VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Trpaslík má v hlavě Trnkovu Zahradu. Začal Anifilm

Třeboň /DENÍK Z ANIFILMU/ - V lázeňském městě začal pátý ročník festivalu Anifilm, do neděle přinese 350 snímků. Děti řádí v dílnách, zámek zaplnily loutky, v altánu děsil čaroděj.

7.5.2014
SDÍLEJ:
Fotogalerie
28 fotografií

Anifilm 2014 v Třeboni. V předsálí kina stojí trpaslík jako lákadlo na výstavu Trnkova Zahrada 2.Foto: Deník/ Václav Pancer

Na asi dvoumetrovém bílém písmenu F před centrem Roháč jsou zavěšená tři školní dřevěná kružítka. Místo křídy mají voskovku. Děti kreslí motýla, portrét dívky Petry, strom, slunce a pejsky. Písmena, jež budou v noci svítit, vytvořil a po Třeboni rozmístil Hynek Dřízhal jako lákadla na Anifilm, který začal 6. května a do neděle přinese 350 snímků. Promítání pro děti i filmové hity na náměstí jsou zdarma.

U kina vábí velké A, kam už kdosi nakreslil kocoura Bimbase. Vedle stojí obří tužka, v ní zapíchané desítky malých. Jednu si v úterý po 11. hodině bere asi čtyřicetiletá žena a píše: Ahoj Třeboň!

„Letošní ročník jsme oblékli do tužek a fixů, které používá většina výtvarníků animovaných filmů,“ říká producent Anifilmu Tomáš Rychecký. „Tento styl nám připomíná starou a zapomenutou klasickou techniku animace. V záplavě všech 3D digitálních postav nám připadá, že pro děti 
i ostatní je to svěží závan a retro toho, jak animace vznikla a že i dnes tužky, pastelky a štětce potřebujeme,“ vysvětluje.

Producent Anifilmu Tomáš Rychecký a mluvčí Gabriela Zajícová mají smysl pro humor.Díky písmenům může ve městě animovat každý. U Roháče na ně zrovna malují děti ze ZŠ Loučovice. Jejich učitel Jaroslav Jonáš jezdí do Třeboně již od časů AniFestu, pokaždé s prvňáčky. Z dílen si rok co rok odvezou minifilmy.

„Anifilm a tvoření je náš výchovný pilíř. Velké dobrodružství je už jenom sehnat dopravu… Říkám jim, že je čeká modelína, papír, tužky, barvičky, pávi, týden předem se jim o tom zdá. Po dílničkách chodíme po Třeboni, řízek na náměstí, zmrzlina, zámecký park,“ říká Jaroslav Jonáš, který při kreslení vede děti k tomu, že jejich pes je skvělý, ať je jakýkoli.

Druhé patro Roháče hučí. Desítky dětí jsou ponořeny do dílen. Klasickou ruční animaci zkouší 12letá Aneta Pešková ze ZŠ Malá strana v Týně nad Vltavou; kreslí louku se stromy. Její spolužák Martin Dušek modeluje zvířátka do svého filmu. „Tohle bude pes, tohle ryba, nebo duch,“ ukazuje.

S ruční animací jim pomáhá lektorka Klára Marešová. Podle námětu doporučí techniku. „Někteří si klasiku rádi vyzkoušejí, protože si mohou zahňácat, zašpinit se… Holky, vy byste potřebovaly kameramana,“ obrací se k žákyním, když při rozhovoru nestíhá fázovat změny obrázku.

Mladší děti spíše kreslí 
a modelují, zatímco starší kluci naběhnou k tabletům. K animaci jsou připravené knoflíky, mušle i loutky, v jiné části si děti své skeče samy zvučí. „Co natočí, si také oruchují – prase chrochtá, bomba bouchá,“ říká Klára Marešová.

Anifilm 2014 v Třeboni. Dílny animace v cenntru Roháč.

V Roháči se dopoledne dívá na pohádky 200 dětí, v divadle se nacvičuje zahájení, kde dostane cenu Zdeněk Smetana. Moderátoři právě řeší, zda oslovit porotce Františka Vášu přezdívkou Fáňa. V pravém rohu jeviště tři finští muzikanti zkouší, jak podbarvit představení poroty. „Na harmoniku hraj happy. Je to utahaný, potřebujeme to rychlejší,“ nabádá je moderátor Měcháček.

První kávy se vaří v kinokavárně. Servírka Michaela Homolková je za Anifilm ráda. „Rozhodně máme větší obraty než po zbytek roku. Je to pro nás hlavně finanční přínos, protože jinak sem moc lidí nechodí, jen, když se promítá,“ říká.

Zelený čaj upíjí Tomáš Rychecký a líčí, proč je v předsálí trpaslík. Stojí tam jako ochutnávka výstavy Trnkova Zahrada 2, která bude příští rok v Západočeském muzeu. Připravují ji syn a vnuk slavného výtvarníka. „Zepředu vypadá jako trpaslík ze zahrady, ale když člověk poodejde, zjistí, že je dutý 
a v hlavě mu běží film. Divák má možnost vidět svět trpasličíma očima,“ říká producent.

Anifilm 2014 v Třeboni. Soutěž Animace hledá talent v zámeckém parku.Animačně žije také zámecký park. V altánku se rodí jeden 
z deseti minifilmů soutěže Animace hledá talent. „Mám tu rádobykouzelníka, ten má neatraktivní ženu. Rozhodne se ji tak trochu vyděsit, čímž se jí zbaví,“ říká 33letá Livie Dolanská z Tuchomi u Jičína.

Na první den festivalu je po Třeboni dost živo. Již loni se před sály stály fronty, letos to asi nebude jiné, ohlásilo se zatím 700 profesionálů. „Problém máme s bydlením, protože jsme si hosty zmlsali a všichni chtějí bydlet v centru. To je beznadějně obsazené, včetně všech penzionů,“ říká Tomáš Rychecký.

V zámecké galerii dolaďují odpoledne výstavu finských loutek, Finsko slaví 100 let animace. Hned za dveřmi visí velký kozel, kousek dál jsou kovář, koráb s Carmen, ptákočlověk, loutkový vozembouch i město 
s barem a cedulí Happy Hour. 
V loutkářské dílně si děti vyrobí ptáčka či loď. Dění pozorují 
i skuteční ptáci: na trávníku si hoví tři pávi, kolem nich běhá kos, který hledá něco na zub…

Autor: Václav Koblenc

7.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rozmrzlá Samsonova kašna na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích přilákala hledače mincí, kteří drobné loví za pomoci provázku s magnetem na konci.
1

Z rozmrzlé Samsonovy kašny loví lidé mince

Takto v současnosti vypadá lipenské jezero v Horní Plané.

Led na lipenském jezeře začal povolovat, ale lyžovačka v regionu pokračuje

V masopustním průvodu měli Strážkovičtí geodety, kteří vyměřili obchvat obce

Strážkovice (FOTOGALERIE, VIDEO) - Tradiční růžičková koleda se vydala v sobotu ráno na obchůzku Strážkovicemi. Dávnou masopustní tradici v obci na hlavním tahu z Budějovic do Trhových Svinů obnovili před šesti lety.

Ostraha obchodu zabránila krádeži

České Budějovice – Dva pánské parfémy za 1400 korun zcizil ve středu 37letý muž v drogerii u budějovického náměstí. 

Bábu z ledu zhlédli v plavkách

České Budějovice - Páteční promítání nového filmu Bába z ledu si nenechala ujít ani skupinka otužilců. "Vypravili jsme se na film, abychom propagovali otužování a abychom zažili nějakou legraci. Budeme se dívat v plavkách," vysvětlila Markéta Čápová z Promrzlých pijavic.

Foťte masopustní průvod a ukažte své snímky

Maškary, různé masky i krojované potkáte o víkendu v ulicích vašeho města či vesnice. Koná se totiž masopust. Pokud budete mít u sebe fotoaparát, neváhejte, vyfoťte fašankový průvod a pak snímky pošlete do redakce Českobudějovického deníku, zveřejníme je.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies