Se žraloky se potápí a dokáže pochopit jejich chování tak, aby ho nenapadli. Michael Rutzen z jižní Afriky, známý jako Žraločí muž, bude jedním z hlavních hostů festivalu dokumentárních filmů Voda, moře, oceány. Ten od pátku do neděle nabídne v Hluboké nad Vltavou 30 snímků z 15 zemí světa. Přiblíží například 3D žraločí projekt Stevea Lichtaga nebo nový film Pavola Barabáše o slaňování nejhlubšího kaňonu světa. Vstup na projekce v kině Panorama a Zoo Ohrada je zdarma.

Prezident festivalu, potápěč, dobrodruh a filmař Steve Lichtag se po duchovní pauze v Tibetu vrací za žraloky. A to rovnou 3D projektem podmořské kinematografie Velká Bílá Odyssea. Naváže na dokument Carcharias – Velký Bílý z roku 2001, v němž se člověk poprvé setkal s velkým bílým žralokem tváří v tvář bez ochranné klece a který vidělo 450 milionů lidí.

Tentokrát přizval ke spolupráci žraločího muže Michaela Rutzena, specialistu na bílé žraloky, jenž má vlastní TV show Sharkman na kanálu Discovery a dělá i pro BBC či National Geographic.

„Člověk musí přesně vědět, jak se ta zvířata chovají. Michael pod vodou jen tak otočil na záda šestimetrového bílého žraloka – oproti němu jsem ve žralocích jen trapný začátečník. Říká jim štěňata a myslí ta pětimetrová hovada,“ řekl Steve Lichtag.

Karibik i Galapágy

Za obávanou žraločí čtyřkou se filmaři vypraví do několika světadílů. V Karibiku v bahamském souostroví se budou točit smečky žraloků bělavých, na Galapágách u ostrova Darwin hejna kladivounů a v jihoafrickém Durbanu se chystá filmový tým na rodeo se žraloky tygřími. Vrchol žraločí čtyřky představuje král moří a oceánů – žralok velký bílý. Práce, při nichž štáb zavítá i do Angoly a Mosambiku, potrvají dva až tři roky, rozpočet je 40 milionů korun.

Právě páteční večer v kině Panorama přiblíží okolnosti natáčení. „Michael Rutzen se bude před kamerami potápět někdy i bez přístroje jen na nádech. Velký bílý je jeden z největších mořských dravců, takže u toho musí být zabezpečovací potápěčský tým, jenž bude hlídat kameramana a režiséra, kteří budou pod vodou řešit scény,“ popsal viceprezident festivalu Jindřich Soukal s tím, že těžké je i zvíře vystopovat.

Očima keporkaka

Mezi hosty festivalu figurují i další pozoruhodná jména. Dorazí dokumentaristé a fotografové Petr Horký, Miroslav Hrdý, Richard Jaroněk či Petr Kašpar. Velkou hvězdou bude Pavol Barabáš, jenž za svá díla získal již přes 200 ocenění. Doveze svůj nový film Trou de fer, kdy divák prožije se slovenskými speleology strhující chvíle při slaňování nejhlubšího světového kaňonu na ostrově Réunion, hlubokého 300 metrů, do něhož z kolmých stěn stéká šest velkých vodopádů. Ne všichni, kteří pronikli na dno, se vrátili zpět…

Festival však slibuje ještě řadu dalších zajímavostí. Třeba unikátní minikamera crittercam umožní divákům spatřit svět pohledem keporkaka, žraloka vousatého nebo tuleně. Zamyslet se budou moci nad tím, zda voda může mít paměť, dozvědí se, že do izolované oblasti atolu Bikini, kde se prováděly před 60 lety jaderné zkoušky, se vracejí první potápěči – průzkumníci a že vorvani jsou mezi savci šampiony v hlubinném potápění. Za velrybami se lidé podívají i na Havaj. Podrobný program zájemci najdou na http://www.vodamoreoceany.cz.

VÁCLAV KOBLENC
s využitím ČTK