VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ROZHOVOR: Knihám celebrit se snažíme vyhýbat, říká nový šéf knihovny

České Budějovice - S Ivo Karešem (48), novým ředitelem Jihočeské vědecké knihovny, o nové budově, návštěvnosti, nákupech i Antidiskotékách Jiřího Černého.

30.10.2012
SDÍLEJ:

Ivo Kareš, jenž dělal 15 let náměstka ředitelky Jihočeské vědecké knihovny, zaujme od 1. listopadu její místo. Sní o nové budově knihovny.Foto: Deník/ Václav Pancer

Je jihočeský patriot. Nad stolem mu visí obraz Pohled na Kleť a jeho tolik zajímalo, kde ho autor namaloval, že pátral tak dlouho, až místo našel. Zdá se, že Jihočeská vědecká knihovna, kolos s rozpočtem 40 milionů, bude mít od 1. listopadu oddaného ředitele. „Měli bychom se víc otevřít lidem, aby o nás věděli," říká 48letý Ivo Kareš, který ve funkci střídá Květu Cempírkovou.

Jakou známku byste dal knihovně v této chvíli, kdy se na ní ještě neodráží vaše vedení?
Jsem v knihovně patnáct let a patnáct let dělám náměstka. Doufám tedy, že se mé vedení projevilo. Pokud bych dal výbornou, tak už by nebylo kam se zlepšovat. Na druhou stranu si obrovsky vážím práce Květy Cempírkové. Vím i podle srovnání s jinými institucemi, že naše knihovna pracuje dobře a nemá se za co stydět.

Takže za dva?
Dal bych chvalitebně, aby bylo kam se zlepšovat.

Co chcete zlepšit?
Měli bychom se víc otevřít lidem, dát jim najevo, že v knihovně jsou zajímavé služby, že nejde jen o půjčování knížek. Lidé by měli
o knihovně víc vědět.

Příklad zajímavé služby?
Hit poslední doby, e-knihy, i když je nemůžeme v plné míře zpřístupňovat, na rozdíl od řady evropských zemí. Ale půjčujeme čtečky, nabízíme on line přístup ke knihám. Další věc je digitalizace fondů. Knihovna vlastní obrovské množství historických dokumentů nebo starých periodik a k řadě z nich se člověk běžně nedostane. A jedním z mých výrazných cílů je stavba nové knihovny.
V krajských městech, kde nové budovy vznikly, jako je Hradec Králové, Liberec nebo Brno, se hodně změnio přístup lidí ke knihovně
a zvýšila návštěvnost.

O knihovně není moc slyšet, internetové stránky také nevypadají zrovna přitažlivě. Jaké formy propagace chcete použít?
Jsou dvě možnosti. Jednak informovat víc o našich standardních službách a jednak nabízet ty, které s knihovnou přímo nesouvisí, ale dají najevo, že existujeme. Obrovský úspěch měly elektronické čtečky, od chvíle, kdy jsme je nakoupili, se u nás neohřály. Velikánská akce byla Dotkněte se historie, kdy jsme vystavili několik vzácných dokumentů. Během dvou dnů přišlo přes 2000 lidí. Také jsme obnovili tradici Antidiskoték Jiřího Černého.

To vím a překvapilo mě to.
Ve městě se nenašla jiná instituce, která by je zaštítila. Možná, že někteří z návštěvníků pak zjistí, že máme velké hudební oddělení a že si mohou něco vypůjčit. Je to běh na dlouhou trať. Alšovka udělá výstavu a je jasno, my nabízíme služby kontinuálně. Kolegyně to nerady slyší, ale  jsme něco jako samoobsluha, nabízíme zboží a lidé si pro něho chodí.

Když říkáte, že si vážíte práce své předchůdkyně, v jakých aktivitách chcete pokračovat?
Určitě v tom, aby zde knihovna stále byla pro lidi. Hlavní pro nás je shromažďovat dokumenty a zpřístupňovat je našim čtenářům. Knihovna by se neměla etablovat jenom jako sbírková instituce.

Na českém trhu se objeví ročně tisíce knih. Podle jakých kritérií je nakupujete?
V ideálním případě bychom kupovali všechno (úsměv). Knihovna se skládá ze dvou částí: lidové – to je budova na Sadech a čtyři pobočky – a vědecké v Lidické ulici. V lidové knihovně se snažíme kupovat především to, co lidi zajímá, ale s určitým omezením, snažíme se trochu formovat vkus čtenářů, nekoupíme všechno, co je na pultech, přestože víme, že lidé by si to možná půjčili.

Co zajímá jihočeské čtenáře?
Z beletrie se hodně půjčuje fantasy, detektivky, vlna severských detektivek jižní Čechy neminula. Hodně se půjčuje literatura faktu a věci, které se týkají jižních Čech, historie Šumavy.

A které tituly vynecháváte, abyste formovali vkus?
Váháme například u těch, které se týkají celebrit, kuchařky jsou ještě lepší případ. Knihám celebrit se snažíme vyhýbat, v knihovně za každou cenu být nemusí, i když by si své čtenáře na omezenou dobu našly. A naše knihovnice jsou natolik zkušené, že vědí, jací čtenáři k nim chodí.

Knihy pořád nakupujete a asi mnohem méně vyřazujete. Nabízí se otázka: kam s nimi?
Ročně máme přírůstek řádově 15 tisíc dokumentů. V lidových knihovnách se snažíme fond obměňovat, protože se prostě očte. Docela velká část jde během jednoho roku pryč: buď je odepíšeme a nabídneme jiným knihovnám, nebo se vyhodí. Pokud knížku přečte třicet lidí, tak je bohužel dost často nepoužitelná. Může samozřejmě nastat situace, že očtená kniha nezastará, například povinná četba, o kterou je pořád zájem. Ty pak lepíme.

Knihovnu zřizuje Jihočeský kraj, jehož vedení hodně zajímá návštěvnost. Jak jste s tou vaší spokojeni?
Máme přibližně 19 tisíc čtenářů, což je vzhledem k velikosti města docela slušné číslo. Roční návštěvnost je něco přes čtvrt milionu lidí. Trend je graficky vlnovka. Ale rodí se méně dětí, i když to zatím zvládame, děláme akci Prvňáček, kdy budějovické prvňáčky registrujeme zdarma a daří se nám náramně: loni jsme získali každého čtvrtého. Další pokles je ale u mládeže kvůli počítačím, navíc se dnes řada studijních textů šíří elektronicky, spíše ilegálně, a Když si student stáhne skripta z Ulož to, můžeme jen těžko konkurovat.

Květa Cempírková šéfovala knihovně 37 let. Jak dlouho chcete být ředitelem vy?
Vzhledem k mému věku to 37 let bude jen těžko. Odpovím alibisticky: chtěl bych být ředitelem tak dlouho, dokud budu pro knihovnu prospěšný. Otázka ale je, co vám řeknu za 15 let (úsměv).

Autor: Václav Koblenc

30.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zaplněné náměstí zazpívá hymnu ZUŠek

Začaly opravy hlavní silnice u Plané. Budou trvat měsíc a výrazně zpomalí dopravu.
9

V dlouhých kolonách si u Plané šoféři postojí až do prázdnin

Májové tropy v úterý přeruší místní bouřky

Jižní Čechy – Na sedmi stanicích Jihočeského kraje překročily v pondělí teploty tropickou třicítku. Nejtepleji bylo ve Vráži na Písecku: 31,2 °C. O rekordní hodnoty se však nejednalo. Deníku to sdělil meteorolog František Vavruška. Příliv teplého vzduchu od jihozápadu bude v úterý vrcholit. Předpověď říká, že místy naměříme 30 až 33 °C.

Zimola do voleb nejde, ostatní ano

České Budějovice – Jiří Zimola už nechce dál bojovat o své znovuzařazení na kandidátku, ale ostatní kandidáty vyzval, aby stranu neoslabovali a do voleb šli.

Děti házely z okna na chodník hračky

České Budějovice – Padající hračka vylekala v jedenáct hodin na náměstí 39letou ženu, když před ni spadla na chodník. Byla to další z několika textilních a dřevěných, které se tam již povalovaly.

Mé tajné přání bylo postoupit do kraje. Nevyšlo to, loučí se Robert Čepička

České Budějovice – Fotbalový oddíl SK Čtyři Dvory chystá od nové sezony změnu na lavičce A-týmu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies