VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: TRHOVÉ SVINY

Péči o Terčino údolí berou do svých rukou

Nové Hrady - Zpustlý park znovu získává na kráse, místní se tu v sobotu sejdou na další brigádě.

Oblíbený kantor byl trnem v oku starostovi

Slavče - V nevelké obci Slavče, pár kilometrů jižně od Trhových Svinů a kousek od Besednice, se od počátku 20. století vystřídala v místní trojtřídní obecné škole řada učitelů a učitelek. Byli mezi nimi také ti, kteří nesli příjmení Kozlík. K tomuto učitelskému rodu patřil též Bohumil Kozlík (*1904), rodák z Trhových Svinů.

OBRAZEM: Berušky si užívají u Žumberka

Žumberk - Dvanáct děvčat z českobudějovického oddílu Berušky, z nichž nejmladší jsou čtyři roky, tráví část prázdnin na skautském táboře u Žumberka. Vyzkoušet si zde mohou všechny své dovednosti včetně rozdělávání ohně, vázání uzlů či věšení a snímání vlajky. Skautské hnutí z jihu Čech o prázdninách dohromady pořádá 72 táborů.

Petra Hobzová relaxuje na chalupě

Žumberk - Pamatujete si na maličkého ztřeštěného Puka ve Snu noci svatojánské v režii Jiřího Menzela na otáčivém hledišti v Českém Krumlově? Petra Hobzová si právě touto postavičkou získala okamžitě srdce stovky nejen jihočeských diváků. Od té doby už sice uplynulo více než 20 let, ale podle jiskřiček v očích a nakažlivého smíchu sympatické herečky máte pocit, jako by to bylo včera.

Na Novohradsku čekají cyklistu kopce, ale také řada památek a zajímavostí

Novohradsko - O Novohradských horách se říká, že jsou stejně krásné jako Šumava, navíc v mnoha ohledech nedotčené a turisty trochu opomíjené. Přitom tu na cestách potkáte nejen krásnou přírodu, ale i spoustu památek a zajímavostí. O tom, že je to pravda, se můžete přesvědčit třeba na třicetikilometrové trase, kterou popisuje dnešní díl letního seriálu určeného především cyklistům.

Hasiči hrají dětem pohádky přes půl století

Borovany - Že jsou dobrovolní hasiči v Borovanech opravdu dobří, dokazují desítky trofejí rozmístěných po celé hasičárně. Oni ale umějí ještě něco jiného. Hrát loutkové divadlo. A jde jim to tak dobře, že letos oslaví 60 let od vzniku loutkového souboru.

V Hojné Vodě hledali krále dřevorubců

Hojná Voda - Sílu, rychlost, obratnost. To všechno museli prokázat muži, kteří se chtěli pyšnit titulem „král dřevorubců". Toho už potřetí hledali druhou červencovou sobotu v Hojné Vodě.

OBRAZEM: Milovníci borůvek se sjeli do Borovan

Borovany - Desítky stánků se všemožnými řemeslnými výrobky, folklorní hudba a tolik borůvkových dobrot, až z toho návštěvníkům zrak přecházel. Tak to o víkendu vypadlo v Borovanech. Už po jedenácté se v areálu zdejšího kláštera uskutečnilo tradiční Borůvkobraní.

OBRAZEM: Napečeno. Svátek borůvek je tu

Borovany - Už v sobotu vypukne v Borovanech na Českobudějovicku tradiční slavnost zvaná Borůvkobraní. Na tisíce návštěvníků je třeba se připravit. Místní důchodkyně pečou už pojedenácté koláče. Borůvky vykoupily od místních sběračů. Po koláčích se pustí do lívanců a tzv. natahaček. Na borůvkové koláče si nakoupily: 100 kg mouky, 30 kg cukru, 3 balíky mléka, 10 kg tuku. 

Trenér Korčák prahne po titulu mistrů Evropy, Pecková poletí za velkou louži

Ledenice – Softbalisté prázdniny neznají. Alespoň ti nejlepší v Česku, mezi které se řadí i zástupci jediného extraligového klubu v kraji – Žraloků Ledenice.

Za války posloužila zvoníkovi hilzna

Zaliny - Druhá světová válka zasáhla také do osudů Zalinských. V roce 1929 si vystavěli novou kapli, kterou opatřili novým zvonem. Ale ze zvonění se po začátku druhé světové války příliš dlouho neradovali. V roce 1941 se totiž rekvizice zvonů dotkla nejen kostelů, ale i kapliček.

Emil Roděj miluje nejvíc veterány ze třicátých let

Jílovice - Sníte o cestě kolem světa? Tak toto přání si Emil Roděj
z Jílovic u Českých Budějovic splnil už několikrát. A jak říká, vůbec mu nevadí, že se jedná pouze o cestu kolem jihočeského Světa. Právě tento rybník v Třeboni totiž objel už několikrát, a to vždy v některém ze svých nádherných veteránů. Ty jsou jeho velkou chloubou a láskou, jež začala už v Emilově dětství.

V Trocnově prozrazují nové detaily z Žižkova života

Trocnov - Věděli jste, že Jan Žižka zřejmě na jedno oko neviděl již od dětství a zřejmě proto mu říkali malý Ješek? Máte chuť vyfotit se u koně slavného vojevůdce v životní velikosti? Zajímají vás zbraně z dob husitských válek nebo málo známé detaily z Žižkova života?

OBRAZEM: Kdo má rád na Martinském mlýně

Hrádek u Pečína - Už po páté se v sobotu 13. června na Martinský mlýn vrátil dětský den a benefiční koncert známých hvězd Kdo má rád. Pro děti byl připravený dětský den s pohádkovými bytostmi kolem rybníka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení