I obyčejné sprchování může přinést dramatické chvíle. Přesvědčila se o tom 
v pondělí žena z Třeboně, která chtěla provést očistu svého čtyřnohého miláčka. Psovi uvízla tlapka v odtokové mřížce ve sprchovém koutě. Majitelce nezbylo, než přivolat na pomoc hasiče.

Podle mluvčí jihočeského hasičského záchranného sboru Venduly Matějů se hasiči nejprve opatrně pokusili nohu vyndat, ale to se nepodařilo. „Proto vypáčili celou část odtoku, ve které byla noha zaklíněna. Mezitím majitelka kontaktovala veterináře a 
s hasiči psa odvezli na veterinární kliniku. Zde musel být nejprve uspán a teprve pak mu hasiči malým rozbrusem a kleštěmi nerezovou mřížku 
z nohy sundali," popsala zásah Vendula Matějů s tím, že na 29. února v přestupném roce není možné jinak, než očekávat nějaký kuriózní zásah. A ten se v Třeboni „podařil".

Psa s uvězněnou tlapkou ošetřovali ve veterinární ordinaci Vetcentrum. „Vystresovaný pes na sebe nenechal sáhnout, takže bylo nutné ho sedativy zklidnit, aby mohl být zákrok proveden. Hasiči poté kovovou mřížku odstranili," popsal veterinář Pavel Foglar s tím, že psa ošetřovala jeho kolegyně Blanka Krejcarová.

Podle jeho slov jsou podobné případy spíše raritou, ale když už se zvířeti něco takového stane, vždy se musí jednat v souladu s veterinárním zákonem, aby mu záchrana nezpůsobovala další bolest. „Není možné zaklíněné zvíře silou tahat ven, je třeba přivolat veterináře, který může zvíře zklidnit, případně podat lék proti bolesti," zdůrazňuje Pavel Foglar. 

Když už se stane, že zvíře někde zůstane zaklíněné, je potřeba podle třeboňského veterináře Pavla Foglara jednat poměrně dost rychle. Může nastoupit otok, zvíře bývá i vůči zachráncům agresivní.

„Asi nejčastěji jsem se setkal se psy, kteří se zasekli v plotě, prostrčili hlavu a nemohli ji vyndat. U těchto případů lze šikovně hlavu natáčet, až se dostane ven. Také jsem řešil případy, kdy měl pes tlapku chycenou v železech a byl agresivní. To pak někdy nezbývá, než ho za pomoci foukačky uspat, aby bylo možné mu pomoci," vzpomíná Pavel Foglar a doplňuje, že nejlepší je podobným věcem předcházet a předvídat.

Jedna majitelka psa z Jindřichova Hradce má stále v živé paměti, když její fena německého ovčáka prostrčila v kotci hlavu okem v kari síti.
„Ta oka nebyla nijak velká, jak tam tu hlavu dostala, těžko říct. Ale bylo štěstí, že jsme na to hned přišli. Hlava jí začala natékat, ona chtěla za každou cenu zpět a jen to zhoršovala. Tak jsem ji držela, aby se nehýbala, než se nám podařilo sehnat velké pákové kleště a pletivo přeštípnout," popsala zhruba deset let starou příhodu.

Před zhruba rokem a půl shodou okolností rovněž třeboňští hasiči vyjeli na pomoc kotěti, které se chtělo do kontejneru dostat otvorem pro odtok vody. Ale uvízlo tam tak, že dovnitř se nemohlo dostat přes přední končetiny a hlavičku zase nemohlo vytáhnout zpět. Přímo na místě se hasičům mládě dostat ven nepodařilo, tak padlo rozhodnutí, že vyříznou odpadní otvor i s kotětem. Kotě s odtokovým hrdlem kolem krku pak odvezli na stanici, kde kovové vězení rozřízli a hlavičku uvolnili.

Nejenom zvířata se ocitají v podobných svízelných situacích. Nejednou již hasiči pomáhali i člověku, kterému otekl prst a na ruce mu zůstal prstýnek. Tam, kde již nepomůže mýdlový roztok, ani není možné vyhledat zlatníka, který šperk šetrně oddělí, nastupují hasiči. V Dačicích před rokem za pomoci rozbrusky a neustálého chlazení museli přeříznout muži prsten z chirurgické oceli a pak ho kleštěmi roztáhnout, aby šel sundat dolů. Prsty velice často začnou rychle otékat i při úraze, takže je nutné šperky co nejdříve sundat.