VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O svátcích na jihočeských silnicích nikdo nezahynul

Jižní Čechy - Během prodlouženého víkendu se v kraji stalo 40 dopravních nehod, při kterých se tři lidé těžce zranili a 32 osob utrpělo lehká zranění. DŮKLADNĚ. Policisté o prodlouženém víkendu kontrolovali řidiče na silnicích. Foto: Deník/Karel Pech

14.4.2009
SDÍLEJ:

Policisté o prodlouženém víkendu kontrolovali řidiče na silnicích.Foto: Deník/ Karel Pech

Během velikonočního víkendu na jihu Čech při dopravních nehodách nikdo nezahynul. Stejně jako loni. Nehod letos ubylo.

„Čtyřicet dopravních nehod, které se během víkendu staly, si ale vyžádalo tři těžká a 32 lehkých zranění,“ říká jihočeský policejní mluvčí Jaroslav Beran.

Loni se o Velikonocích stalo nehod dvakrát více – 85. Při nich se čtyři lidé zranili těžce a 14 lehce.

Policisté letos při nehodách odhalili sedm řidičů, kteří usedli za volant posilněni alkoholem. Před rokem bylo řidičů pod vlivem devět.

Při nehodách vznikly škody za 2,5 milionu korun, loni to bylo o tři sta tisíc korun víc. Příznivou bilanci si policisté pochvalují. Kontroly, které se uplynulé sváteční dny na silnicích konaly, byly tedy úspěšné.

Černá neděle

Černým dnem velikonočních policejních statistik byla na jihu Čech neděle.

„Při devíti nehodách se v neděli tři lidé těžce zranili a šest dalších se zranilo lehce. U čtyř řidičů, kteří byli účastníky dopravních nehod, jsme navíc zjistili alkohol,“ prozrazuje mluvčí Jaroslav Beran.

Řidiči prý stále podceňují situaci a usedají za volant po nějaké té skleničce.

„Tito lidé se stávají často účastníky dopravních nehod z viny někoho jiného, ale trest za alkohol si odnášejí mnohdy mnohem vyšší,“ varuje Jaroslav Beran.

Řidiči mnohdy vědomě riskují a usedají za volant, i když si předtím dali alkohol. Doufají, že se jim na silnici nic nestane nebo že nepotkají policejní hlídku.

„Policisté opravdu nemohou být všude, na což často mnozí řidiči ke své škodě spoléhají,“ pokračuje policejní mluvčí.

„Když pak tito lidé přijdou o řidičský průkaz minimálně na několik měsíců a zaplatí i desetitisícové pokuty, je už na zpytování svědomí pozdě. Horší ale samozřejmě je, když někoho dalšího na silnici zraní nebo dokonce usmrtí.“

Nenapravitelným a nedisciplinovaným řidičům ale nastávají zlé časy.

„V následujícím období se totiž bude policejní dozor nad dopravou dále zintenzivňovat. Při kontrolách budeme také stále ve větší míře uplatňovat novou moderní techniku,“ slibuje Jaroslav Beran.

Suchá pomlázka

Vzorní řidiči se ale policejních kontrol a případného postihu bát nemusejí.

„V pondělí jsme dopoledne chodili s pomlázkou a všude nám pak nabízeli skleničku s tvrdým alkoholem,“ říká čtyřicetiletý Pavel Sosna z Českých Budějovic.

„Protože jsem jel odpoledne autem do Výhně, věděl jsem, že si nesmím dát ani jednou, i když nabídka byla lákavá,“ dodává s úsměvem vzorný řidič a koledník Pavel Sosna.

Autor: Radek Gális

14.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jednotka SDH Netolice od 2:10 hodin odklízela polomy spojené s bouřkou, která přešla přes okolí. Obě cisterny se vrátily v 6 hodin na základnu.
12

Turisté mají po bouřce omezený pohyb po Šumavě

Purkarec zaplavili voraři. Spolek "Vltavan" oslavil 115. výročí své existence. Letos se rozhodli k výročí nestavět vor, ale zrekonstruovat kapličku svatého Jana Nepomuka, patrona všech plavců.
21

OBRAZEM: 115. výročí spolku "Vltavan"

OBRAZEM: Staročeské dožínky v Boršově

Boršov nad Vltavou - Baráčníci z Boršova letos pozvali na dožínky 16 povozů s koňmi. Ty se sem sjeli z celých jižních Čech a vyšperkovali tak tradiční vesnickou slavnost.

OBRAZEM: Mladošovice slaví 650 let i štěstí při bouřce

Mladošovice - Mladošovice slaví velké výročí, na které se sjíždí místní rodáci.

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení