VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na co si dát pozor v zahraničí cestou na dovolenou?

JIŽNÍ ČECHY - Bezkonkurenčně nejpoužívanějším způsobem k výjezdu na zahraniční dovolenou zůstane i letos pro české turisty silniční doprava. Vloni se 88,6 procenta všech českých turistů vypravilo za hranice právě autem či autobusem.

16.6.2007
SDÍLEJ:

Na českých silnicích hrozí řidičům mnohem mírnější postihy za dopravní delikty než v zahraničí. Foto: Archiv

Letos sice odborníci odhadují pokles o 1,4 procenta, o něž naroste na deset procent letecká doprava, ale doprava na dovolenou po silnici zaujímá jednoznačně první místo.


Přitom padesát procent všech dovolených, tedy přesně polovinu, strávili Češi v Chorvatsku, na Slovensku, v Itálii nebo v Rakousku. Do těchto zemí směřuje více než dva miliony českých občanů za dovolenými především automobilem a podobná situace bude i letos.


„A právě cestou autem do zahraničí nás může velmi nemile překvapit mnoho zásadně odlišných pravidel, na které nejsme z České republiky zvyklí. Na co si dát tedy pozor?


Krátce řečeno, především na alkohol za volantem, výši pokut, odlišné ceny benzinu a cestovní pojištění,“ vypočítal Tomio Okamura, mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří.

Alkohol v krvi

Zatímco v České republice, v Chorvatsku a na Slovensku platí nulový limit alkoholu v krvi, v Itálii a v Rakousku je povolena hranice 0,5 promile alkoholu v krvi. Právě z toho důvodu je ovšem potřeba situaci nepodcenit, jelikož uhlídat sám sobě tuto hranici je logicky velice obtížné a pokuty jsou v těchto zemích vzhledem k příjmům v České republice velmi vysoké.


„Pro zajímavost lze uvést, že nejvyšší množství alkoholu v Evropě je u řidičů povoleno ve Velké Británii, Irsku, Lucembursku a na Maltě – v těchto zemích platí shodně maximální hranice 0,8 promile alkoholu v krvi,“ podotkl Okamura.

Výše pokut

Především v zemích původní patnáctky Evropské unie je třeba být opatrný při dodržování pravidel silničního provozu kvůli vysokým pokutám. Zatímco za překročení rychlosti o 20 kilometrů v hodině hrozí v Česku pokuta od 1000 korun, což je 35 EUR, tak v Itálii se pokuta za stejný přestupek pohybuje od 150 EUR, tedy od 4200 korun! V Rakousku zaplatí viník 20 až 55 EUR, v Chorvatsku od 40 EUR a na Slovensku od 30 EUR výše.


V mnoha zemích jsou velice hákliví na projetí na červenou, v Itálii zaplatí řidič od 150 EUR, v Rakousku 70 až 145 EUR, v Chorvatsku od 140 EUR, na Slovensku maximálně do 200 EUR, zatímco v Čechách opět pouze od 1000 korun.


Nejvyšší pokuty se ovšem platí za jízdu pod vlivem alkoholu, spodní hranice minimální pokuty je určena v mnoha zemích velice vysoko – v Itálii je pokuta od 280 EUR, v Rakousku od 220 EUR, v Chorvatsku od 70 EUR a na Slovensku od 295 EUR. Extrémem je například Lucembursko od 1250 EUR, Polsko od 1300 EUR nebo Velká Británie, kde je maximální povolená pokuta za jízdu pod vlivem alkoholu až 7350 EUR.

Ceny benzinu

Při srovnání cen benzinu v Česku se západní Evropou všeobecně platí, že u nás jsou ceny stále velmi příznivé. Tankování v zahraničí, například v Itálii, se řidičům prodraží. K 1. červnu stál v přepočtu na české koruny litr benzinu Natural 95 v Česku v průměru 30,38 korun za litr, v Chorvatsku 30,96, na Slovensku 31,24, v Rakousku 32,94, ovšem v Itálii 38,34 korun za litr. Nejdražší benzin v Evropě má Belgie, Nizozemí, Norsko, Turecko a Velká Británie, kde se všude pohybuje cena za jeden litr Naturalu 95 přes 40 korun za litr.


Důležité je také nepodcenit cestovní pojištění. „Podle průzkumu naší asociace si za cestovní pojištění připlatí při koupi zájezdu pouze dvě třetiny turistů. Lidé by neměli cestovní pojištění podcenit, aby je nezaskočily třeba nečekané výdaje při zdravotních problémech či jakékoliv škody, které na zájezdu způsobí,“ varuje Tomio Okamura.

16.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Baráčníci z Boršova letos pozvali na dožínky 16 povozů s koňmi. Ty se sem sjeli z celých jižních Čech a vyšperkovali tak tradiční vesnickou slavnost.
30

OBRAZEM: Staročeské dožínky v Boršově

Rodáci z Mladošovic oslavili v sobotu úctyhodné stáří obce i štěstí, které měli místní v noční bouřce. V zrostlý strom v blízkosti kostela spadl totiž přesně na místo, kde napáchal jen minimální škodu.
11

OBRAZEM: Mladošovice slaví 650 let i štěstí při bouřce

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Nehoda na objízdné trase na Netolice

Podeřiště u Malovic - Kamion s pick upem se srazili v Podeřišti, tedy na objízdné trase do Netolic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení