VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Loni ubylo nehod, zemřelo při nich i méně lidí

České Budějovice - Ve srovnání s rokem 2009 došlo loni na silnicích Českobudějovicka k poklesu počtu dopravních nehod.

16.1.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ Pavel Kacerovský

Zemřelo při nich o devět lidí méně a ubylo i zraněných. „V loňském roce jsme ve své činnosti dosáhli velmi dobrých výsledků, což dokazuje přes devět tisíc zjištěných přestupků,“ bilancuje nadporučík Antonín Ambrůžek, nový vedoucí Dopravního inspektorátu v Českých Budějovicích.

Za důležité považuje také to, že se dopravním policistům podařilo při kontrolách dopadnout 142 pachatelů trestných činů a najít 10 ukradených aut. „Služba dopravní policie úzce spolupracuje při plnění úkolů s ostatními útvary i dalšími orgány veřejné správy. V rámci preventivní činnosti často pořádáme nejrůznější besedy a přednášky, kde veřejnost se svou prací seznamujeme. Loni těch přednášek bylo šestnáct,“ vysvětluje nadporučík Ambrůžek. Nejdůležitějším úkolem dopravní policie je podle něj dohled nad silničním provozem, který spočívá krom jiného i v kontrole dodržování povinností všech účastníků. Budějovičtí dopraváci proto loni uspořádali celkem 24 speciálních dopravně – bezpečnostních akcí pod označením X a Y. Na pokutách vybrali za celý rok přes 5,6 milionu korun.

„Odhalili jsme například více než tři stovky řidičů, kteří usedli za volant pod vlivem alkoholu, a dalších pětadvacet, co požili nějakou jinou návykovou látku,“ doplňuje Ambrůžek. Přes 60 lidí se dopustilo maření výkonu úředního rozhodnutí, protože jeli i přes zákaz řízení.
Dalším velmi důležitým úkolem dopravních policistů je samozřejmě i vyšetřování nehod. Loni se jich stalo na Budějovicku celkem 1004, což je o 88 méně než v roce předcházejícím. Nezapočítávají se sem však drobnější kolize, které si řeší řidiči sami pomocí euroformulářů. Těch registrují policisté 1078. Nejčastějšími příčinami nehod bývá nesprávný způsob jízdy a nedodržení nejvyšší povolené rychlosti. Nechybují přitom jen řidiči amatéři, ale i profesionálové. Policisté loni oznámili krajskému úřadu 342 porušení sociálních předpisů (nutné pauzy a podobně) řidiči nákladních vozidel.

Havárie v číslech
Rok Počet
2009 1092
2010 1004
Následky 2009 /2010
Mrtví 22/ 13
Těžce zranění 87/74
Lehce zranění 661/650
Celková škoda 75,3 mil. Kč.
(r. 2010)
(Platí pro Českobudějovicko. Do počtu nehod jsou zahrnuty pouze ty, které vyšetřovala policie – nejsou zde tzv. euroformuláře. Těch bylo dalších 1078.)

Autor: Pavel Kroupa

16.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Radek Prokeš

Radek Prokeš se pokusí porvat o své místo v kádru hokejistů ČEZ Motoru

Nabíjecí sloupky jsou na nádvoří muzea a Sladovny.

V Písku si dobijete baterku a budete online

Samsonovi chybí energie

České Budějovice – Na suchu se tento týden ocitl Samson na centrálním sloupu kašny uprostřed českobudějovického náměstí Přemysla Otakara II. Mimo provoz jsou vodní střiky, které jinak v teplém období roku k této dominantě města neodmyslitelně patří.

Útočník Michal Chovan opouští ČEZ Motor a vrací se domů na Slovensko

České Budějovice - Nepříjemná zpráva se potvrdila. Útočník Michal Chovan definitivně opouští České Budějovice a vrací se domů na Slovensko do Zvolena.

Víly jako učitelky. Říkají dětem, jak funguje příroda

Rudolfov, České Budějovice - Vzdělávat děti tak trochu jiným způsobem a připomenout jim tím třeba věci, na které dnešní společnost dost možná už zapomněla, chtějí manželé Alena a Josef Kučerovi z Českých Budějovic.

Solnice se opravuje, trh se stěhuje, ulice zavírá

České Budějovice – Dvakrát týdně plnily Piaristické náměstí v Českých Budějovicích trhovci nabízející tradiční zboží – od sazeniček rostlin a zeleniny, přes med a jablka až třeba po pekařské výrobky. To se ale od čtvrtka 25. května změní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies