VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Může v kancelářských prostorách fungovat například kavárna?

PRÁVNÍ PORADNA - Před šesti měsíci jsme si pronajali nebytové prostory k provozování malé kavárny a pronajímatel nám stále zvyšuje zálohy za energie a vytápění, přestože podle nájemní smlouvy nemusíme platit žádné zálohy.

10.11.2007
SDÍLEJ:

Vláda schválila průlomovou a zásadní změnu v soukromoprávní oblasti, kterou připravilo ministerstvo spravedlnosti. Návrh nového občanského zákoníku má umožnit občanům, aby se v soukromoprávních situacích chovali přirozeně a zařídili se tak, jak skutečně pFoto: PROFIMEDIA.cz

Navíc jsme zjistili, že pronajaté prostory jsou kolaudovány jako kancelářské prostory. Co máme dělat?


Z vašeho dotazu vyplývají dva závažné právní problémy. Prvním je vyúčtování úhrad energií v užívaných nebytových prostorách a druhým je vadné kolaudační rozhodnutí povolující provoz kanceláře, které je v rozporu s účelem nájmu, tedy provozování kavárny.


Zákon o nájmu a podnájmu nebytových prostor stanoví jako jednu ze základních a podstatných složek nájemní smlouvy povinnost stran sjednat vedle výše nájemného také přesný způsob určení úhrad za vodné a stočné, elektrickou energii, otop či odvoz odpadu. V praxi bývá obvyklé hrazení těchto nákladů formou záloh s tím, že jednou ročně provede pronajímatel podrobné vyúčtování záloh a vyrovnání s nájemcem.


Pokud ve vašem případě smlouva mlčí, nelze povinnosti nájemce dovozovat jakýmkoliv výkladem, a už vůbec ne pouze výkladem ze strany pronajímatele. V daném případě máme za to, že smlouva nesplňuje základní podmínky, které zákon stanovuje pro její obsah, a proto bude pravděpodobně neplatná.


Rovněž rozpor kolaudačního rozhodnutí povolujícího užívání prostor jako kanceláře se sjednaným účelem nájmu, tedy provozem kavárny, je závažnou právní vadou smlouvy vedoucí k její absolutní neplatnosti.


Přestože došlo k novelizaci zákona o nájmu a podnájmu nebytových prostor a byla vypuštěna povinnost sjednat účel nájmu v souladu se stavebně-technickým určením prostor, došlo tím pouze k odstranění duální právní úpravy v zákoně o nájmu a podnájmu nebytových prostor a ve stavebním zákoně.


Z toho vyplývá, že i nadále musí účel užívání sjednaný v nájemní smlouvě respektovat stavebně-technické určení nebytového prostoru, a že tedy není možné sjednat pronájem kavárny na prostory určené ke kancelářské činnosti. Tato vada rovněž způsobuje neplatnost nájemní smlouvy.


Neplatnost nájemní smlouvy je velmi závažnou vadou jak na straně vaší, tak na straně pronajímatele. Na základě neplatné smlouvy například nemáte právní nárok na užívání nebytových prostor a pronajímatel vás může kdykoliv bez náhrady vyklidit. Rovněž ztrácíte veškerou ochranu řádného nájemce a nemůžete se platně domáhat jakýchkoliv plnění sjednaných ve smlouvě, například zaplacení smluvní pokuty za nesplnění povinností pronajímatele nebo se domáhat údržby pronajatých prostor.


Shora uvedené závady v nájemní smlouvě jsou takového charakteru, že nemohou být zhojeny žádným dodatkem ani jiným způsobem. Jediným řešením je uzavření nové nájemní smlouvy, kde budou veškeré zákonem stanovené náležitosti upraveny.


Vzhledem k charakteru vámi popisovaných problémů však doporučujeme obrátit se na odborníky, aby vaše práva byla řádně ochráněna.

10.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Českokrumlovské zámecké medvědárium prodělává úpravy.
8

Medvědář chystá v životě zámeckých medvědů velikou změnu

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

OBRAZEM: Missky v Táboře běhají kolem Jordánu

Tábor – Deset finalistek charitativní soutěže krásy Miss Face Taťany Makarenko se v táborském hotelu Palcát připravuje na svůj galavečer, v němž se 30. září rozhodne, které čtyři dívky si odnesou korunku krásy.

Povodně 2002: O víkendu uklízeli dobrovolníci z celé země

Jižní Čechy – Druhá povodňová vlna byla hodně krutá. Odehrávaly se velké tragédie, lidé museli opustit své domovy, přicházelio majetek, o jistoty…

Strakonickou ulici zúžila oprava lávky na polovinu

České Budějovice - Strakonická ulice v Českých Budějovicích se pod lávkou v obchodní zóně zúžila na polovinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení