Přesně, jak muži čekali, v Berouně odehráli fyzicky náročný duel, ze kterého si odnesli kromě porážky (76:83) řadu modřin a šrámů. Mladíkům bez pivotů Kiselici (nemoc), Klaboucha (dovolená) a zraněného univerzála Nejedlého chyběly především kilogramy – domácí tým Jihočechy zkrátka přetlačil silou.

Na palubovce bylo těsno

„Masírovali nás, na malém hřišti nebylo, kam před ostrými hochy utéct,“ jako by kouč Jan Rizák líčil rvačku z nočního baru, nikoli basketbalový duel.
Ve vyrovnaném utkání hosté doplatili na výpadek ve druhé čtvrtině. Nejdříve se dotáhli na bod, následoval však nervózní úsek hry a berounská šňůra. Ani závěrečná kanonáda, šest budějovických trojek v poslední desetiminutovce (cel〜kem 12), už zápas nezvrátila, poněvadž Beroun v domácí tělocvičně střelecky držel krok. „Veškerou naši snahu oplácel stejnou mincí. Odpověděl třemi trojkami a častěji se dostával k šestkám,“ podotýká Jan Rizák, jemuž se už na začátku třetí čtvrtiny vyfauloval jak jediný klasický podkošový hráč Bláha, tak pivot z nouze Širůček!

Skutečný křest ohněm absolvoval v Berouně debutující dorostenec Špičák. „Předvedl výbornou obranu, doskočil hodně míčů, přidal pět bodů a jednu trojku,“ chválí trenér nováčka v kádru mužů. „Je třeba postupně začlenit do týmu další hráče, aby se mezi muži otrkali,“ tvrdí kouč.

Nejlepší výkon v sezoně podal Paleček, autor 27 bodů, z toho 5 trojek. Zdatně mu sekundoval Šašek (20 bodů).

Českobudějovičtí se při jasné fyzické převaze soupeře snažili hrát z venku. „V oslabené sestavě nám nic jiného nezbylo, protože dole pod košem nás tloukli,“ konstatuje kouč, jenž už před utkáním přirovnal berounské basketbalisty k ragbistů, a z jeho slov je patrné, že na své palubovce dvojnásob nepříjemný soupeř nezůstal pověsti nic dlužen . . .

„Možnost vyhrát byla, v závěrečné části jsme ale pro vítězství už víc udělat nemohli,“ krčí rameny trenér BSK ČB.

Adept na postup

V Rokycanech Českobudějovičtí poprvé v sezoně inkasovali sto bodů (65:100). Lídr soutěže Písek den předtím sice prohrál v Rokycanech o něco menším rozdílem (80:112), ale rovněž nestačil. Po čerstvé zkušenosti kouč Jan Rizák označuje Rokycany za nejžhavějšího kandidáta na postup do I. ligy, a to i přesto, že jeho tým po první čtvrtině senzačně vedl – 24:20!

„Jenže následovaly dvě čtvrtiny temna, kdy nás domácí, opravdu kvalitní tým jasně předčil,“ popisuje Rizák probuzení favorita, který v obraně vytvořil takový tlak, že si Jihočeši nedokázali vytvořit ani střelecké pozice, natož je proměňovat. Proti rozjetým Rokycanům, které navíc měly po oba hrací dny obdivuhodnou úspěšnst střelby, zaznamenali za druhou a třetí čtvrtinu všeho všudy 14 bodů.

Ve třetí části domácí dlouháni ještě přidali plyn, a tak Jihočeši měli v poslední čtvrtině jediný cíl – nedovolit soupeři, aby dosáhl pokořující stobodové hranice. Nepovedlo se. „Náhodný koš v závěru nás hodně mrzel,“ přiznává Rizák.

Za jeden z klíčových okamžiků považuje zranění Milana Šaška hned zkraje druhé desetiminutovky. „Po nešetrném zákroku, který zůstal ze strany rozhodčího bez povšimnutí, dopadl bolestivě na kostrč, takže ten den skončil,“ popisuje kouč ztrátu jedné z opor. „Jeho kilogramy i ruka nám chyběly,“ doplňuje.

Soupeři skládá komplimenty: „Má velmi organizovanou hru, tým je dobře složen výškově a umí nátlakový basketbal – jako na Písek i na nás zkusili celoplošný presink.“

Konec nevzdali

Hostům slouží ke cti, že v poslední části zmobilizovali fyzické i psychické síly, aby alespoň vylepšili konečný dojem, a vyhráli čtvrtinu 27:22. „Paleček, Bláha, Kasparides,“ namátkou Rizák jmenuje nejlepší členy poražených. Za největší klad víkendu považuje fakt, že Palečkova forma stoupá.

Až doplní sestavu uzdravení basketbalisté, prý se Českobudějovičtí pokusí navázat na úspěšný start do sezony. „Vyhlásili jsme, že od nás už nikdo body lehce nezíská!“ vzkazuje bojovně soupeřům ve II. lize kouč BSK ČB Jan Rizák.