VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jste na přírodu a rádi o ní píšete?

Jižní Čechy - Příroda, chování jednotlivců i skupin k ní, ale i mezilidské vztahy postavené na této platformě – to jsou základní a trvalá témata jedné z nejstarších literárních soutěží pro psavce všech věkových kategorií.

8.2.2009
SDÍLEJ:

Magické číslo 44 stojí za uskutečněnými ročníky Trapsavce. Foto: Archiv

Tato soutěž se jmenuje Trapsavec a vstoupila již dosvého 35. ročníku.

Zapojit se lze jak poezií, tak prózou a práce účastníků jsou v obou případech rozděleny do skupiny do 23 let a nad 23 let. Tím je dána určitá generační souměřitelnost v hodnotitelských kritériích pro jednotlivé věkové kategorie. Pátou úplně zvlášť posuzovanou skupinou jsou ti, kteří bez ohledu na věk a žánr získali v předešlých ročnících soutěže již tři umístění na prvních třech příčkách. Označení této škatulky úspěšných autorů zní – oldpsavci a vlastně už samotné zařazení do této kategorie je nesporným úspěchem.

V každém ročníku pak jedna jediná soutěžní práce získává putovní cenu Zlatého Trapsavce, na níž je vždy zvěčněno datum a jméno autora.

„Soutěž je otevřená každému, kdo má pocit, že má k danému tématu co říci. Není jen celostátní, ale doslova už mezinárodní, protože se pravidelně účastní i psavci ze Slovenska a výjimkou nejsou ani rodáci, někdejší emigranti, žijící v zahraničí. Nově jsme zavedli, že právě zahraniční účastníci mohou své práce posílat mailem. Za těch čtyřiatřicet ročníků, které má Trapsavec na kontě, jsme se setkali už s ledačím. Některé ročníky jsou slabší na poezii, jiné na prózu, stejně tak mírně kolísavá je i celková úroveň přihlášených prací,“ hodnotí dosavadní průběh literární prezentace Iva Spurná a Michael Antony, garanti soutěže.

Jak uchopit téma?

Bez zajímavosti není ani to, jak autoři volné přírodní téma uchopí a jak si poradí s originalitou svého poetického či prozaického vyjádření. Ne všechna překvapující zjištění v tomto směru jsou právě pozitivní.

Pořadatelé ze sdružení Avalon, které soutěž zajišťuje již pěknou řádku let, si posteskli na poměrně malou účast soutěžících v posledním ročníku. Pokud ale mohu posoudit ve vztahu k jiným, daleko více podporovaným soutěžím, představuje půl druhé stovky prací na tomto poli pořád ještě slušný zájem. Pravda je, že pokud se bude tento počet měřit s obsazením třeba osmi stovek příspěvků v minulosti, je tento trend evidentně sestupný.

„Svým způsobem se na zmiňovaném poklesu podepisuje i to, že dnes mají psavci daleko širší možnosti prezentace – ať už na stránkách rozličných časopisů a almanachů, mohou si dokonce takové periodikum sami vydávat, uplatňují se i na pořádaných literárních večerech, poetických festivalech, na internetových servrech nebo dokonce vlastních webových stránkách. Ubylo i oné přirozené zdravé soutěživosti a hledání spřízněných duší,“ říká literární kritik David Malý.

Svěřte se papíru

Přesto zůstává ještě dost těch, kteří svěřují své pocity a dojmy papíru a kteří stojí o určitou formu konfrontace s pracemi druhých. Proto se každoročně na slavnostním vyhlášení výsledků soutěže sejde někde v přírodě u táborového ohně slušný počet psavců, ať už momentálně uspěli, či nikoliv. Součástí těchto setkání s předáváním cen jsou i dobře připravené výstavy kresleného humoru, fotografií či knižních počinů z řad trapsaveckých příznivců a časopisů s přírodní a hlavně trampskou tematikou. A nejedno jméno ze současné spisovatelské nebo žurnalistické scény v minulosti prošlo právě Trapsavcem.

„Uzávěrku jsme už před časem posunuli na konec dubna. Každý zájemce se může zúčastnit maximálně třemi pracemi v poezii a třemi v próze, s rozsahem každé maximálně do čtyř stran A4. Každý ze soutěžních příspěvků musí být poslán v devíti exemplářích – to kvůli porotcům a také pro tiskové podklady. Každý rok totiž vydáváme i sborníček vítězných prací, který dostane každý účastník zdarma, a staráme se o to, aby se práce ze soutěže objevily i v celé řadě dalších tiskovin. Soutěž je anonymní, což znamená, že soutěžící napíše jméno a adresu pouze na připojený lístek a přiloží i ofrankovanou obálku se svou adresou, kam jim bude pak zaslaná pozvánka na vyhlášení výsledků,“ upřesňuje Michael Antony.

Pokud se rozhodnete změřit své schopnosti v této přitažlivé literární soutěži,.stačí poslat své básničky či povídky na adresu: Sdružení Avalon, Komořanská 87/13, 143 00 Praha 4.

Autor: Hana Hosnedlová

8.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
2

Jihočeský kraj zatím o stávce řidičů nemá informace

Speciální jednotka nakoupila nové vystrojení (kombinézy a bundy) a technické vybavení (stativy, dalekohledy). Do maskovacího obleku pro odstřelovače zvaného "hejkal" se pro fotografii Deníku oblékl krajský policejní tiskový mluvčí Jiří Matzner.
12

OBRAZEM: „Hejkaly“ chránící Temelín není vidět

Jihočeška si vyzpívala cenu Thálie

Praha, České Velenice /OBRAZEM/ – Z rukou Jiřího Suchého převzala v Národním divadle v Praze cenu Thálie sopranistka Lenka Pavlovič za roli Hortenzie v představení Ples v opeře, které hraje v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě.

Extraliga je po nesmírně cenné výhře v Pardubicích zase o malý kousek blíž

Pardubice – Extraliga je zase o malý kousek blíž. Hokejisté ČEZ Motoru vstoupili do baráže o nejvyšší soutěž strašně cenným vítězstvím 2:1 na ledě favorizovaných Pardubic. V pátek se Jihočeši představí poprvé doma proti Karlovým Varům (17.30).

Řidiči ujeli od tří nehod

České Budějovice – Policisté uvítají svědectví občanů ke třem dopravním nehodám. Ve čtvrtek 23. března v 13.45 h se dosud neznámý řidič tmavého vozidla jedoucího od Hraniční ulice střetl na křižovatce ulic Vrbenská a Vodní s jedoucí cyklistkou.

Zlaté ruce Luboše Roba, z nulového úhlu trefil v Pardubicích tři body

Pardubice – Byl to neuvěřitelný moment. V úvodním barážovém duelu ČEZ Motor dlouho vedl na pardubickém ledě 1:0. Ve třetí třetině ale Dynamo tlačilo, šest minut před koncem vyrovnalo a s Jihočechy to nevypadalo vůbec dobře. Ale v poslední minutě přišel moment, který zmrazil narvanou Tipsport arénu. Hosté hráli přesilovku, Žiga Pavlin posunul kotouč Luboši Robovi (21 let), jenž ho napálil z první z takřka nulového úhlu a trefil dokonale. Gólman Růžička se nestačil přemístit a Motor slavil mimořádně cenné tři body.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies