VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podnikání za hranicemi je v kurzu, provází je ale i řada nejasností

České Budějovice – Stovky zájemců, kteří by rádi podnikali i za hranicemi České republiky, ale potřebují si vyjasnit pravidla hry, se již obrátily na takzvané jednotné kontaktní místo na českobudějovické radnici.

4.8.2010 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ Petr Šilar

Je to jediné pracoviště v Jihočeském kraji, které je na takovou pomoc podnikatelům a spotřebitelům zaměřené.

„Klientům předáme v podstatě veškeré informace potřebné k zahájení podnikání. Měsíčně k nám přijde v průměru 180 žadatelů, kteří se zajímají, jak mohou podnikat za hranicemi Česka, například na Islandu, v Německu či v jiných členských státech Unie a jak mohou nejlépe využít potenciálu vnitřního trhu,“ říká vedoucí obecního živnostenského úřadu Zdeňka Jeřábková.

Právě součástí živnostenského úřadu českobudějovického magistrátu tato kancelář je. „Poskytuje informace nezbytné pro získání oprávnění, zejména náležitosti k žádosti a kontaktní údaje správních orgánů, obecné informace o poskytování služeb v jiných členských státech EU, o opravných prostředcích a o řešení sporů, o ochraně spotřebitele i kontaktní údaje pro praktickou pomoc,“ vyjmenovává mluvčí magistrátu Jitka Welzlová ty nejčastějčí oblasti, na které se podnikatelé ptají.

Podle zákona o volném pohybu služeb mohou čeští podnikatelé získávat zakázky v zahraničí a dočasně nebo příležitostně podnikat v zahraničí na základě domácího podnikatelského oprávnění. „Podnikatelé mají svobodu přeshraničního poskytování služeb, což znamená, že podniky mohou poskytovat své služby i v cizím státě EU, aniž by se musely buď ony, nebo jejich zákazník ze zahraničí kamkoli přemisťovat. Platí i svoboda usazování, kdy podniky EU mohou v libovolném státě Unie začít podnikat, usídlit se tam a provozovat svoji činnost za stejných podmínek jako tuzemské firmy,“ vysvětluje Zdeňka Jeřábková.

Jednotné kontaktní místo poskutuje cenné rady pro tyto případy od ledna 2010. Je součástí celoevropské sítě podobných center.

4.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kostýmy a transparenty si na páteční majálesový průvod chystají studenti Vyšší odborné školy a Střední školy v Českých Budějovích.
4

Žáci jako postavy z komiksů. Budějovický Majáles vrcholí

Radek Prokeš

Radek Prokeš se pokusí porvat o své místo v kádru hokejistů ČEZ Motoru

V Písku si dobijete baterku a budete online

Písek - Nabít si mobil, tablet nebo notebook a přitom se připojit k internetu mohou nyní obyvatelé i návštěvníci Písku.

Samsonovi chybí energie

České Budějovice – Na suchu se tento týden ocitl Samson na centrálním sloupu kašny uprostřed českobudějovického náměstí Přemysla Otakara II. Mimo provoz jsou vodní střiky, které jinak v teplém období roku k této dominantě města neodmyslitelně patří.

Útočník Michal Chovan opouští ČEZ Motor a vrací se domů na Slovensko

České Budějovice - Nepříjemná zpráva se potvrdila. Útočník Michal Chovan definitivně opouští České Budějovice a vrací se domů na Slovensko do Zvolena.

Víly jako učitelky. Říkají dětem, jak funguje příroda

Rudolfov, České Budějovice - Vzdělávat děti tak trochu jiným způsobem a připomenout jim tím třeba věci, na které dnešní společnost dost možná už zapomněla, chtějí manželé Alena a Josef Kučerovi z Českých Budějovic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies