Zřejmě již tři mrtvé Čechy si vyžádal vodácký výlet po východošvýcarské řece Landquart. Záchranáři již v pátek našli těla dvou Čechů, jeden 66letý vodák je dosud pohřešován, napsal dnes list Neue Zürcher Zeitung. Neštěstí se stalo v pátek, pátrání bylo mezitím zastaveno. České ministerstvo zahraničí dnes ČTK zprávu o neštěstí potvrdilo a sdělilo, že jedna Češka byla s šokem a podchlazením hospitalizována.

Táborský deník získal důvěryhodnou informaci, že dva utonulí a nezvěstný muž jsou ze Sezimova Ústí.  "Všichni to byli vyzrálí šedesátníci, zkušení vodáci, kteří na vodu jezdili od dětství a i různě po světě. Byla to taková parta lidí, jezdili i na hory nebo na kola," upřesnil zdroj ze Sezimova Ústí, který si nepřál být jmenován. Dodal, že všechny nejen místní sportovce zpráva velmi zasáhla.

Starosta města Martin Doležal říká, že město je připraveno postiženým rodinám pomoci. "Je to velká tragédie nejen pro město, ale především pro jejich rodiny a známé. Pokud bude potřeba, aby město v něčem pomohlo, tak samozřejmě pomůžeme," ujistil pozůstalé starosta.   

"V tuto chvíli může ministerstvo zahraničí potvrdit, že při nehodě zemřeli dva muži (ročník 1949 a 1955), další muž je pohřešován (1950) a jedna žena (1972) se nachází v nemocnici," uvedla Irena Valentová z tiskového odboru Černínského paláce. "Podle v tuto chvíli dostupných informací se jednalo o soukromě organizovaný zájezd deseti osob, které se snažily sjet řeku Landquart ve východní části Švýcarska," dodala.

Nehoda hned po startu

Podle švýcarské televize SRF plavbu na dvou vlastních raftech vodáci zahájili v obci Küblis, krátce po vyplutí se ale jeden z raftů s pětičlennou posádkou převrátil. Dva lidé přežili, další dva jsou mrtví a tělo pátého záchranáři zatím nenašli. Úřady chtějí pátrání obnovit, pokud se objeví nové poznatky, naději na přežití ale pohřešovanému vodákovi nedávají.

Jedno tělo podle švýcarských médií nalezli záchranáři u obce Schiers asi osm kilometrů po proudu, druhé pak korytě Rýna v Maienfeldu. Maienfeld leží asi dva kilometry od soutoku Landquartu s Rýnem.

Švýcarská média uvedla, že záchranná operace na řece byla značně rozsáhlá, nasazeny byly mimo jiné dva vrtulníky. Na místě zasahovali nejen policisté ze švýcarských kantonů Graubünden a Sankt Gallen, ale i jejich kolegové z nedalekého Lichtenštejnska. Televize SRF poznamenala, že v Landquartu je nyní zvýšený vodní stav, neboť řeku napájí odtávající sníh.

Smrt ve vodě

Vodácké neštěstí ve Švýcarsku je jedno z nejhorších s českými turisty za posledních více než 15 let. Například v červnu 1999 přišli při raftingu na říčce Isarco v severní Itálii o život dva turisté z Česka - čtyřiačtyřicetiletá žena a devětadvacetiletý muž. V červenci 2001 utonul v Norsku v turistické oblasti Nordmöre na řece Gröva český vodák, jehož kajak se v rozbouřené řece po převrácení dnem vzhůru zaklínil mezi kameny a muže se nepodařilo včas vyprostit.

V červnu 2013 pak na jihu Rakouska nedaleko hornoštýrské obce Palfau zemřela sjíždění divoké vody na řece Salza 21letá Češka. Spolu s další mladou ženou se plavila na nafukovacím kajaku, který se převrátil. V červenci 2013 našli v Jakutsku mrtvé tělo českého turisty, který byl pohřešován poté, co se s kajakem převrhl na sibiřské řece Agajakan.

V dubnu 2014 se v Rakousku při sjíždění řeky Saalach utopil 36letý český kanoista. Muž z Brna se s lodí převrátil na konci úseku divoké vody v soutěsce Teufelsschlucht poblíž horského střediska Lofer v Salcbursku. V září 2015 utonul v téže oblasti sedmačtyřicetiletý Čech, když se s ním převrhl kajak při sjíždění divoké vody.