Soubor se totiž dostává do tíživé finanční situace a peněz ubývá. Řešením je podle vedení divadla to, aby stát zdvojnásobil svůj příspěvek, který nyní činí 6,5 milionu korun.

„V Budějovicích hrozí zánik opery. Potíž je v tom, že většina divadel přešla na počátku 90. let pod správu měst. Představa, že se dopracujeme k tomu, co je běžné v Evropě, aby se na financování podílel stát, kraje i obce, zatím nefunguje,“ uvedl Jan Burian, předseda Asociace ředitelů divadel.

Jeho slova potvrzuje šéf Jihočeského divadla Jiří Šesták. Příští sezonu je ještě schopen operu udržet. Další už ne. „Opera je podfinancovaná, a pokud bude tenhle trend pokračovat, tak ten model nevydrží. Nevidím jiný způsob, než že stát zdvojnásobí částku, kterou posílá. Nebo dá každý třetinu: stát, kraj i město, a vyjádří tak prospěšnost divadla pro společnost,“ řekl Šesták.

Stát víc peněz nedá

Stát ovšem nic takového neplánuje. Odkazuje jen na granty, z nichž může v krajích podpořit mimořádná představení. „Na běžný provoz ale víc dát nemůžeme. Je trochu zarážející, že v době konjunktury se chtěli skoro všichni od státu odtrhnout, a teď chtějí, aby je zachránil,“ reagoval mluvčí ministra kultury Jan Cieslar.

Opera, která ve městě funguje už 50 let, zaměstnává kolem sta lidí. Roční náklady má 40 milionů korun, vydělá zhruba sedm. A podle Šestáka už není kde šetřit. „Nemůžeme si vzít kvalitnější hosty, půl sboru najímáme, ale to nejsou profesionálové. Operu děláme za 300 tisíc, zatímco Plzeň nejde pod půl milionu,“ vypočítal Šesták.

Divadlo zřizuje město. To do budoucna podporuje nynější stav, čtyři soubory. Primátor Juraj Thoma ovšem přiznává, že dlouhodobě žije divadlo z podstaty. „Je nutné najít další zdroj, buď ze strany města, nebo kraje. Peníze ale chyběly i letos, a přesto se povedlo dát je dohromady,“ podotkl Thoma.

Jako poslední z cest, kde šetřit, vidí on i Šesták sloučení divadelního orchestru s Jihočeskou komorní filharmonií. To kraj doposud odmítal, Jiří Zimola se ale proti nestaví.

„Dívám se na to ekonomicky a z toho pohledu si to dovedu představit. Smutné je, že velká část krajských prostředků skončí v pokladně Českého Krumlova jako poplatky za otáčivé hlediště,“ připomněl hejtman Zimola.

Podobně složitá situace jako v Budějovicích je v Liberci. Opera v tamním divadle F. X. Šaldy je rovněž na personálním i peněžním minimu. „Jako zásadní vidím, že financování leží na bedrech měst, a tím se z opery stává ohrožený druh. Nemůžeme pracovat ještě úsporněji. Jestli naše příští sezona bude poslední, záleží na rozhodnutí rady města,“ popsal šéf liberecké opery Martin Doubravský.