VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Loni ubylo nehod, zemřelo při nich i méně lidí

České Budějovice - Ve srovnání s rokem 2009 došlo loni na silnicích Českobudějovicka k poklesu počtu dopravních nehod.

16.1.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ Pavel Kacerovský

Zemřelo při nich o devět lidí méně a ubylo i zraněných. „V loňském roce jsme ve své činnosti dosáhli velmi dobrých výsledků, což dokazuje přes devět tisíc zjištěných přestupků,“ bilancuje nadporučík Antonín Ambrůžek, nový vedoucí Dopravního inspektorátu v Českých Budějovicích.

Za důležité považuje také to, že se dopravním policistům podařilo při kontrolách dopadnout 142 pachatelů trestných činů a najít 10 ukradených aut. „Služba dopravní policie úzce spolupracuje při plnění úkolů s ostatními útvary i dalšími orgány veřejné správy. V rámci preventivní činnosti často pořádáme nejrůznější besedy a přednášky, kde veřejnost se svou prací seznamujeme. Loni těch přednášek bylo šestnáct,“ vysvětluje nadporučík Ambrůžek. Nejdůležitějším úkolem dopravní policie je podle něj dohled nad silničním provozem, který spočívá krom jiného i v kontrole dodržování povinností všech účastníků. Budějovičtí dopraváci proto loni uspořádali celkem 24 speciálních dopravně – bezpečnostních akcí pod označením X a Y. Na pokutách vybrali za celý rok přes 5,6 milionu korun.

„Odhalili jsme například více než tři stovky řidičů, kteří usedli za volant pod vlivem alkoholu, a dalších pětadvacet, co požili nějakou jinou návykovou látku,“ doplňuje Ambrůžek. Přes 60 lidí se dopustilo maření výkonu úředního rozhodnutí, protože jeli i přes zákaz řízení.
Dalším velmi důležitým úkolem dopravních policistů je samozřejmě i vyšetřování nehod. Loni se jich stalo na Budějovicku celkem 1004, což je o 88 méně než v roce předcházejícím. Nezapočítávají se sem však drobnější kolize, které si řeší řidiči sami pomocí euroformulářů. Těch registrují policisté 1078. Nejčastějšími příčinami nehod bývá nesprávný způsob jízdy a nedodržení nejvyšší povolené rychlosti. Nechybují přitom jen řidiči amatéři, ale i profesionálové. Policisté loni oznámili krajskému úřadu 342 porušení sociálních předpisů (nutné pauzy a podobně) řidiči nákladních vozidel.

Havárie v číslech
Rok Počet
2009 1092
2010 1004
Následky 2009 /2010
Mrtví 22/ 13
Těžce zranění 87/74
Lehce zranění 661/650
Celková škoda 75,3 mil. Kč.
(r. 2010)
(Platí pro Českobudějovicko. Do počtu nehod jsou zahrnuty pouze ty, které vyšetřovala policie – nejsou zde tzv. euroformuláře. Těch bylo dalších 1078.)

Autor: Pavel Kroupa

16.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Šek na 350 000 KČ předala v sobotu na Slavnosti vody v Rudolfově Veronika Skusilová ze společnosti dm drogerie markt Aleně Kučerové na projekt přírodní komunitní zahrady.
12

OBRAZEM: Injekce pro komunitní zahradu

Fotbalisté SK Mladé "35" vyhráli 61. ročník memoriálu Antonína Hynka starých pánů. Ve finále porazili pořádající Slavii ČB 3:2.
23

Hynkův memoriál vyhrála stará garda SK Mladé

Cipískoviště skončilo. Nahradí ho Pískoviště

Písek – K nejpopulárnějším kulturním akcím ve městě patří Cipískoviště se sochami z písku a akcemi hlavně pro děti. O název Písečtí přišli, ale akce bude pokračovat dál.

Krumlovský vícemistr světa míchal svůj stříbrný drink na Staroměstském

Český Krumlov - Českokrumlovský barman Jan Lukas z baru Apotheka získal úžasné 2. místo na mistrovství světa v míchání nealkoholických koktejlů Mattoni Grand Drink 2017.

OBRAZEM: Prachatické Slavnosti Zlaté stezky

Prachatice /VIDEO/ - V pátek 23. června v pět odpoledne začaly Slavnosti Zlaté stezky v Prachaticích. Starosta Martin Malý přepustil na jediný den vládu nad městem historickému předchůdci. Dorazili soumaři se solí, kteří připomněli, že právě v jejich dobách město kvetlo. Od té chvíle se na pódiu střídali pozvaní umělci. Náměstí se totiž změnilo na festival a v areálu na Parkáně našli útočitě soumaři a celá historická část Slavností Zlaté stezky.

Smuteční obřady v českobudějovickém krematoriu a v kapli sv. Otýlie

České Budějovice - Poslední rozloučení v Obřadní síni českobudějovického krematoria a v kapli sv. Otýlie

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies