VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sváteční zamyšlení

Zelený čtvrtek

21.4.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Říká se, že zvony na Zelený čtvrtek odlétají do Říma, a že řechtačky převzaly jejich úlohu. Tvrdívá se, že máme jíst zelené jídlo
a začít s pečením mazanců. V lidové slovesnosti a zvycích se zrcadlí snaha našich předků zachovat posvátnost dne, který předchází Velkému pátku. Zelený čtvrtek připomíná tak důležité události ze života Ježíše Krista, očekávaného Spasitele, že nemůže jít o běžný den.

Ježíš usedá spolu se svými učedníky k prostřenému stolu. Chce podobně jako jiní židé oslavit Pesach. Svátek „nekvašených chlebů,“ který měl lidu Abrahámovu, Izákovu a Jákobovu zpřítomnit vyprávění o vyvedení z egyptského otroctví. Po večeři se Nazaretský obrací na učedníky, bere do rukou chléb a láme jej. Potom i kalich. Je to projev vděčnosti a zároveň symbolická předzvěst jeho utrpení na kříži, oběti za všechny. Za pár desítek let první církev tento čin ustanoví jako Večeři Páně, eucharistii. Je znamením solidarity jejích bohatých členů k těm chudým, předzvěstí nové kvality mezilidských vztahů, projevem víry, že Ježíšova slova dojdou naplnění a že smrtí láska Boží k člověku nekončí. Měřítkem víry má být právě Ježíšův způsob života a odměnou opětovné stolování s věrnými učedníky na konci věků.

V janovské tradici, které v evangelijním vyprávění akcentuje jiné prvky, než ta matoušovsko–lukášovská, vidíme Ježíše, jak svým učedníkům myje nohy. Ten, jejž křesťané vyznávají jako svého Pána je pokorným služebníkem člověka.

richard.vlasak@denik.cz

Autor: Richard Vlasák

21.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Ztratily se děti. Našly je kamery

Rybník na Horní Bráně je jedním z míst, kde režisér Václav Marhoul natáčí Nabarvené ptáče.
22

Malého Péťu režisér objevil při americkém fotbalu v Českém Krumlově

OBRAZEM: Už na Novohradsku rostou

Českobudějovicko - Stovky hub našli Vladimír Kumpoch a Iveta Zuklínová z Českých Budějovic,v okolí rybníka Žár na Novohradsku.

Rajčata si na sluníčku libují, jabloně trápí sucho

Českobudějovicko - Počasí letos ukazuje zahrádkářům dvojí tvář. Prospívá, ale i škodí.

Turisté mají po bouřce omezený pohyb po Šumavě

Šumava - Následky bouřky z pátku na sobotu postihnou i návštěvníky Šumavy. Některé pěší a cyklistické trasy jsou dočasně nepřístupné.

OBRAZEM: 115. výročí spolku "Vltavan"

Purkarec - Purkarec zaplavili voraři. Spolek "Vltavan" oslavil 115. výročí své existence. Letos se rozhodli k výročí nestavět vor, ale zrekonstruovat kapličku svatého Jana Nepomuka, patrona všech plavců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení