Atletika patří v Táboře k nejpopulárnějším sportům. Potvrzují to výkony, výsledky i úspěchy na pořadatelském poli. Na dotazy Deníku odpovídal předseda táborského oddílu David Bor.

Jaký pro vás bude vrchol sezony?

Ta letošní má několik vrcholů. Pořadatelsky to byl nedávný Memoriál Lucie Hanušové, atletický závod seriálu Dětský domov cup, kdy se v Táboře utkalo přes dvě stovky zástupců dětských domovů z celé České republiky. Byla to i pro nás zajímavá zkušenost a jsme rádi, že se tyto děti mohly více seznámit s atletikou právě v Táboře.

Pořádáte také MČR mládeže (25.–27.6.), je to pro vás organizačně významná akce?

Mistrovství republiky dorostenců, dorostenek, juniorů a juniorek je jednoznačně druhým vrcholem. Kromě toho, že to bude již páté mistrovství v Táboře v řadě, se bude jednat na počet účastníků o největší akci, kterou jsme zatím v historii pořádali.

Kolik atletů si to v tomto termínu rozdá o cenné medaile?

O republikové tituly se utká přes sedm set mladých atletů. Třetím pořadatelským vrcholem bude už devětačtyřicátý ročník Velké ceny Tábora a Memoriál Ing. Jana Pána. Tento nejstarší jihočeský atletický mítink se stal velmi oblíbeným a vyhledávaným závodem. Letos jsme udělali spolu s atletickým oddílem SK Nové Město nad Metují a jejich Velkou cenou dvojmítink, v jehož rámci budeme vyhlašovat nejlepší závodníky ve společných disciplínách.

Který ze závodů vás z pohledu šéfa táborského klubu potěšil nejvíc?

Z hlediska táborských závodníků nás potěšilo vícebojařské mistrovství republiky, kde jsme získali tři zlaté medaile a jednu bronzovou zásluhou Denisy Chládkové, Lucie Šetelíkové, Michala Urbana a Markéty Mikešové. Všichni zlatí pak překonali i krajské rekordy svých kategorií. Povedlo se tak překonat dva roky starý zlatý hattrick ze stejného šampionátu a rovněž ve Staré Boleslavi. V halové sezoně si vybojovali zlaté medaile Miroslav Hrubý, Denisa Chládková a štafeta žákyň třikrát tři sta metrů ve složení Monika Mašková, Lucie Křížková a Denisa Chládková vybojovala stříbrnou medaili.

Vraťme se k MČR dorostu a juniorů, je složité zabezpečit náročnou akci?

Jedná se o velký celorepublikový závod. Díky počtu účastníků se tomuto mistrovství říká Gigant. V dnešní době, kdy se obzvláště složitě shánějí prostředky na takovéto akce, je téměř zázrak, že se podařilo zajistit alespoň takové, aby se mohl šampionát dobře připravit a uspořádat. Faktem je, že se díky pořadatelství umožní našim a jihočeským závodníkům startovat na domácí půdě, což v minulosti bývalo výhodou.

Koho z táborských atletů pochválíte za výkonnostní skok?

Rozhodně nás potěšil návrat Markéty Mikešové, která minulý rok musela vynechat kvůli zranění a operaci. Její zisk bronzové medaile na vícebojařském šampionátu juniorek je možné nazvat velkým comebackem. Bohužel si z tohoto závodu odvezla i zranění odrazové nohy, doufáme, že se do táborského mistrovství republiky podaří vše doléčit. Je řada závodníků, kteří udělali velký výkonnostní růst a budeme rádi, pokud se jim podaří načasovat svoji formu právě na domácí šampionát. Mezi adepty na přední umístění by mohli aspirovat Miroslav Hrubý ve výšce, kde mu může zdatně sekundovat jeho oddílový a tréninkový kolega Martin Muž, dále Lucie Šetelíková v běhu na dvě stě metrů dorostenek, Monika Brusová v běhu na čtyřstovce překážek juniorek, Jaroslav Drda v běhu na osmistovce juniorů či Markéta Mikešová ve skoku dalekém juniorek. Věřím, že se bude dařit i štafetám, které v loňském roce vybojovaly medaile. Mezi dospělými závodníky udělal velký skok Roman Flaška a díky své letošní výkonnosti patří i mezi nejlépe bodující ligové závodníky našeho družstva v první lize.

Stále „poočku“ sledujete reprezentační výškařku Ivu Strakovou, která se ke svému Táboru v celém světě hrdě hlásí?

Samozřejmě. Ivu pozorně sledujeme a máme z jejích výkonů vždy velkou radost. Nyní jí hlavně přejeme, aby se podařilo úplně a rychle doléčit zranění. Nezapomenutelné je její vystoupení a vůbec atmosféra na mistrovství České republiky mužů a žen v Táboře v roce 2008.

Jaká je spolupráce táborských atletů s dalším jihočeskými oddíly?

Táborská atletika nemá problém ve spolupráci s kterýmkoliv jihočeským atletickým klubem. Již několik let dobře funguje spolupráce s oddíly z Nové Včelnice, Milevska, Strakonic a Českých Budějovic. Myslím si, že jedině cestou spolupráce v rámci Jihočeského kraje je možné se více prosadit v atletických soutěžích družstev jak mládeže, tak i v ligách.