VYBRAT REGION
Zavřít mapu

RECENZE: Přisámbůh! chce hlavně bavit. Někdy až moc

České Budějovice /FOTOGALERIE/ - Jihočeské divadlo uvádí americkou tragikomedii o mezilidských vztazích. Je zajímavá, ale nejspíš se nezalíbí každému.

20.12.2016
SDÍLEJ:

Jihočeské divadlo uvádí ostrou černou komedii Přisámbůh! Napsal ji Robert Askins, získala pět nominací na cenu Tony. Na snímku Tomáš Havlínek (Jason), Tomáš Drápela (Tyrone) a René Šmotek (pastor Greg).Foto: Deník/ Jaroslav Sýbek

Americký jih je velmi svébytný region, kterému mnohdy nerozumí ani lidé ze severu Spojených států. Tamní vztah k náboženství, morálka a takzvaná kultura cti jsou natolik odlišné, že je dokonce několikrát podrobně zkoumali antropologové. Jedna taková maloměstská jižanská komunita, sdružená kolem místního kostela, se stala námětem tragikomedie Přisámbůh! (v originále Hand to God) současného dramatika Roberta Askinse, kterou nastudovalo Jihočeské divadlo.

Přisámbůh je především dramatem lidí, kteří se nechávají proti svému založení, potřebám a přáním svazovat tradicemi a falešnou morálkou. Jednoho dne však kalich jejich odhodlání přeteče a oni se začnou dopouštět věcí, které šokují i mnohem liberálnější společnost. Askins navíc usoudil, že jediným způsobem, jak téma srozumitelně zprostředkovat divákům, je využít prvky komedie, která se místy blíží grotesce, což byl zřejmě – soudě dle cen, které za hru získal – zdařilý nápad.

Pro českého, ateistickou společností vychovaného diváka je však kontext hry mnohem méně pochopitelný – režisér Janusz Klimsza se tudíž rozhodl zdůraznit komediální prvky a zacílit více na obecně srozumitelné téma osobní svobody a pokřivených mezilidských vztahů. Děj navíc zasadil do padesátých let 20. století, čímž získal náboženský rámec jakýsi retro rozměr.

Jihočeské divadlo uvádí ostrou černou komedii Přisámbůh! Napsal ji Robert Askins, získala pět nominací na cenu Tony. Na snímku dole Tomáš Havlínek a Tereza Vítů, nahoře Věra Hlaváčková a Tomáš Drápela.

Zápletka příběhu není nijak komplikovaná. Dospívající, poněkud zakřiknutý Jason (Tomáš Havlínek) se zapojí s dalšími mladistvými do loutkového kroužku, který organizuje při náboženském sboru jeho matka. Zaujetí pro hru s maňáskem, kterého pojmenuje Tyrone, se mu však poněkud vymkne kontrole. Režisér celkem nápaditě zaměnil maňáska za živého herce a na scénu vyslal Tomáše Drápelu. Tomu vysoká míra stylizace, která je nepochybně fyzicky velmi náročná, svědčí a diváka si rychle podmaní.

Hlavním zdrojem hříchu a zápletek však není Tyrone. Ten představuje jen komentátora, záporný vnitřní hlas, který je v každém z nás, ale vlivem výchovy, konvencí a morálky si jeho našeptávání necháváme pro sebe. Zdrojem všech problémů je – stejně jako v bibli – žena. S životem nespokojená, čerstvě ovdovělá Margery (Věra Hlaváčková), na první pohled ideální manželka, v sobě ukrývá temné spodní proudy a kombinací zranitelnosti, přitažlivosti, lhostejnosti a krutosti deptá všechny muže na scéně: svého syna, povrchně rebelujícího frajírka Timothyho (Jakub Urbánek) i dušínovsky spořádaného pastora Grega (René Šmotek). Druhá žena, naivní a hříchem neposkvrněná Jessica (Tereza Vítů), pak celé drama navrací svou iniciativou do správných kolejí. Symbolické, že?

Představení je velmi expresivní, což podtrhuje nejen velmi stylizované vedení herců, ale rovněž scéna (Michal Syrový) a kostýmy dovedené drobnými detaily do bizarnosti (Marcela Lysáčková).

V Přisámbůh! ne vše funguje stoprocentně, vysoká míra stylizace nevyhovuje všem hercům a stává se tak spíše kontraproduktivní. Navíc tlak na zábavnou rovinu občas přebije hlubší sdělení. Přes všechny výhrady se však jedná o zajímavou hru, která v druhém plánu vyvolává i znepokojující otázky. Nejspíš se nezalíbí každému, formou míří spíše na liberálněji smýšlejícího diváka, ale za pokus stála.

JITKA RAUCHOVÁ
Autorka je kulturní historička

Hodnocení: 70%

Autor: Redakce

20.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

Srážka vlaku s autem skončila bez zranění

U Horního Bolíkova na Jindřichohradecku boural zájezdový autobus.
18

Řidiči maďarského autobusu od Bolíkova hrozí trest

V Dačicích zazní rock, hlavní hvězdou bude Arakain

Dačice - Již dvanáctý ročník festivalu Rockfest Dačice startuje v pátek odpoledne. Příznivci rockové muziky se opět mohou na letní scéně zámeckého parku těšit na porci pořádné muziky.

DOTYK.CZ

Před 41 lety se Zlaté piesky zalily krví. Došlo k nejhorší letecké havárii u nás

/VIDEO/ Pavol Hammel měl krušnou noc, slavilo se, pilo. Teď je kolem osmé ráno a on vláčně klimbá v odbavovací hale pražské Ruzyně. Pár kolemjdoucích ho poznává, je to frontman bigbítové kapely Prúdy, v roce 1976 dost populární. V 8:27 se zvedá dopravní letoun Iljušin Il 18-B z ruzyňské rampy, bez rockera na palubě. Alkoholové koma mu právě zachránilo život.

Nové byty se staví hlavně u velkých měst nebo v rekreačních oblastech

Jižní Čechy - Celkem 1244 nových bytů dokončili vloni stavbaři na jihu Čech. Nejvíce bytů vzniklo v Českých Budějovicích, zájem ale developeři a budoucí obyvatelé nových bytů mají i o obce blízké velkým městům anebo o rekreační oblasti.

Sestry nečekají na peníze státu, platí totiž šéfové

Jižní Čechy – Příplatky sestrám budou platit někteří zaměstnavatelé ze svého, dokud slíbené peníze na vyšší mzdy nepošle stát. Kraj požádal ministerstvo o 33,4 milionu korun na dvoutisícové navýšení platů zdravotnických nelékařských pracovníků u lůžek v 17 nestátních zařízeních.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení