VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sčítání lidu, sčítání duší?

Zamyšlení na neděli

12.3.2011
SDÍLEJ:

Sčítání lidu začalo. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Pavel Sonnek

V těchto dnech probíhá sčítání lidu. Vedení státu potřebuje vědět, kolik je v naší zemi lidí, domácností a sporáků, a taky věřících. Jeho snaha je pochopitelná! Aby mohla být naše země dobře spravována, je nutné, aby její správci měli přehled a všechny dostupné informace. Na mnoha kazatelnách různých konfesí jsem zaznamenal výzvu k vstřícnému přístupu farníků nebo alespoň informaci o nastávající statistické snaze vtěsnat do kolonek a řádků také počty věřících. Celý proces i jeho prezentace mne nutí k několika otázkám.

Bude stát měřit význam církví podle počtu jejích členů? To by byla velká škoda, vždyť tato společenství lidí, jsou trochu více než jen sborem dobrovolných hasičů nebo včelařů (nic proti těmto skupinám, právě naopak). Církve vůči společnosti plní několikerou úlohu. Mají význam kulturní – spravují vzácné architektonické památky, vydávají vlastní tisk, jejich členové působí v pěveckých sborech, divadelních kroužcích. Nezapomeňme na vzdělanostní službu – jsou zde církevní mateřské, základní i střední školy, myšlení a názory ovlivňují křesťanští myslitelé z univerzitního prostředí i mimo něj. Církve by mohly dělat více, ale na to, že jsme „ateistickou zemí“, je jejich slovo silně slyšet.

Co je ovšem hlavním posláním církve? Co ji skutečně dělá církví a odlišuje od zájmových skupin pěstujících nějakou filozofii, péči o památky a soukromé školy? Je to služba zvěstování evangelia, dobré zprávy. Pán Bůh stvořil a spravuje svět k dobrému, Ježíš Kristus žil, zemřel a zmrtvýchvstal pro nás a Duch svatý nás oslovuje a vede k vděčnosti, odvaze, pokoře a odpouštění. Tato zvěst má samozřejmě své kulturní, politické a společenské dopady, které jsou ovšem jen a jen důsledkem a nikoliv příčinou existence církví.

Hledají církve dostatečně Boží království, aby jim ostatní mohlo být přidáno? Jinými slovy, slouží podstatným, aby mohly konat služebné? Dají nám odpověď na tuto otázku vyplněné sčítací archy? Ty lidské ne, ty Boží si více cení snahy, odhodlání a činu, a to je taky dobrá zpráva. richard.vlasak@denik.cz

Autor: Richard Vlasák

12.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vlastimil Dostálek

Vítězná premiéra trenéra Jelínka, ČEZ Motor veze z Litoměřic tři body

Ilustrační foto

Lehké zranění ze současného odbočování a předjíždění

Hledá se ukradená motorka

České Budějovice – Majitel černé motorky značky SYM AZ s registrační značkou 7C3 3404 nemá na čem jezdit. Jeho zaparkovaný dopravní prostředek mu někdo v sobotu ukradl v ulici Slunečná. Svědkové, kteří motorku po krádeži viděli nebo mají informace, kde by se mohla nacházet či kdo na ní odjel, nechť volají na 158.

Dokončit cyklostezku stihnou možná dřív

Zliv – Řidiči mířící do Zlivi si konečně oddychnou, cyklisté a chodci ze zas budou moci už zanedlouho bezpečně procházet po jindy frekventované silnici. Do finále totiž míří práce na nové cyklostezce vedoucí právě kolem hlavní silnice na Zliv a bude končit u odbočky na Vondrov.

Teplé počasí přepsalo rekord z roku 1885

Jižní Čechy – 132 let starý teplotní rekord pro České Budějovice a 16. říjen neplatí. Pondělní léto ustanovilo nový.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení