VYBRAT REGION
Zavřít mapu
TÉMA

Jihočeská univerzita

Zprávy, úspěchy i drobné perličky z vysoké školy v Českých Budějovicích

V japonském lese sbírají housenky. 25 metrů nad zemí

České Budějovice - Až na vzdáleném ostrově Hokkaidó v Japonsku strávili letos několik měsíců vědci Jihočeské univerzity. Před nedávnem totiž navázali úzkou spolupráci s místními odborníky.

Jihočeši otevřou výzkumnou stanici na Špicberkách

České Budějovice, Longyearbyen – Vlastní výzkumnou stanici na Špicberkách otevře příští týden Centrum polární ekologie Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity. Má podobu přízemního domu se dvěma laboratořemi a ubytováním pro dvacet lidí.

Prožili 520 dní v izolaci. Vědci sledovali jejich emoce a chování

České Budějovice - Co se děje s psychikou člověka, který žije rok a půl ve stísněném prostoru kosmické lodi? Jak zvládá posádka takovou izolaci? Do unikátního mezinárodního výzkumu se zapojili vědci z katedry pedagogiky a psychologie Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

V Rovné odkryli archeologové knížecí hrob

Jižní Čechy - Myslíte si, že všechny historické cennosti v jižních Čechách už byly objeveny a na archeology zde nic nečeká? Mýlíte se. Studenti a učitelé Archeologického ústavu Filozofické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích každý rok zkoumají několik lokalit a nezřídka narazí na zajímavé věci.

U říčky Smutná našli archeologové pohřebiště

Jižní Čechy - Již od roku 2006 vychovává Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích budoucí archeology. Získávají zde nejen teoretické vědomosti a základní poznatky o řemesle, ale také si na vlastní kůži vyzkouší výzkum v terénu. V poslední době například studenti a jejich učitelé strávili mnoho času v povodí říčky Smutná.

Studenti navrhli vlastní obchod

České Budějovice - Rozhodli, jak bude prodejna vypadat, vybírali pro ni zboží, poznávali, jak se určují ceny, a nyní tu budou i sami stát za pultem. Především k výuce studentů má sloužit obchůdek, který vznikl na Ekonomické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Vědci v Nových Hradech ověřovali Darwinovu teorii

Nové Hrady - Mimořádné zážitky si mohou odnést lidé, kteří se přihlásí na letní školu na Jihočeské univerzitě. Minulý rok se 
o tom přesvědčili účastníci kurzu Ústavu komplexních systémů v Nových Hradech, který spadá pod Fakultu rybářství a ochrany vod. Ověřovali tu více než sto let starou teorii.

Kvůli kaviáru už nemusí zabíjet

Vodňany - Je to možná neobvyklé, ale 
o to potěšující, že se Česká republika zařazuje mezi země vyrábějící kaviár z jeseterů. Navíc k tomu má šetrnou metodu. Vědci z Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity umí tuto vyhlášenou pochoutku získávat, aniž by museli zabíjet jesetery.

Když se třou jeseteři či líni, musí za nimi vědci i do vody

Vodňany - Jeho práci zásadně ovlivňují a určují ryby. Marek Rodina totiž patří mezi vědce Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity. Působí zde v laboratoři fyziologie reprodukce a každý rok je tak svědkem mnoha výtěrů a rozmnožování ryb.

Ve vodě našli drogy i léčiva

České Budějovice - Jaké cizorodé látky se mohou objevit v jihočeských řekách? Co všechno lidé vypouštějí do vody, aniž by si to pořádně uvědomovali? A jak tím mohou ovlivnit ryby?

Kvalitu vody testoval i v Číně

Vodňany - Díky své práci má dokonalý přehled o kvalitě vody v jihočeských řekách, ale dostal se už i do Číny. Vladimír Žlábek působí v laboratoři enviromentální chemie a biochemie na Fakultě rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity. V terénu odebírá vzorky vody, ale také loví ryby.

Překládají Bibli do znakového jazyka

České Budějovice - Začali vytvářet něco, co v Čechách stále ještě chybí, i když je s tím spojená zdlouhavá 
a komplikovaná práce. Vědci z Teologické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích se podílejí na překladu Bible pro Neslyšící. Výsledný produkt by pak měl být k dispozici zdarma.

V sobotu poznáte, že věda je pro každého

České Budějovice - Spatřit na vlastní oči raka říčního, dozvědět se více o vlivu Omega3kapra na zdraví člověka a ochutnat kapří tatarák budete moci v sobotu v prostorách českobudějovického Nákupního centra Géčko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení