VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O stopách v krajině jako duchovním poselství

České Budějovice - Drobná sakrální architektura v jihočeské krajině bude tématem výstavy nazvané Duchovní krajina: Jižní Čechy – Bretaň, kterou pořádá občanské sdružení Hortensia v rámci Dnů francouzské kultury a Mezinárodního dne památek.

6.4.2009
SDÍLEJ:

Snímek božích muk u Malont je jedním z příkladů naprosté harmonie přírody, krásy a ducha krajiny. Foto: Vlaďka Pavlová

V českobudějovickém DK Metropol si ji budou moci návštěvníci prohlédnout od 16. dubna. Téma duchovní krajiny v našem regionu ztvárňuje soubor padesáti velkoplošných fotografií fotografa Jiřího Tillera.

Jeho celoroční práci na tomto projektu zdokumentuje reprezentativní katalog s mapou Jihočeského kraje a označenými místy fotografovaných lokalit. Jiří Tiller je rovněž autorem multimediální projekce k výstavě a souboru fotografií z partnerského regionu Bretaň.

K duchovnímu obsahu výstavy přispějí svými obrazy i dva přední českobudějovičtí malíři Miroslav Konrád a Roman Brichcín, sochy světců z lipového dřeva jsou dílem současného uměleckého řezbáře Tomáše Štolby. Celý výstavní soubor doplňuje ještě dvacítka dokumentárních panelů s fotografiemi drobné sakrální architektury a popisy její typologie v různých oblastech jihu Čech.

Výstavu pořádá občanské sdružení Hortensia ve spolupráci s českobudějovickým územním odborným pracovištěm Národního památkového ústavu a Francouzskou aliancí Jižní Čechy – České Budějovice.

„Naše sdružení chce výstavou zprostředkovat návštěvníkům pocity, které i v současné době, a možná právě v ní, mohou vyvolat projevy lidské víry a citu, smysl našich předků pro krásu a soulad. Právě tyto hodnoty se nám uchovaly díky stavbám kostelů, ale i kaplí, kapliček, kalvárií a božích muk.

Výstava vybídne i k zamyšlení. Někdo možná usoudí, že ty drobné stavbičky sice mají svůj půvab, ale patří do minulosti,“ uvedla galeristka a kurátorka výstavy Alena Schelová. „Jestliže naši předkové věřili ve spravedlivou a moudrou autoritu nad sebou – v co věříme my? Co nám dodává jistotu a jaké stopy v krajině zůstanou po nás?“ zeptala se několika osobností našeho veřejného života.

Jiří Paďour, biskup českobudějovický: „Různé kapličky, takzvaná Boží muka, kříže, které vidíme na rozcestích, při cestách, na stráních a v alejích nebo na mezích a v polích, vyjadřují podivuhodnou, prostou a krásnou zbožnost našich předků. Dnešní lidé je vnímají jako kulturní památky. Mnohé jsou i chráněné státem. Rád bych připomněl, že jejich hlavním smyslem nebyla ozdoba krajiny, ale výraz upřímné, praktické, každodenní zbožnosti našich lidí. Byli rádi doma a zároveň museli odcházet z nejrůznějších důvodů do světa.

Kříž u cesty a na křižovatkách jim připomínal, že je na cestách provází živý Bůh, jehož velké činy, stvoření a vykoupení, znali z biblického vyprávění a z každoročních liturgických období, především Velikonoc. Důvěrný vztah ke Kristu Pánu a hluboká úcta k Němu našly vnější vyjádření v těchto pomníčcích (od slova pomni, tzn. pamatuj!).

Oživovaly a povznášely celé životní i pracovní prostředí. Pracovalo se přece celá staletí především na polích. Z hlediska kulturního a krajinotvorného cítíme dosud jemnost a taktnost těchto kapliček, pomníčků i prostých křížů.

Je potěšitelné a dojemné, že se objevilo mnoho lidí – dobrodinců, kteří tyto krásné objekty opravili a nadále udržují. Mne samotného kdysi napadlo: kdože to asi postavil a proč? A tak se od té doby modlím u každé takové kapličky adresně za původce – předchůdce. Jako bych stál na prahu věčnosti… Zastavím se u křížku třeba i v noci, pomodlím se „Otče náš“ a pak se dívám na nádherné hvězdné nebe a myslím na to, že Bůh je stvořitel všeho viditelného i neviditelného. Autor – Otec. Otec nás všech. A mlčím.“

František Krejča, etnograf Jihočeské muzeum: „Kapličky rád vidím a potkávám; jsou krásné, zdobí krajinu a zároveň mají duchovní rozměr. Kdykoli jdu kolem, myslím na to, jak to asi vypadalo v době, kdy se stavěly a pak se zaskvěly v celé své nádheře. Když se u nich scházeli lidé, protože to byl pro ně svátek, pomodlili se a prožívali si, že tu mají něco nového a pěkného.

Myslím, že jsme dnes ochuzeni, když necháváme kapličky zarůstat a rozpadat se. Někdy jsou lidé otráveni nebo naplněni záští a vylévají si vztek na všem, co se nemůže bránit, včetně kapliček. V nedávné minulosti se často stávalo, že kaplička byla spojena s událostí místním lidem nepříjemnou, a tak doufali, že jejím zánikem odstraní zlou vzpomínku. Někdy v tom bývalo špatné svědomí, ale jindy to byla i bolest.

Znám případ, že sedlák, jehož rod kapličku postavil, byl v padesátých letech vystěhován za dramatických okolností. Ostatní chtěli nepříjemnou vzpomínku vytěsnit a ze strachu neudělali nic pro to, aby kaplička zůstala zachována; zub času způsobil, že se rozpadla. Na rozdíl od vnitrozemí jich v Pošumaví takhle bylo hodně zničeno.“

Autor: Vladimíra Pavlová

6.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
U Horního Bolíkova na Jindřichohradecku boural zájezdový autobus.
18

Řidiči maďarského autobusu od Bolíkova hrozí trest

V zámeckém letním amfiteátru v Dačicích se každé léto koná Rockfest.

V Dačicích zazní rock, hlavní hvězdou bude Arakain

DOTYK.CZ

Před 41 lety se Zlaté piesky zalily krví. Došlo k nejhorší letecké havárii u nás

/VIDEO/ Pavol Hammel měl krušnou noc, slavilo se, pilo. Teď je kolem osmé ráno a on vláčně klimbá v odbavovací hale pražské Ruzyně. Pár kolemjdoucích ho poznává, je to frontman bigbítové kapely Prúdy, v roce 1976 dost populární. V 8:27 se zvedá dopravní letoun Iljušin Il 18-B z ruzyňské rampy, bez rockera na palubě. Alkoholové koma mu právě zachránilo život.

Nové byty se staví hlavně u velkých měst nebo v rekreačních oblastech

Jižní Čechy - Celkem 1244 nových bytů dokončili vloni stavbaři na jihu Čech. Nejvíce bytů vzniklo v Českých Budějovicích, zájem ale developeři a budoucí obyvatelé nových bytů mají i o obce blízké velkým městům anebo o rekreační oblasti.

Sestry nečekají na peníze státu, platí totiž šéfové

Jižní Čechy – Příplatky sestrám budou platit někteří zaměstnavatelé ze svého, dokud slíbené peníze na vyšší mzdy nepošle stát. Kraj požádal ministerstvo o 33,4 milionu korun na dvoutisícové navýšení platů zdravotnických nelékařských pracovníků u lůžek v 17 nestátních zařízeních.

V Krumlově zahraje další světová hvězda - Julian Rachlin

Český Krumlov - V pátek 28. 7. čeká letošní ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov jeden z nejvýznamnějších koncertů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení