VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ON-LINE rozhovor s ředitelem elektrárny Temelín Bohdanem Zronkem

Bohdan Zronek se narodil 21. ledna 1971 ve Vimperku. Vystudoval Gymnázium ve Strakonicích, poté absolvoval ČVUT v Praze, obor elektroenergetika. Po škole začal pracovat v ČEZ, po dvou letech školení nastoupil v Temelíně. Postupně si prošel celou řadou funkcí - operátor turbíny, operátor reaktoru, vedoucí blokové dozorny, vedoucí reaktorového bloku, směnový inženýr, v roce 2008 se stal hlavním technologem, po dvou letech vedoucím provozu Temelína a po dalších dvou letech začal šéfovat bezpečnosti všech elektráren ČEZ. Ředitelem Temelína je od 1.1.2015 Témata: 1) V pátek 19. května začne odstávka druhého temelínského bloku. ČEZ ji plánuje na necelé tři měsíce. Jednou z klíčových činností je i výměna paliva. Jak výměna jaderného paliva probíhá a co všechno odstávka obnáší. 2) I přes vysokou bezpečnost se jaderné energetice havárie nevyhýbají. Jak to má Temelín s bezpečností, co nejhoršího se může stát a jaký vliv to bude mít třeba na České Budějovice. 3) S jadernou energetikou souvisí produkce vyhořelého paliva. Jeho uložení dosud nebylo vyřešeno. Jak s vyhořelým palivem nakládá Temelín? 4) Temelín patří k nejvýznamnějším zaměstnavatelům v kraji. Jak je těžké se do Temelína dostat jako zaměstnanec? 5) Logo ČEZ a Temelína je na řadě akcí. Přitom ČEZ na jihu elektřinu neprodává. Co je smyslem jeho zdejší angažovanosti, v jakých oblastech ČEZ působí a jak lze případný příspěvek získat?

ON-LINE rozhovor s ředitelem elektrárny Temelín Bohdanem Zronkem

Bohdan Zronek

Tento rozhovor byl ukončen dne 15.5.2017
DOTAZ: Jsou provedeny kalkulace na cenu tepla ( a jaká cena na úrovni např primáru by byla) v případě jeho distribuce do Českých Budějovice? děkuji
ODPOVĚĎ:Kalkulace máme a věřím, že cena bude pro České Budějovice zajímavá. Z logických důvodů nemohu být konkrétní.
DOTAZ: Dobrý sden. Chtěl bych se zeptat, jak je JETE zabezpečena proti případnému terororistickému útoku a zda je na místě se takového skutku obávat.
ODPOVĚĎ:Systém fyzické ochrany, podle nového Atomového zákona "Zabezpečení", využívá několik na sebe navazujících bariér. Kromě samotné ostrahy elektrárny spolupracujeme s policií i armádou. Temelín tak patří k nejstřeženějším i nejobtížněji přístupným objektům v ČR.
DOTAZ: Dobrý den, budete i nadále podporovat hokejisty Motoru a v jaké výši? Díky Vojtěch Debnár
ODPOVĚĎ:Po aktuálně skončené sezóně teprve budou probíhat jednání o případné další spolupráci, takže uvidíme...
DOTAZ: Dobrý den, měl bych dotaz k prvnímu tématu. Jak se "nastartuje" štěpná reakce v odstaveném reaktoru? O tom, jak v něm probíhá štěpení, se toho dá najít mnoho, co tomu ovšem předchází nevím.
ODPOVĚĎ:Ke startu reaktoru stačí uvolnit ruce přírodě a velmi zjednodušeně odbrzdit reaktor a odstranit to, co brání štěpení. Tedy vytáhnout řídící tyče a snížit koncentraci bóru ve vodě v reaktoru. To všechno pod přísnou kontrolou a řízeným způsobem.
DOTAZ: Dobrý den. Mám 17letého syna, který studuje strojní průmyslovku. Co byste mu poradil z hlediska dalšího vzdělávání, aby se jednou mohl ucházet o práci v Jaderné elektrárně Temelín? Děkuji
ODPOVĚĎ:Určitě doporučuji technickou vysokou školu. Je možné se také přihlásit na naše programy pro studenty - Jadernou maturitu nebo při studiu na VŠ na Letní univerzitu, kde lze jednat i o případném stipendiu.
V každém případě budeme odborníky se SŠ i VŠ vzděláním potřebovat dlouhodobě.
DOTAZ: Dobrý den, jaká je pravděpodobnost, že by došlo k nějaké jaderné události? Co mají dělat občané v případě jaderného výbuchu?
ODPOVĚĎ:Jaderný výbuch v jaderné elektrárně není fyzikálně možný. Pravděpodobnost je velmi nízká, i tak ale nic nepodceňujeme a připravujeme se i na velmi nepravděpodobné a obtížně představitelné situace. V případě jakékoliv události platí pro občany sledovat pokyny krizových orgánů, případně sledovat informace v médiích. Touto cestou se dozví všechno potřebné.
DOTAZ: Dobrý den, pane Zronku, jak je to s bezpečností Temelína ve srovnání s ostatními elektrárnami?
ODPOVĚĎ:Z pohledu bezpečnosti je Temelín plně srovnatelný a splňuje požadavky české legislativy i mezinárodní doporučení. Například v radiační ochraně patříme k absolutní světové špičce.
DOTAZ: Dobrý den. Omlouvám se za laické dotazy: Pokud má elektrárna odstávku jednoho bloku, znamená to, že druhý blok vyrábí více elektřiny? A ještě jeden dotaz: během odstávky si zaměstnanci berou dovolenou, nebo naopak, musejí být všichni v pohotovosti?
ODPOVĚĎ:Každý blok vyrábí stále stejné množství elektřiny i během odstávky toho druhého.
Odstávka je pro elektrárnu hektické období, kdy musíme zvládnout výměnu paliva a vice než desítku tisíc dalších činností. Dovolené jsou tedy záležitostí pro období mimo odstávky.
DOTAZ: Dobrý den. Práce ředitele jaderné elektrárny musí být náročná, možná i stresová. Jak nejraději relaxujete? Kam chodíte rád na výlety, za sportem, zábavou, kulturou? Viděl jsem vaši fotografii na kole...
ODPOVĚĎ:Dobíjím jakoukoliv fyzickou aktivitou, zvlášť kouzelná je pro mě Šumava. Na lyžích i na kole.
DOTAZ: Kolik energie se z produkce elektrárny se prodá do Rakouska?
ODPOVĚĎ:Do Rakouska přímo nedodáváme, kryjeme cca pětinu spotřeby ČR.
DOTAZ: Dobrý den, zajímalo by mě, kde je tady protijaderný bunkr? Jaká je kapacita? Děkuji.
ODPOVĚĎ:Pro zaměstnance máme čtyři kryty s kapacitou téměř 1800 osob. To s rezervou stačí pro zaměstnance i dodavatele na elektrárně
DOTAZ: Obce se bouří proti vybudování úložiště radioaktivního odpadu,kam by se momentálně vyhořelé palivo ukládá a jak je zabezpečené. A cos ním bude dál, až bude úložiště vybudované, to se tam bude převážet?
ODPOVĚĎ:Vyjádřit svůj názor je legitimním postojem obcí. Problematika trvalého ukládání je v kompetenci státu prostřednictvím jím řízené organizace. Transport do trvalého úložiště bude probíhat za přísných bezpečnostních opatření. Naším úkolem je bezpečně se postarat o použité jaderné palivo do doby uložení. To je zajištěno ve speciálních kontejnerech v meziskladu v areálu elektrárny.
DOTAZ: Od nedávna je v Týně nad Vltavou radar, který měří radioaktivitu. Jak toto zařízení funguje?
ODPOVĚĎ:Jde o standardní detektor záření, které již od začátku provozu elektrárny fungují například na plotě elektrárny jako radiační monitorovací systém elektrárny. Takové zařízení dokáže zachytit všechny formy záření, tedy i přírodní. Obyvatelé tak mají nezávislé měření.
DOTAZ: Temelín elektřinu vyrábí s pomocí tlakovodních reaktorů typu VVER. Lze si , čistě hypoteticky, představit, že by vaše elektrárna používal jiný typ? Varný, těžkovodní nebo plynový. Nebo je to totální nonsens?
ODPOVĚĎ:V případě stávajícího projektu už to není možné.
Tlakovodní reaktory jsou dnes nejběžnější a nejbezpečnější typy reaktorů. V případě možné dostavby je vzhledem ke zkušenostem opět uvažováno o tlakovodním reaktoru.
DOTAZ: Dobrý den, pane Zronku, co znamená pro Temelín a Jihočechy měřič radioaktivity, který máme v Týně?
ODPOVĚĎ:Jde o nezávislé měření na monitorovacím systému elektrárny. Všichni si můžeme on-line ověřit například velikost přirozeného radioaktivního pozadí, mimochodem v případě Týna jde o velmi nízké hodnoty v porovnání s jinými lokalitami např. s vyšším radonovým pozadím.
DOTAZ: Dobrý den, pane Zronku, jak je to s bezpečností jaderných elektráren? Opravdu se nemusíme ničeho obávat? Jaká je pravděpodobnost výbuchu?
ODPOVĚĎ:Obávat se rozhodně nemusíme, provozovat s respektem ano. Bezpečnost elektrárny je na velmi vysoké úrovni, nepodceňujeme ani velmi nepravděpodobné události a vlivy přírody. Stále se snažíme hledat možnosti ke zlepšení bezpečnostních parametrů, ročně investujeme téměř miliardu na zvyšování bezpečnosti a modernizaci zařízení. Výbuch jaderného reaktoru není z fyzikálních důvodů možný.

Děkuji za dotazy, všem čtenářům přeji hezký den
Bohdan Zronek

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení