VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Michal Havelka získal Cenu fair play

České Budějovice /FOTOGALERIE/ - Upozornil na chybu rozhodčích, která hrála v jeho prospěch

18.3.2011
SDÍLEJ:
Fotogalerie
4 fotografie

Michal Havelka převzal Cenu fair play z rukou Jaroslava Pouzara Foto: Deník/Michal Landa

V DK Metropol Č. Budějovice byly předány ceny Fair play za příkladný čin v roce 2010. Mezi oceněnými byl také Michal Havelka, který v závodě hendikepovaných atletů upozornil rozhodčí na chybu, která by znamenala jeho výrazné zvýhodnění a osobní rekord.

Popište čin, který naštěstí nezůstal bez povšimnutí?
Minulý rok v červnu jsem se zúčastnil v Brně třetího kola Českého poháru v atletice hendikepovaných. Při hodu oštěpem jsem dosáhl výkonu 25,75 metru. Rozhodčí ale napsal do mé kartičky, která se následně odevzdává pořadatelům ke zpracování, výkon 28,60 metru.

O tři metry víc?
Téměř. Hned mi ale bylo jasné, že tolik jsem nemohl hodit, tak jsem zašel za rozhodčím a zeptal se, jestli nedošlo k omylu. Poradil se s kolegy a shodli se na tom, že o omyl se pochopitelně jedná a výkon přepsali na správnou hodnotu. Nakonec jsem skončil na dvanáctém místě.
Nikdy vás ani na okamžik nemrzelo, že jste se neposunul ve výsledkové listině směrem k medailím?
Dá se říci, že vůbec ne. Vždyť by se jednalo o můj osobní rekord, který by byl v tomto případě lepší o víc než metr. A osobní rekord musí přece padnout na place a ne chybou rozhodčích. To by mě opravdu vůbec netěšilo. Je ale pravda, že bodové rozdíly přede mnou byly v tomto závodě minimální, a pokud bych se s výkonem 28,60 metru dostal mezi prvních osm, což nebylo vůbec nemožné, tak by mě neminula finanční odměna, kterou získává nejlepších osm závodníků.

Finanční motivace vás nezlákala?
Ne, stejně by mi o to v tomto případě nešlo. Přece se, zvláště u individuálního sportu, nejde nepřiznat.
Ocenili vás členové klubu Fair play. Těší vás to? Máte z ceny radost?
Pochopitelně. Převzal jsem ocenění z rukou Jaroslava Pouzara, na pódiu jsem byl společně s krasobruslařem Petrem Bidařem a trenérkou plavání Zuzanou Michalovou. Když tak ale nad tím přemýšlím, tak stejně jako je těžké porovnávat výkony postižených a zdravých sportovců, a dělat nějaké společné ankety, není tak úplně srovnatelné porovnávat fair play činy.

Co vás vede k tomuto přesvědčení?
Pro nás je určitě Český pohár v atletice vrcholnou záležitostí, stejně jako třeba ve florbale Fortuna liga vozíčkářů, ale zdravé populaci tyto akce asi nic moc neříkají. Možná ještě tak paralympijské hry, což je akce úplně nejvrcholnější. V porovnání s akcemi, kterých se účastní například Petr Bidař, je Český pohár v atletice vozíčkářů prakticky rekreační záležitostí. Spousta fair play činů se děje i během turnajů vozíčkářské florbalové ligy.

Máte nějaký po ruce…
Vzpomínám si, že nám třeba soupeř půjčil hokejky, protože ty naše zůstaly na ubytovně a trvalo by hodinu, než by dorazily. Mohli jsme klidně prohrát kontumačně.

Povídejte dál. Zdá se, že námětů na další ceny fair play máte opravdu v zásobě hodně…
…nebo když má někdo defekt na vozíku a jiný hráč týmu, který zrovna nehraje, mu půjčí svůj. To je častá věc.

Je pravda, že všechny tyto situace by členy Klubu fair play mohly oslovit. Podle vás se hendikepovaní k sobě chovají ohleduplněji než třeba profesionální sportovci?
Chci říct, že pro nás je to sice adrenalin, účastníme se i mezinárodních akcí, ale pro zdravou populaci se jedná o okrajovou záležitost a vlastně neprofesionální sport. Nepochybuju, že by se našla spousta zdravých sportovců, kteří nesportují profesionálně nebo se účastní nižších soutěží, jistě i oni by si vzpomněli na řadu projevů solidarity mezi protihráči a na fair play činy. Proto si myslím, že není tak úplně stejné srovnávat profesionální sport, kde o něco jde, a rekreační, kde jsou tyto činy přece jen mnohem běžnější a kam patří zřejmě i sport hendikepovaných, ačkoli pro nás je to vlastně sport na nejvyšší úrovni.

Váš čin zaregistrovali i členové celostátního Klubu Fair play, vyrazíte na slavnostní večer do Prahy?
Dostal jsem pozvánku na třicátého března. Ještě jsem účast nepotvrdil, ale do dvacátého mám čas. Abych pravdu řekl, vůbec nevím, co mě tam čeká. Pozvánky si ale vážím. Kolikrát si říkám, že jsem toho zas tolik neudělal, ale potěší to.

Mluvil jste o atletice, o florbalu, jakým sportům se věnujete aktuálně?
Celoročně atletice. Právě skončila zimní část přípravy v posilovně, pomalu se přesouvám ven. Ještě hraju sledgehokej, kde už pro Budějovice letošní sezona skončila a především florbal. O víkendu mě čeká poslední kolo základní části ligy v Litvínově, doufáme v play off, kam máme šanci se letos probojovat.

Žijete v Českých Budějovicích, atletice se věnujete v barvách 1. CZP Jihočeského kraje, florbal ale hrajete za Severočechy?
Za tým Basset Most. Jsme na třetím místě, tak věřím, že si pozici udržíme i po tomto turnaji a půjdeme do semifinále. Ačkoli největší úspěchy slavím ve florbale, sportem číslo jedna pro mě zůstává atletika. I když žádné velké ambice nemám, a vzhledem k mému věku nemůžu očekávat nějaký prudký výkonnostní růst, atletika je taková srdeční záležitost. Věnuju se jí už osmnáct let. Navíc v 1. Centru zdravotně postižených Jihočeského kraje, které má základnu v Českých Budějovicích, mám výborné podmínky pro trénink. Dokud budu svou výkonnost alespoň udržovat, tak budu závodit.

Motivace vám tedy nechybí? Pořád máte chuť rvát se v oštěpařském sektoru se soupeři?
Pro mě je motivace každý decimetr, o který se mohu zlepšit. Říkám si, že až přijde sezona, kdy za celý rok nepřekonám hranici 24,99 metrů, pak definitivně pověsím závodění na hřebík.

Autor: Kamil Jáša

18.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rozmrzlá Samsonova kašna na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích přilákala hledače mincí, kteří drobné loví za pomoci provázku s magnetem na konci.

Z rozmrzlé Samsonovy kašny loví lidé mince

Takto v současnosti vypadá lipenské jezero v Horní Plané.

Led na lipenském jezeře začal povolovat, ale lyžovačka v regionu pokračuje

V masopustním průvodu měli Strážkovičtí geodety, kteří vyměřili obchvat obce

Strážkovice (FOTOGALERIE, VIDEO) - Tradiční růžičková koleda se vydala v sobotu ráno na obchůzku Strážkovicemi. Dávnou masopustní tradici v obci na hlavním tahu z Budějovic do Trhových Svinů obnovili před šesti lety.

Ostraha obchodu zabránila krádeži

České Budějovice – Dva pánské parfémy za 1400 korun zcizil ve středu 37letý muž v drogerii u budějovického náměstí. 

Bábu z ledu zhlédli v plavkách

České Budějovice - Páteční promítání nového filmu Bába z ledu si nenechala ujít ani skupinka otužilců. "Vypravili jsme se na film, abychom propagovali otužování a abychom zažili nějakou legraci. Budeme se dívat v plavkách," vysvětlila Markéta Čápová z Promrzlých pijavic.

Foťte masopustní průvod a ukažte své snímky

Maškary, různé masky i krojované potkáte o víkendu v ulicích vašeho města či vesnice. Koná se totiž masopust. Pokud budete mít u sebe fotoaparát, neváhejte, vyfoťte fašankový průvod a pak snímky pošlete do redakce Českobudějovického deníku, zveřejníme je.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies