Po úvodním rychlém vedení  (1:3) hostů převzal otěže zápasu do svých rukou favorit soutěže.  Díky výbornému podání, kterým trápil především smečaře Pešla s Hýským, dokázal  Jihostroj vystavit nad sítí neprostupnou obrannou hráz. Tu vojáci ze severu ne a ne překonat.

Ve druhém setu pokračoval blokařský koncert obhájců titulu, ti sbírali jeden bod za druhým a zaplněná hala bouřila. Avizovaný souboj univerzálů, dvou největších zbraní finalistů,  se v úvodu utkání nekonal. Budějovický Jakub Novotný se do tempa dostával pozvolna, jeho protějšek Jan Hadrava na straně
Severočechů si s obrannou linií Jihostroje nevěděl rady vůbec a v polovině druhého setu poroučel ze hřiště.

Nahrávač Petr Zapletal si utkání užíval. Jeho pestré a přesné hře útočníci rozuměli, do rozhozené obrany Liberce pálili ostrými ze všech možných pozic. A úspěšně.

Na strojově přesnou hru týmu trenéra Jana Svobody nemohli hosté najít recept.
Zdálo se, že jej našli ve třetím dějství. Opět v jeho úvodu hráli s domácími vyrovnaně, ale po příchodu druhého univerzála Radka Motyse na podání. Po tvrdých projektilech z jeho ruky zpoza koncové čáry Jihostroj opět odskočil a zápas v poklidném tempu dohrál.

Druhé utkání sehrají finalisté dnes opět od 18 hodin v českobudějovické Sportovní hale, odvety jsou na programu v neděli a pondělí pod Ještědem.

Oba trenéři i fanoušci očekávali delší zápas. „Hráli jsme špatně, naši útočníci se nedokázali prosadit proti dobře hrajícímu domácímu týmu. Mysleli jsme, že uhrajeme lepší výsledek,“ sdělil po zápase trenér Liberce Michal Nekola.

Spokojený trenér českobudějovického Jihostroje Jan Svoboda si pochvaloval výkon svých svěřenců. „Hráli jsme dobře, pokračujeme ve stejných výkonech ze semifinále. Jak na příjmu, tak na útoku jsme byli  lepší,“ sdělil.

VK České Budějovice – VK Dukla Liberec 3:0 (18, 22, 16)

Čas: 73 minut. Rozhodčí: Hudík, Labašta. 2050 diváků.
Stav série: 1:0
České Budějovice: Zapletal, Novotný, Sukuba, Mach, Rojas, Fila, libero Juračka – Motys.   Trenér Jan Svoboda.
Liberec: Řezníček, Hadrava, Beer, Staněk, Hýský, Pešl, libero Kopáček – Steffan, Vodvárka, Ticháček, Piovarči.  Trenér Michal Nekola.