VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sváteční zamyšlení

Zelený čtvrtek

21.4.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Říká se, že zvony na Zelený čtvrtek odlétají do Říma, a že řechtačky převzaly jejich úlohu. Tvrdívá se, že máme jíst zelené jídlo
a začít s pečením mazanců. V lidové slovesnosti a zvycích se zrcadlí snaha našich předků zachovat posvátnost dne, který předchází Velkému pátku. Zelený čtvrtek připomíná tak důležité události ze života Ježíše Krista, očekávaného Spasitele, že nemůže jít o běžný den.

Ježíš usedá spolu se svými učedníky k prostřenému stolu. Chce podobně jako jiní židé oslavit Pesach. Svátek „nekvašených chlebů,“ který měl lidu Abrahámovu, Izákovu a Jákobovu zpřítomnit vyprávění o vyvedení z egyptského otroctví. Po večeři se Nazaretský obrací na učedníky, bere do rukou chléb a láme jej. Potom i kalich. Je to projev vděčnosti a zároveň symbolická předzvěst jeho utrpení na kříži, oběti za všechny. Za pár desítek let první církev tento čin ustanoví jako Večeři Páně, eucharistii. Je znamením solidarity jejích bohatých členů k těm chudým, předzvěstí nové kvality mezilidských vztahů, projevem víry, že Ježíšova slova dojdou naplnění a že smrtí láska Boží k člověku nekončí. Měřítkem víry má být právě Ježíšův způsob života a odměnou opětovné stolování s věrnými učedníky na konci věků.

V janovské tradici, které v evangelijním vyprávění akcentuje jiné prvky, než ta matoušovsko–lukášovská, vidíme Ježíše, jak svým učedníkům myje nohy. Ten, jejž křesťané vyznávají jako svého Pána je pokorným služebníkem člověka.

richard.vlasak@denik.cz

Autor: Richard Vlasák

21.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vyprodaná Budvar aréna v Českých Budějovicích sleduje úvodní zápas Českých hokejových her mez Finskem a Českou republikou.
107

Česká reprezentace na úvod porazila Finsko

Vyprodaná Budvar aréna v Českých Budějovicích sleduje úvodní zápas Českých hokejových her mez Finskem a Českou republikou.

Hokejový turnaj začal. Na pořádek ve městě dohlížejí desítky policistů

Starosta Bělče chce prosadit školní autobusy

Táborsko – Zavedení označení školních autobusů a zastávek. To je podle starosty Stanislava Šmejkala způsob, jak chránit zdraví a životy dětí při dojíždění do škol.

Muže srazil vlak, jméno oběť zatím nemá

České Budějovice – Před půl šestou přišel ve čtvrtek o život člověk, kterého srazil vlak u přejezdu nad Malákem poblíž ulice Antonína Janouška.

OBRAZEM: U Olešníka auto narazilo do stromu

Českobudějovicko - U Olešníka ve čtvrtek ráno havarovalo auto.

Jací lidé jsou, poznají z toho, jak mluví

České Budějovice – Nikoli vědci z Prahy, Olomouce nebo Brna, ale vědci z Českých Budějovic, v čele s Daliborem Kučerou z Katedry pedagogiky a psychologie Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity (na snímku), přišli s myšlenkou nevšedního výzkumu mezilidské komunikace.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies