V sokolovském plaveckém bazénu proběhl již jedenáctý ročník plaveckých závodů tělesně handicapovaných pod názvem Pohárek 2013 pořádaný sportovním klubem SK Kontakt Karlovy Vary. Patronem závodu byl Josef Váňa, šestinásobný vítěz Velké pardubické.

V tomto roce se zúčastnilo 108 plavců. Startovalo osm klubů z České republiky, dva kluby ze Slovenska a jeden z Německa.

Českobudějovické středisko sdružení Kontakt bB vyslalo na severozápad Čech celkem sedm plavců. Jihočeši tak premiérově sestavili plavecké družstvo do soutěže družstev. „Naši plavci nastoupili ke třiadvaceti individuálním startům a ke dvěma štafetovým závodům," pochvaluje si vedoucí českobudějovického oddílu Jan Janoušek.

Dle pravidel Českého poháru plavání tělesně postižených, musí být v družstvu zastoupeny věkové kategorie žáci, junioři a dospělí. „Sestavení družstva nám umožnila národní klasifikace Ivana Nestávala a Tomáše Jelínka. Družstvo dále doplnili Adam Šimonek a Michaela Milčická," vysvětluje Janoušek.

Zcela premiérovou účast na okruhu závodů prožili Jiří Sčasný a Martin Pitra. Posledním členem výpravy byl již tradičně Jan Kristl.
Individuální starty plavci přetavili v celkem sedm osobních rekordů.

Absolutně nejlepšího výkonu v interní soutěži střediska dosáhl Adam Šimonek se ziskem 756 bodů za 00:35,14 na 50 metrů volným způsobem ve třídě S9. Pomyslné druhé místo získal Honza Kristl s 610 body za 00:43,09 na 50 metrů volným způsobem ve třídě S14. Třetí příčku vybojoval Ivan Nestával s 562 body za 03:04,90 na 100 metrů prsa ve třídě SB4.