, měla zásadní vliv na jejich dílo,“ řekl kurátor Domu umění Michal Škoda.

Autor: Václav Koblenc

20.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Purkarec zaplavili voraři. Spolek "Vltavan" oslavil 115. výročí své existence. Letos se rozhodli k výročí nestavět vor, ale zrekonstruovat kapličku svatého Jana Nepomuka, patrona všech plavců.
21

OBRAZEM: 115. výročí spolku "Vltavan"

Baráčníci z Boršova letos pozvali na dožínky 16 povozů s koňmi. Ty se sem sjeli z celých jižních Čech a vyšperkovali tak tradiční vesnickou slavnost.
30

OBRAZEM: Staročeské dožínky v Boršově

OBRAZEM: Mladošovice slaví 650 let i štěstí při bouřce

Mladošovice - Mladošovice slaví velké výročí, na které se sjíždí místní rodáci.

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení