Naivní venkovanka, osamělá manželka lékaře, plachá Sabina, ostýchavý pobuda či šťastný postarší manželský pár. O různých podobách lásky a vášně vypovídá kolekce šesti filmů z putovní přehlídky Projekt 100, která v pondělí dorazila do jižních Čech, konkrétně do táborského kina Svět. Během února snímky promítnou ještě biografy v Písku, Vimperku a Volyni, v květnu se pak přidají České Budějovice.

Již 17. ročník akce má téma umělecky nejvděčnější – cit. „Z hlubin temného vzplanutí duše prosté železničářovy dcery k proradnému záletníkovi v Erotikonu přes rutinu a stereotyp manželské lásky a snový únik ve Velké lásce až k podzimu života, který zrcadlí nepřehlednost, zoufalství a marnost lidského počínání ostatních v Dalším roku,“ nastínil umělecký ředitel Asociace českých filmových klubů (AČFK) Pavel Bednařík.

Wajda i Leigh

Pokud jde o režiséry, osobnosti Gustava Machatého, Pierra Étaixe, Andrzeje Wajdu a Mikea Leigha doplní dva talentovaní evropští tvůrci: Borys Lankosz a Dagur Kári. Projekt 100 ovšem necílí jen na intelektuály. „Je to svátek filmu určený všem, kteří mají rádi kvalitní kinematografii a slavná díla minulosti. Letos uvedeme i slavný Erotikon Gustava Machatého z roku 1929, asi nejdůležitější český film němé éry,“ uvedla předsedkyně AČFK Radana Korená.

Erotikon je snímkem o spalující vášni. Líčí příběh důvěřivé venkovské dívky Andrey, která jedné deštivé noci podléhá svodům cizince. Machatý dostal na plátno tehdy skandální témata nemanželského sexu a nechtěného těhotenství.

Další dva filmy vznikly v Polsku. Puškvorec Andrzeje Wajdy z roku 2009 zachycuje příběh Marty, osamělé manželky maloměstského lékaře, která se po válce vyrovnává se ztrátou obou synů a postupně se sbližuje s prostým mladíkem Boguśem. „Tématem jsou dvě životní konstanty – potřeba a nemožnost lásky, která přichází příliš pozdě, a smrt, která přichází příliš nečekaně a brzy,“ popsala Karolína Svobodová z AČFK.

Novou polskou generaci zastupuje černohumorná tragikomedie Druhá strana mince, debut režiséra Boryse Lankosze. Vrací se do 50. let, tuhého socialismu, v jehož kulisách představuje mladou a plachou Sabinku, žijící jen s matkou a babičkou. Hledá vhodného nápadníka a po pár nezdarech nachází ideál: charismatického Bronislawa. Jeho temná minulost a záhadné povolání se však brzy ukážou být hrozbou pro disidentsky založenou rodinu. Zajímavostí je, že v obou filmech má hlavní roli vynikající Krystyna Janda.

Leigh: Šest nominací na Oscara

Stejný žánr jako Lankosz zvolil i jeho generační kolega Dán Dagur Kári. V nostalgické tragikomedii Dobré srdce zavádí diváka do newyorského baru, jehož neurvalý majitel a morous Jacques (Brian Cox) už chce pověsit řemeslo na hřebík. Najde si proto na ulici následovníka, mladého a ostýchavého pobudu a snílka Lucase, který ale nemá na bar správnou náturu. „A když se ujme tajemné April, Jacques, jenž má bytostnou averzi vůči ženám, začíná běsnit,“ přiblížil Pavel Bednařík.

Další podobu lásky předkládá nejnovější titul kolekce, loňský film Další rok od Mikea Leigha, šestkrát nominovaného na Oscara, od nějž zná české publikum třeba Tajnosti a lži. Intimní studii lidských osudů rozehrává na ploše čtvero ročních dob okolo šťastného postaršího manželského páru Gerri a Toma, kteří coby důvěrníci dobře vidí do jádra osamělých životů svých přátel.

Pierra, jenž si užívá nevěru pouze ve svých snech, poznají diváci filmu Velká láska. „První barevný snímek vynikajícího komika Pierra Étaixe oplývá fantaskní groteskností. Snový svět se stává pro milence prostorem nekonečné svobody,“ upřesnil Bednařík. Snímek doplňuje krátký film Všechno nejlepší, půvabná narozeninová anekdota, za kterou Étaix získal v roce 1963 Oscara.

Projekt 100 na jihu

Tábor
kino Svět od 7. února
Písek
kino Portyč od 14. února
Vimperk
kino Šumava od 15. února
Volyně
kino od 17. února
České Budějovice
kino Kotva od 16. května