VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obří ryba stříká vodu na náměstí, k radnici přiletěl čert

České Budějovice - V centru Českých Budějovic je osm soch. Zůstanou zde do 26. září, Deník je obešel s Michalem Trpákem, který výstavu Umění ve městě pořádá.

28.7.2014
SDÍLEJ:

Krátce po 6. hodině ranní v úterý 10. června spustil jeřáb na budějovické náměstí devítitunovou sochu Velká hračka. Vytvořila ji Alexandra Koláčková, z díla bude stříkat voda. Socha ryby patří k výstavě Umění ve městě. Odpoledne si v ní již hrály děti.Foto: Petr Zikmund

MAZLÍCI. Na Michala Trpáka, který se proslavil mouchou na Černé věži či Humanoidy na Lannově třídě, překvapivě nevelká věc. „Ani nevypadá, že váží přes dvě tuny,“ směje se. Inspiroval se bakteriemi, které viděl zvětšené v mikroskopu. „Bakterií jsou kolem nás miliardy amyje vizuálně vůbec nevnímáme. Tak jsem si řekl: dám jim měřítko, rozměr a je na každém, zda je bude vnímat jako hrozbu, nebo milé tvory. Já je vnímám jako milé, lidé si na ně mohou sedat a radovat se s nimi,“ říká autor.

AKVABELY se vznáší nad Zlatým mostem a nad Malší. Vytvořila je Veronika Psotková. „Moc mě baví, jak zde ty drátěné figury poletují a tančí. Tohle je jedna z instalací, která naplňuje můj záměr: aby si každá socha našla svoji galerii. Snažím se, aby sochy ve městě dávaly smysl, aby prostor pomohl sochám a naopak. Proto není důležité, aby měla výstava jednu nosnou myšlenku,“ říká Michal Trpák, když kolemjedoucí cyklista prohodí: „Jé, to jsou krásný strašidýlka!“

SEDÍCÍ ČERT. V roce 2012 seděl před radnicí Marťan, letos si zde sedl čert. Autorem obou bronzových soch je Jaroslav Róna. „Skoro se zdá, že má tohle místo rezervované. Je v tom i jistá symbolika, s Marťanem i čertem před radnicí se zhmotnily určité ďábelské síly,“ řekl Michal Trpák.

Výstava Umění ve městě, na snímku Sedící čert, autor Jaroslav Róna.HADICOVÉ POSTAVY tančí na hladině slepého ramene Malše. Michal Gabriel měl v roce 2011 červené koně na Sokolském ostrově. „Postavy tančí, jejich končetiny se prodlužují a kreslí linku pohybu. Hlavně je krásné, jak se zrcadlí v řece,“ řekl Michal Trpák.

BLUDIČKA. Meditativní socha zčásti levitující nad dvorem Wortnerova domu AJG. Avatar? Strážce? „David Moješčík dělá velmi precizní věci, vymakané do detailů. Tohle je mimozemšťan, který ovládl dvorek. Baví mě,“ řekl Michal Trpák, jenž Umění ve městě pořádá již sedm let.

MUŽ VE STŘEDNÍCH LETECH stojí na Zátkově nábřeží. „Autor Michal Novotný je malíř, ale jeho obrazy jsou hodně hmotné, perspektivní, objemové, v některých jsou vyloženě namalované sochy. Socha vychází z graffiti i kubismu. Aje to socha s tajemstvím,“ řekl Michal Trpák.

MÍSTODRŽITEL. Jakub Flejšar, na Umění ve městě od prvního ročníku, vystaví každou novou sochu nejdřív zde. Tentokrát přivezl muže, který dělá bůhvíco: podpírá Černou věž, leze na ni, drží ji, možná ji sune k náměstí. „Sochu jsme instalovali v noci, kdy vyniká ještě víc, má krásné odlesky a na zeď věže háže stín. Kubamá Budějovice moc rád, bere to jako motivaci, vytvořit každý rok sochu. Já ho obdivuji i proto, že půl roku dokáže na vrcholové úrovni dělat trenéra Evě Samkové, která vyhrála olympijskou medaili, a půl roku se stejně naplno věnuje sochařství,“ řekl Michal Trpák. Další tři sochařská zastavení jsou na Hluboké nad Vltavou.

Krátce po 6. hodině ranní v úterý 10. června spustil jeřáb na českobudějovické náměstí devítitunovou sochu Velká hračka. Vytvořila ji Alexandra Koláčková (na snímku), z díla bude také stříkat voda. Socha ryby patří k výstavě Umění ve městě.VELKÁ HRAČKA. Devítitunová ryba na kolečkách, která co pět minut chrlí vodní mlhu po hlavním českobudějovickém náměstí, večer ji nasvěcují ledky. Socha od Alexandry Koláčkové měla stát na Piaristickém náměstí, což neprošlo kvůli váze.

„Je poměrně těžká, k tomu bylo potřeba třicetitunový jeřáb na vyložení a několikatunová tatra, která ji převážela. Na Piaristickém náměstí by měla lepší měřítko, tady je trošku malá, přestožemá šest metrů a váží devět tun. Nicméně přesto funguje, večer svítí, přitahuje pozornost i vodou, která osvěžuje vzduch. Socha ožívá. Je to taková zvětšená hračka, možná jednoduchá věc, ale v umění je potřeba radost. Brutálních, depresivních a šokujících soch je moc. Je fajn přijít s něčím barevným a veselým, co osvěžuje vzduch, do rozpáleného města. Myslím, že radost dělá: viděl jsem zde dospělé lidi, kteří se měnili v děti, běhali kolem jak malí kluci a radovali se, že je barevná a stříká vodu. To mi přijde super!,“ řekl Michal Trpák.

Autor: Václav Koblenc

28.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Purkarec zaplavili voraři. Spolek "Vltavan" oslavil 115. výročí své existence. Letos se rozhodli k výročí nestavět vor, ale zrekonstruovat kapličku svatého Jana Nepomuka, patrona všech plavců.
21

OBRAZEM: 115. výročí spolku "Vltavan"

Baráčníci z Boršova letos pozvali na dožínky 16 povozů s koňmi. Ty se sem sjeli z celých jižních Čech a vyšperkovali tak tradiční vesnickou slavnost.
30

OBRAZEM: Staročeské dožínky v Boršově

OBRAZEM: Mladošovice slaví 650 let i štěstí při bouřce

Mladošovice - Mladošovice slaví velké výročí, na které se sjíždí místní rodáci.

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení