Co potřebuje ke své práci umělecký grafik? Jak to vypadá v kovárně a jak se vyrábí keramika? To všechno budou moci o nadcházejícím víkendu zájemci zjistit přímo v dílnách umělců. V Jihočeském kraji se již potřetí uskuteční Dny otevřených ateliérů, zdarma bude přístupno celkem 81 míst.

„Touto akcí chceme přivést lidi k umění jinou cestou než obvykle. Na rozdíl od běžné návštěvy galerie teď budou mít možnost setkat se přímo s umělcem, podívat se, jak pracuje, a často si i něco vyzkoušet,“ popsala manažerka projektu Jana Tolnayová. Nejvíce ateliérů bude podle ní otevřeno v Českých Budějovicích a okolí, zapojili se ale i umělci z Písecka, Táborska či Jindřichohradecka.

Ve své dílně přivítá návštěvníky například kovář Jaromír Čížek z Komařic. Ten se akce zúčastnil již loni a byl spokojený. „Myslím, že je to velice zajímavý projekt, díky kterému se rozšíří povědomí o naší práci,“ řekl Čížek. Kovářství bude otevřené po oba dny od 9 do 17 hodin. Zájemci si budou moci prohlédnout řadu výrobků i na vlastní kůži vyzkoušet, co kovářské řemeslo obnáší. Navíc bude volně přístupné muzeum zámků, které s dílnou sousedí.

Vytvoří obří obraz

Pravidelně se do Dnů otevřených ateliérů zapojuje také novohradská Koželužna. Květa Jarolímková z místního Kulturního a informačního centra si totiž myslí, že Koželužna by měla patřit lidem, a proto vítá každou příležitost, jak sem nalákat návštěvníky. „Letos tu budeme mít výstavu fotografií z našeho letního festivalu Novohradské hraní a obrázky od dětí,“ uvedla.

Kromě toho se bude v Nových Hradech malovat obří obraz na téma Moje přání. Každý, kdo přijde, může na plátno doplnit svůj motiv. Děti tu ještě budou vyrábět draky. Zájemci ale musí stihnout Koželužnu navštívit během soboty, v neděli totiž bude zavřená. „Sami se také chceme jet podívat do ateliérů k jiným umělcům,“ vysvětluje s úsměvem Jarolímková.

Hned dvě různá místa představí o víkendu výtvarnice Marie Šechtlová z Tábora. V sobotu odpoledne otevře svůj ateliér v Bezručově ulici. „Maluji a věnuji se grafice, o které toho lidé většinou moc nevědí. Ukážu tedy, jak grafika vzniká. Každý u mě navíc dostane kávu,“ láká Šechtlová.

V neděli mezi 13. a 18. hodinou pak bude otevřené muzeum fotografie Šechtl Voseček na rohu náměstí Mikuláše z Husi a Filipovské ulice. Zde je k vidění výstava věnovaná vášnivému fotografovi a průkopníkovi kinematografie Ignáci Šechtlovi. Expozice mimo jiné nabízí nejstarší dochované snímky Tábora či fotografie z příjezdu císaře Františka Josefa I.

Dále se Dnů otevřených ateliérů zúčastní například Alšova jihočeská galerie, Střední uměleckoprůmyslová škola v Bechyni, akademický malíř Teodor Buzu nebo českobudějovický Dům umění. Kompletní seznam najdou zájemci na webových stránkách dnyotevrenychatelieru.cz. Tam také organizátoři doporučují několik tras prohlídek. „Dále jsme označili ateliéry vhodné pro rodiny s dětmi,“ doplňuje Tolnayová.

Lidé, kteří nechtějí umělce navštěvovat sami, se mohou připojit ke komentované prohlídce s autobusovou dopravou. Odjezd je v sobotu v 9 hodin od Jihočeského muzea a trasa vede před galerii ve Vodňanech a sklářskou huť na Hluboké zpět k budějovickým umělcům.

Připravené jsou i pěší komentované prohlídky po krajském městě. Ty budou začínat na náměstí Přemysla Otakara II., kde organizátoři postaví také informační stan.