VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Madame Butterfly tančí smyslně v oblacích melodie

České Budějovice - Poprvé v historii jihočeského baletu přistoupili tvůrci k tanečnímu ztvárnění zpívaného slova, a to v novém pojetí dramatického příběhu světoznámé tragické opery italského skladatele Giacoma Pucciniho Madame Butterfly.

24.1.2008
SDÍLEJ:

Choreografické ztvárnění inscenace dokonale vyjadřuje intimní emotivní scény umocněné výborným hudebním podnětem . Na snímku Zdeněk Mládek a Barbora Zachová. Foto: Deník/ Jaroslav Sýbek

Pro hudební platformu taneční verze sáhli k operní nahrávce Herberta von Karajana z roku 1974 s hlasy Mirelly Freni (Butterfly), Luciana Pavarottiho (B.F. Pinkerton), Christi Ludwig (Suzuki) a Roberta Kernse (Sharpless).

„Je to látka, která skrývá mnoho možností scénického vyjádření, takže když jsme zvažovali formu, vzali jsme jednu z nejlepších nahrávek opery druhé poloviny 20. století,“ uvedl dramaturg Jihočeského divadla František Řihout a dodal příznačný Pucciniho bonmot: „Je to tanec na oblacích melodie.“

Zpěv přenáší emoce do pohybu

Jako určitou poctu božskému tenorovi označil volbu jednoho z nejpopulárnějších hudebních děl hostující režisér Robert Balogh.

„Nejednoznačnost lidských pocitů a dramaticky vypjaté situace nejlépe vyjadřuje spojení zpívaného slova a pohybu. Používám techniky, které různý styl tance dává a nevyhýbám se ani klasickému baletu. Snažím se vytvořit inscenaci, kde jednotlivé části zapadají do sebe; přenést emotivnost ze zpěvu do pohybu kontinuálně tak, aby diváci mohli číst příběh. Když tomu nebudu věřit, neuvěří tomu ani divák,“ řekl choreograf a režisér, který zúročil své zkušenosti práce ve stylu tanečního divadla na jihočeské scéně už při pohybové spolupráci na činoherních inscenacích Krvavá svatba a Hamlet.

Dodal, že věrohodnost dramatického zážitku z tak vzdáleného světa, jakým je Japonsko, vyžaduje náročné herecké výkony protagonistů, tak zachování autentického prostředí.

Scénografie Eduarda Přikryla včetně práce se světlem na scéně navozuje atmosféru japonského prostředí stejně jako výrazově čisté kostýmy navržené kostýmní výtvarnicí Klárou Wágnerovou.

Herecká věrnost a totální řeč těla

Mladou dívku Cio –Cio –San zvanou Motýlek tančí také mladá Barbora Zachová, pro kterou, jak sama uvedla, je Madame Butterfly jedna z největších, ale zároveň nejtěžších rolí.

„Musela jsem se poprat s emocemi. Tato inscenace je herecky obnažená a nepravdivost v hereckém projevu by byla dost vidět,“ prozradila.
Za strhující a velmi dobře plasticky ztvárněnou považuje režisér také hlavní postavu námořního důstojníka Pinkertona v podání sólisty baletu Zdeňka Mládka.

„Ve Zvoníkovi Matky Boží jsem nevěděl, zdali mám raději Froda nebo Quasimoda. Než jsem začal Pinkertona studovat, myslel jsem, že to asi moje oblíbená postava nebude, ale teď se do ní začínám vpravovat. Když udělám pohyb, snažím se, aby byl vnímán v souznění s hudbou. Zkrátka, jen poslouchám hudbu,“ prozradil Zdeněk Mládek, jehož figura se na jevišti skutečně vyjadřuje „absolutní řečí těla.“

V dalších rolích se objeví: Barbora Šťastná (Suzuki), Monika Strnadová (druhé já Butterfly), Germans Filipovs (Sharpless a Bonz) a Sergej Škalikov (oddávající).

Inscenace bude uvedena v premiéře už zítra v 19 hodin na scéně velkého sálu DK Metropol.

Autor: Vladimíra Pavlová

24.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Šek na 350 000 KČ předala v sobotu na Slavnosti vody v Rudolfově Veronika Skusilová ze společnosti dm drogerie markt Aleně Kučerové na projekt přírodní komunitní zahrady.
12

OBRAZEM: Injekce pro komunitní zahradu

Fotbalisté SK Mladé "35" vyhráli 61. ročník memoriálu Antonína Hynka starých pánů. Ve finále porazili pořádající Slavii ČB 3:2.
23

Hynkův memoriál vyhrála stará garda SK Mladé

Cipískoviště skončilo. Nahradí ho Pískoviště

Písek – K nejpopulárnějším kulturním akcím ve městě patří Cipískoviště se sochami z písku a akcemi hlavně pro děti. O název Písečtí přišli, ale akce bude pokračovat dál.

Krumlovský vícemistr světa míchal svůj stříbrný drink na Staroměstském

Český Krumlov - Českokrumlovský barman Jan Lukas z baru Apotheka získal úžasné 2. místo na mistrovství světa v míchání nealkoholických koktejlů Mattoni Grand Drink 2017.

OBRAZEM: Prachatické Slavnosti Zlaté stezky

Prachatice /VIDEO/ - V pátek 23. června v pět odpoledne začaly Slavnosti Zlaté stezky v Prachaticích. Starosta Martin Malý přepustil na jediný den vládu nad městem historickému předchůdci. Dorazili soumaři se solí, kteří připomněli, že právě v jejich dobách město kvetlo. Od té chvíle se na pódiu střídali pozvaní umělci. Náměstí se totiž změnilo na festival a v areálu na Parkáně našli útočitě soumaři a celá historická část Slavností Zlaté stezky.

Smuteční obřady v českobudějovickém krematoriu a v kapli sv. Otýlie

České Budějovice - Poslední rozloučení v Obřadní síni českobudějovického krematoria a v kapli sv. Otýlie

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies